Budynki zrównoważone

Kwiecień 30, 2017

Energooszczęne i ekologiczne osiedle Klimaty w Krakowie

Osiedle Klimaty w Krakowie
Osiedle Klimaty w Krakowie

Osiedle „Klimaty” powstaje w południowej części Krakowa. Jest to przykład inwestycji energooszczędnej i ekologicznej.

Na osiedle składają się trzy trzykondygnacyjne budynki. Na uwagę zasługuje wysokość mieszkań – nie mniejsza niż 3 metry, a także bardzo dobra izolacja akustyczna w pionie i w poziomie, uzyskana dzięki zastosowaniu grubych żelbetowych stropów i podwójnych ścian z przekładką z wełny mineralnej. Przestrzeń jest całkowicie oddzielona od ruchu drogowego, wszystkie samochody parkowane są w dużym podziemnym garażu. Podążając za europejskimi trendami w dziedzinie ekologii, w garażach przewidziano stanowisko do ładowania baterii samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Osiedle „Klimaty” zostało zaprojektowane tak, by dać mieszkańcom poczucie komfortu i codziennego obcowania z przyrodą. Ułatwiają to wielkie okna z widokiem na drzewa, dachowe tarasy, odizolowanie od jakiegokolwiek ruchu drogowego oraz zastosowanie przede wszystkim naturalnych materiałów wykończeniowych – jak szkło, sezonowane drewno, czy granitowe płyty”– mówi architekt Zbigniew Śnieżek ze studia Id-Biuro Projektów S.C., autor projektu.

Osiedle Klimaty w Krakowie

Efektywność energetyczna i ekologia

Roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię wynosi tylko 27,5 kWh/m². Całkowity koszt ogrzewania apartamentu szacuje się więc poziomie 450 zł rocznie. To możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii wykorzystania odnawialnych źródeł energii – pomp ciepła.

„Jako jedyne w Krakowie i jedno z pierwszych w Polsce osiedle „Klimaty” wykorzystuje pompy ciepła do wyłącznego ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Pozwala to w radykalny sposób zmniejszyć koszty eksploatacji, a jednocześnie przyczynia się do coraz bardziej istotnej kwestii ochrony środowiska” – wyjaśnia jeden z inwestorów Marcin Osikowski. „Zastosowano także sufitowe maty kapilarne, tworzących system promiennikowego ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Ich skuteczność jest znacznie wyższa niż w przypadku klasycznych grzejników naściennych lub podłogowych” – dodaje Osikowski.

Dodatkowo w budynkach zastosowano system wentylacji mechanicznej powietrza z odzyskiem ciepła, czyli wentylację mechaniczną z rekuperacją. Jest to kolejny element wpływający na energooszczędność budynków. Jednocześnie chroni ona mieszkańców przed skutkami miejskiego smogu.

Osiedle zlokalizowane jest w pięknej okolicy – na skraju Lasu Borkowskiego. Na terenie osiedla zostaną zasadzone kolejne drzewa. W celu nawadniania roślin zbudowany został system zbierania wody opadowej, przewidziano też pokrycie części tarasów matami zasobnikowymi zatrzymującymi wodę deszczową.

Osiedle Klimaty w Krakowie

 

Osiedle Klimaty w Krakowie

 

Osiedle Klimaty w Krakowie

 

Osiedle Klimaty w Krakowie

Tagi: budynki energooszczędność domy energooszczędne

Budynki zrównoważone

Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024
Zdjęcia: Eva Bloem
Herta Mohr w Lejdzie, w Holandii jest wynikiem zrównoważonej renowacji, która szanuje i ulepsza o...
Październik 28, 2024

Materiały budowlane

Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024
Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024