Zielone innowacje

Styczeń 27, 2020

Innowacyjne rozwiązania technologiczne w branży stolarki

W dzisiejszych czasach okna potrafią już nie tylko oszczędzać energię w naszych domach, ale też produkować ją z wykorzystaniem słońca. Co więcej, oddają ją w postaci np. ciepła, światła lub ruchu. Dzięki staraniom polskich producentów rodzima branża stolarki wychodzi z sektora materiałów budowlanych, szturmem podbijając segment systemów zarządzania energią w budynkach.

Domy jednorodzinne

Obiekty jednorodzinne stanowią dziś połowę wszystkich budynków mieszkalnych w Polsce. Aż 70 proc. z nich to budynki wysokoenergochłonne, które charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię w skali roku. Zwiększanie świadomości na temat ich wpływu na środowisko naturalne i zdrowie ludzi spowodowało zwrot branży budowlanej w kierunku zrównoważonego budownictwa. Nowoczesne, dobrze zaprojektowane i funkcjonalne materiały budowlane wykorzystywane podczas inwestycji sprawiają, że domy pasywne i energooszczędne nie są już postrzegane przez inwestorów jako nieatrakcyjne i drogie. Co więcej, ich charakterystyczny design szturmem podbił serca przyszłych właścicieli. Z raportu „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków” przygotowanego w 2017 r. w ramach kampanii Nie trać energii wynika, że na budowę takiego obiektu zdecydowałoby się już 88 proc. badanych.

Aluprof

Rozwój rodzimej stolarki napędzany jest coraz bardziej wygórowanymi wymaganiami inwestorów w zakresie ekologii i technologii. Staramy się na bieżąco reagować na tego rodzaju sygnały z rynku. Inżynierowie Aluprof od lat rozwijają systemy okienno-drzwiowe i roletowe, tak by coraz lepiej odpowiadały na potrzeby użytkowników w zakresie funkcjonalności i designu, a przy tym były przyjazne dla środowiska. Powstałe w oparciu o nasze systemy aluminiowe okna i drzwi pozwalają na budowę wielkogabarytowych, szklanych konstrukcji, które charakteryzują się nie tylko wyjątkowym wyglądem, ale przede wszystkim doskonałymi parametrami. Połączenie ich np. z systemem wentylacji i fotowoltaiką w domach pasywnych i energooszczędnych umożliwia niemal doskonałe gospodarowanie energią cieplną w budynkach – mówi Bożena Ryszka, Dyrektor Marketingu i PR Aluprof SA, wiodącego producenta systemów aluminiowych dla budownictwa.

Aluprof

Polska stolarka - innowacje

Producenci stolarki budowlanej, stawiając na innowacyjne rozwiązania technologiczne sprawiają, że segment ten wyrasta ponad kategorię materiałów budowlanych. Nowoczesne okna i drzwi wpisują się w segment urządzeń dla systemów zarządzania energią w budynkach. Dobrym przykładem jest okno Future Energy Line opracowane przez firmę Petecki we współpracy z rzeszowską ML System. To pierwsze okno z przezierną szybą fotowoltaiczną, dzięki której produkuje prąd dla naszych domów. Nowość zwyciężyła w plebiscycie na najbardziej innowacyjny produkt I Krajowej Wystawy Innowacji, towarzyszącej tegorocznym międzynarodowym targom Warsaw Build. Docenione przez branżę rozwiązanie okienne wykonano w systemie MB-86 marki Aluprof.

O wyjątkowym charakterze wydarzenia świadczy fakt, że organizatorom udało się zebrać w jednym miejscu najważniejszych graczy na rynku, którzy dzięki wdrażaniu innowacyjnych produktów i technologii wytyczają kierunek rozwoju branży. Celem wystawy innowacji była promocja najbardziej spektakularnych produktów nowoczesnej stolarki. Wśród prezentowanych innowacyjnych rozwiązań znalazły się także m.in. okna zamykające się automatycznie przy niekorzystnych warunkach pogodowych, okna dogrzewające pomieszczenie temperaturą nawet 35 stopni czy brama zmieniająca przezierność paneli.

Wymienione produkty są odpowiedzią na trend związany z zielonym budownictwem i technologią SMART. Dom naszpikowany tego rodzaju rozwiązaniami to inwestycja, która zwróci się już po kilku latach od realizacji.

Od 2021 roku wszystkie nowo wybudowane domy będą musiały spełniać wymogi energooszczędności. Dzięki długoletniemu doświadczeniu w zakresie eksportu systemów do kilkudziesięciu krajów na całym świecie i realizacji naprawdę dużych inwestycji np. biurowców w USA czy obiektów użyteczności publicznej w Wielkiej Brytanii, mamy w swojej ofercie rozwiązania, które wyróżniają się na rynku w zakresie parametrów i designu. Jesteśmy także otwarci na indywidualne potrzeby projektantów i inwestorów, którzy doceniają nas za gotowość do tworzenia rzeczy rewolucyjnych. Jako producent profili aluminiowych do okien i drzwi wyprzedzamy regulacje prawne i już dziś oferujemy naszym klientom innowacyjne rozwiązania. Jesteśmy prekursorem w branży, bowiem nie tylko odpowiadamy na aktualne trendy, ale także je kreujemy. Dobrym przykładem jest tu prezentowany premierowo podczas wystawy innowacji system MB-Skyline dedykowany m.in. dla budownictwa jednorodzinnego rezydencjalnego. Drzwi przesuwne z ukrytą ramą wpisują się w panującą modę na duże przeszklenia i subtelny wygląd profili. Zostały stworzone z myślą klientach, którym poza jakością i energooszczędnością zależy także na wyjątkowej estetyce. Zastosowanie tego rodzaju rozwiązań w budynku nie tylko pozwala więc na uzyskanie lepszego bilansu cieplnego, ale także podnosi rangę samej inwestycji – dodaje Bożena Ryszka.

II Ogólnopolskie Forum Stolarki

3 października, podczas Targów Warsaw Build, miało miejsce także II Ogólnopolskie Forum Stolarki. Uczestniczyło w nim niemal 400 przedstawicieli z ponad 200 przedsiębiorstw z branży stolarki.

Na zakończenie tego najważniejszego krajowego wydarzenia branży, odbyła się Gala Liderów Rynku Stolarki. Na podstawie podsumowania Centrum Analiz Branżowych wyłoniono firmy, które w swoich segmentach osiągnęły najlepsze wyniki sprzedażowe w minionym sezonie. Aluprof po raz 11 został nagrodzony aż w dwóch kategoriach: jako dostawca systemów aluminiowych oraz systemów roletowych. Roczny obrót firmy plasuje się na poziomie 1,2 mld. Celem marki Aluprof na 2020 r. jest przekroczenie bariery 1,5 mld zł sprzedaży.

Tagi: drzwi stolarka okna energooszczędność

Budynki zrównoważone

Ekologiczny biurowiec Prisma wg projektu Erik Giudice Architects
W porcie w Helsingborgu (Szwecja) powstał ekologiczny biurowiec o powierzchni 11 000 metrów kwadr...
Grudzień 28, 2020
Osiedle Mickiewicza II z Nagrodą Architektoniczną Prezydenta Warszawy
Nagroda przyznana została q kategorii budownictwa mieszkaniowego. Wyróżnikiem osiedla są rozwiąza...
Grudzień 21, 2020

Materiały budowlane

ALUPROF MB-SR60N – najnowszy system lekkich ścian fasadowych
Odpowiadając na zapytania i sugestie architektów, ALUPROF wprowadza do oferty nowy system fasad...
Listopad 4, 2020
Firma FAKRO od prawie 30 lat kreuje oraz wdraża innowacyjne rozwiązania stolarki otworowej. Ogrom...
Wrzesień 30, 2020

Konkursy

Startfortalents.net, platform for recearch of architecture propose #BrusselsCall, a contest aimed at the design of a Cultural Center in the ancient heart of the Belgian capital.
Styczeń 14, 2021
Związek Polskie Okna i Drzwi ogłasza POiD Building Awards 2021 - pierwszy w branży konkurs, poszukujący i prezentujący najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej oraz automatyki budynkowej, w kontek...
Styczeń 14, 2021