Rozdział 5. Uzbrojenie techniczne działki i odprowadzenie wód powierzchniowych

§  26.  [Uzbrojenie działki]

1.  Działka budowlana przewidziana pod zabudowę budynkami przeznaczonymi na pobyt ludzi powinna mieć zapewnioną możliwość przyłączenia uzbrojenia działki lub bezpośrednio budynku do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i ciepłowniczej, a dla budynków wymienionych w § 56 - także telekomunikacyjnej.

2.  Za równorzędne z przyłączeniem do sieci elektroenergetycznej i ciepłowniczej uznaje się zapewnienie możliwości korzystania z indywidualnych źródeł energii elektrycznej i ciepła, odpowiadających przepisom odrębnym dotyczącym gospodarki energetycznej i ochrony środowiska.

3.  W razie braku warunków przyłączenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej działka, o której mowa w ust. 1, może być wykorzystana pod zabudowę budynkami przeznaczonymi na pobyt ludzi, pod warunkiem zapewnienia możliwości korzystania z indywidualnego ujęcia wody, a także zastosowania zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków, jeżeli ich ilość nie przekracza 5 m3 na dobę. Jeżeli ilość ścieków jest większa od 5 m3, to ich gromadzenie lub oczyszczanie wymaga pozytywnej opinii właściwego terenowo inspektora ochrony środowiska.

4.  Na działkach budowlanych przeznaczonych dla szpitali i sanatoriów, niezależnie od zasilania z sieci, należy zapewnić dodatkowo własne ujęcie wody oraz własne źródło energii elektrycznej i cieplnej.

5.  Spełnienie warunków określonych w ust. 1 i 2 nie jest wymagane w przypadku działek przeznaczonych pod budowę budynków rekreacji indywidualnej oraz budynków inwentarskich i gospodarczych na wsi, jeżeli właściwy organ w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu nie określił takich wymagań.

§  27.  [Działka budowlana pod zabudowę zagrodową lub rekreację indywidualną]

Dopuszcza się wykorzystanie pod zabudowę zagrodową lub rekreacji indywidualnej działki budowlanej, która nie może być zaopatrzona w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi z sieci lub własnego ujęcia, pod warunkiem zapewnienia możliwości czerpania lub dostawy wody z ujęć położonych poza granicami działki.

§  28.  [Zapewnienie kanalizacji]

1.  Działka budowlana, na której sytuowane są budynki, powinna być wyposażona w kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej.

2.  W przypadku budynków niskich lub budynków, dla których nie ma możliwości przyłączenia do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, dopuszcza się odprowadzenie wód opadowych na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych lub do zbiorników retencyjnych.

§  29.  [Zakaz zmiany naturalnego spływu wód]

Dokonywanie zmiany naturalnego spływu wód opadowych w celu kierowania ich na teren sąsiedniej nieruchomości jest zabronione.

§  30.  [Usytuowanie ujęć wody, urządzeń do gromadzenia i oczyszczania ścieków oraz odpadów stałych]

Usytuowanie na działce budowlanej ujęć wody, urządzeń do gromadzenia i oczyszczania ścieków oraz odpadów stałych powinno być zgodne z wymaganiami rozporządzenia oraz z przepisami dotyczącymi ochrony gruntu, wód i powietrza.

Materiały budowlane

FAKRO - okna do dachów płaskich
Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Październik 9, 2023
FAKRO - okna do dachów płaskich
Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Październik 9, 2023

Konkursy

The Minister Responsible for the Capitale-Nationale region, Jonatan Julien, is officially inviting landscape architects, urban designers, urban planners, and other environmental design professional...
Grudzień 1, 2023
The International VELUX Award (IVA) is a biennial ideas competition for students of architecture. It invites students from all over the world to create projects investigating the role of daylight i...
Listopad 29, 2023

Architektura

Średnia Szkoła Huizhen w Chinach z tytułem Budynku Roku 2023  | autor:  Approach Design Studio - Zhejiang University of Technology Engineering Design Group Co.,Ltd | fot.:  Approach Design Studio - Zhejiang University of Technology Engineering Design Group Co.,Ltd
"Pokochaliśmy ten budynek, ponieważ jest nieoczekiwany i zachwycający. Architektom udało się stwo...
Grudzień 5, 2023
Browary Warszawskie nominowane do Mies van der Rohe Awards 2024
Browary Warszawskie znalazły się wśród 362 projektów nominowanych do European Union Prize for Con...
Grudzień 4, 2023

Architektura zrównoważona

The Probiotic Tower - Projekt Przyszłości Roku 2023 (WAF) | autor: Design and More International z Egiptu. Projekt został w pierwszej kolejności nagrodzony w kategorii „Obiekt eksperymentalny” | fot.: Karim Mousa
Tytuł Projekt Przyszłości Roku 2023 trafił do The Probiotic Tower autorstwa Design and More Inter...
Grudzień 5, 2023
The Line - miasto w formie jednego budynku | Arabia Saudysjka | fot.: NOEM
Miasto ma być przyjazne środowisku, ale życie w nim może się okazać trudne ze względu na odległoś...
Listopad 30, 2023