Ślad węglowy i budynki bezemisyjne

Grudzień 15, 2024

Renowacja istniejących budynków – Docelowe standardy

Nowa dyrektywa (EU) 2024/1275 jasno określa cele dotyczące renowacji istniejących budynków, stawiając je w centrum działań dekarbonizacyjnych w sektorze budowlanym. Główne wymagania koncentrują się na stopniowym podnoszeniu efektywności energetycznej budynków, tak aby osiągały standardy zgodne z ambitnymi celami neutralności klimatycznej.

Docelowy standard renowacji

Budynki niemieszkalne

  • Istniejące budynki niemieszkalne o najgorszej charakterystyce energetycznej (klasa G) muszą zostać poddane renowacji, aby osiągnąć minimum klasę E do 2027 roku, a następnie klasę D do 2030 roku​.

Budynki mieszkalne

  • Dla istniejących budynków mieszkalnych kluczowym celem jest stopniowe dostosowanie ich do standardów bezemisyjnych (Zero Emission Building, ZEB) do 2050 roku. W międzyczasie będą obowiązywać pośrednie cele, takie jak poprawa efektywności energetycznej poprzez osiągnięcie określonych minimalnych poziomów efektywności energetycznej w ramach krajowych planów renowacji.

Renowacja głęboka (deep renovation)

  • Promuje się renowację głęboką jako preferowany model modernizacji budynków. Polega ona na kompleksowej poprawie charakterystyki energetycznej budynku, która pozwala zbliżyć go do standardów bezemisyjnych (ZEB).
  • Renowacje głębokie są powiązane z wprowadzeniem narzędzi takich jak paszporty renowacyjne, które pomagają właścicielom budynków planować proces modernizacji w dłuższej perspektywie​.

Standard nZEB a ZEB

  • nZEB (Nearly Zero Energy Building): Budynki blisko zeroenergetyczne były dotychczasowym celem dla nowych budynków, jednak dyrektywa z 2024 roku zmienia ten standard. Dla budynków istniejących, które przechodzą renowację, standard nZEB może być etapem pośrednim w drodze do pełnej bezemisyjności (ZEB).
  • ZEB (Zero Emission Building): Docelowym standardem dla wszystkich budynków, w tym istniejących, jest osiągnięcie poziomu bezemisyjnego (ZEB), co oznacza, że budynek nie emituje gazów cieplarnianych w fazie użytkowania, a jego emisje całkowite są minimalizowane na wszystkich etapach cyklu życia.

Wsparcie i harmonogram

  • Państwa członkowskie są zobowiązane do opracowania krajowych strategii renowacji do 2025 roku, określając cele, priorytety i harmonogramy dostosowywania istniejących budynków do standardów ZEB​.
  • Planowane są środki wsparcia finansowego, doradczego i prawnego, aby umożliwić właścicielom budynków realizację wymaganych renowacji.

Znaczenie działań renowacyjnych

Renowacja istniejących budynków do standardu ZEB:

  • Redukuje emisje gazów cieplarnianych w sektorze budowlanym.
  • Poprawia komfort użytkowników budynków dzięki lepszej jakości powietrza i stabilnym kosztom energii.
  • Przyczynia się do oszczędności energetycznych, wspierając osiągnięcie unijnych celów klimatycznych na 2050 rok.

Podsumowując, choć nZEB może być etapem pośrednim, docelowym standardem dla istniejących budynków w UE jest pełna bezemisyjność (ZEB), zgodnie z ambitnymi planami dekarbonizacji sektora budowlanego.

Autorzy:
Michał Pierzchalski

Tagi: istniejące budynki renowacja istniejących budynków Dyrektywa EPBD 2024 renowacja