Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrodzony został Nagrodą Architektoniczną 2024 im. Miesa van der Rohe. Autorami projektu jest dwóch architektów Gustav Düsinga i Max Hacke, których pracownie mieszczą się w Berlinie. Klientem jest Technische Universität Braunschweig.
Projekt został nagrodzony za zdolność do kwestionowania ograniczeń i wyobrażeń dotyczących zrównoważonego rozwoju, tworząc przyjazne środowisko do nauki, współpracy i gromadzenia społeczności poprzez bezkompromisową i starannie dopracowaną strukturę. Przyjęto jasny pomysł architektoniczny, przeanalizowano go i przesunięto do granic możliwości; bardziej niż jako budynek, można go rozumieć jako wszechstronny system, łączący wynalazki technologiczne z elastyczną i zasadą wielokrotnego użytku.
Autorzy, Gustav Düsing i Max Hacke, założyli swoją pracownię w 2015 roku i wygrali konkurs na budowę centrum nauki w 2015 roku. Są oni najmłodszymi laureatami nagrody EUmies Awards Architecture Prize.
Projekt pawilonu w duchu zrównoważonego rozwoju
Świat akademicki po pandemii podlega ciągłym zmianom , a nowy Pawilon Studiów odpowiada na pytanie, jaka może być rola kampusu uniwersyteckiego w przyszłości, kiedy wykłady odbywają się w sferze cyfrowej, a sztuczna inteligencja AI rzuca wyzwanie klasycznym modelom uczenia się.
Pawilon Studiów Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku to innowacyjny, dwupiętrowy kampus zaprojektowany w celu zapewnienia miejsc pracy dla studentów dla wszystkich wydziałów.
Zlokalizowany w centralnej części kampusu, bezpośrednio nad rzeką Oker, budynek tworzy nowy miejski punkt orientacyjny na głównej osi wzdłuż Audimax, historycznego budynku głównego i placu a tym samym integruje się z istniejącymi ścieżkami kampusu.
Celem było stworzenie wielofunkcyjnej i dostępnej przestrzeni dla wszystkich studentów, oferując nowe, współczesne środowisko nauki, które uzupełnia istniejącą typologię kampusu. Rezultatem jest koncepcja otwartej przestrzeni, która wspiera różnorodne działania i zapewnia elastyczne środowisko pracy i odpoczynku.
Budynek został zaprojektowany tak, aby był całkowicie wolny od hierarchii, promując komunikację interpersonalną i interdyscyplinarne nabywanie wiedzy przez studentów i wykładowców. Jest on pomyślany jako kontrmodel do przestrzeni jednostronnego transferu wiedzy, takich jak sale wykładowe.
Struktura zapewnia podstawę dla wszystkich działań i oferuje studentom maksymalną swobodę w korzystaniu z niej. Charakteryzuje się również w pełni przeszkloną fasadą, która pozwala swobodny dostęp światła dziennego i płynnie łączy przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne.
Dźwiękochłonne zasłony, dywan, i sufity akustyczne zapewniają przyjemną atomosferę, pozwalającą na rozmowę w miłej atmosferze.
Projektowanie z myślą o demontażu
Innowacyjna konstrukcja hybrydowa stalowo-drewniana jest całkowicie rozbieralna i zgodna z zasadą „design for dissasambly” (tłum.: "projektowanie z myślą o demontażu"). Określenie to odnosi się do procesu projektowania produktów w taki sposób, aby ich poszczególne części można było łatwo rozdzielić i odzyskać do ponownego użycia lub recyklingu, co wpisuje się w zasady gospodarki obiegu zamkniętego.
Główna konstrukcja nośna, składająca się z belek i słupów, jest modułowa i zaprojektowana na kwadratowej siatce 3 x 3 m, składająca się z tego samego kwadratowego profilu 10 x 10 cm.
Drewniane pokłady żebrowane włożone w ramy belek są przykręcane tylko punktowo, fasada nie jest klejona i można ją zdemontować. Dodatkowo, do możliwego zagęszczenia poprzez dodanie kolejnych platform, budynek można również przebudować w innej formie lub w innej lokalizacji, zgodnie z zasadą „przyszłego magazynu materiałów”, w którym nie tylko materiały budowlane mogą być ponownie wykorzystane, ale całe elementy architektoniczne, takie jak panele elewacyjne, schody i platformy znajdują nowe zastosowanie w duchu „budynku cyrkularnego”.
Rozwiązania energooszczędne
Koncepcja energetyczna opiera się na sieci ciepłowniczej z 80% odnawialnych źródeł energii, w połączeniu z sondami gruntowymi do chłodzenia latem. Podcień o głębokości 3 m z zadaszeniem i balkonami zacienia fasadę latem, a jednocześnie generuje w lecie zyski ciepła słonecznego, gdy słońce jest nisko nad horyzontem a drzewa nie mają liści. Przy czym 200 studentów pracujących na laptopach dodatkowo zapewnia pasywne zyski ciepła. Budynek jest naturalnie wentylowany przez uchylne okna i centralną kopułę świetlika.
Gniazdka, oświetlenie na górnym piętrze i niezbędne okablowanie są zintegrowane w słupach i belkach.
|
|
|
|
Karta techniczna projektu
Architekci: Gustav Düsing & Max Hacke, Berlin
www.gustav-duesing.com / Insta: gustavdusing
www.burohacke.com / Insta: maxhacke
Lokalizacja: Braunschweig, Dolna Saksonia, Niemcy
Typologia: Budynek uniwersytecki
Klient: TU Braunschweig
Ukończenie: Styczeń 2023 r.
Kierownik budowy: iwb Ingenieure, Braunschweig
Inżynieria budowlana: knippershelbig, Berlin
Lider projektu: Dr. Jan Mittelstädt
Usługi budowlane: Energydesign, Brunszwik
Powierzchnia: 1000m2
Koszt: 5,2 mln EUR
Rodzaj konstrukcji: modułowa i rozbieralna stalowo-drewniana hybryda
Wykonawcy: Stal + Fasada: Cornils GmbH
Zdjęcia: Iwan Baan, Leonhard Clemens, Lemmart
Źródło: EUmies Award
Autorzy:
dorota