Aktualności

Kwiecień 4, 2022

1,1 tys. budynków w Polsce ma certyfikat ekologiczny. Co je wyróżnia?

Z Raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wynika, że Polska jest liderem certyfikacji budynków w Europie Środkowo-Wschodniej. W naszym kraju znajduje się 1,1 tys. certyfikowanych, ekologicznych budynków, czyli najwięcej w regionie. Każdy z nich działa zgodnie z zasadami wskazanymi w certyfikacjach, czyli uwzględnia wpływ budynku na społeczeństwo, środowisko i ład korporacyjny.

- Dowodem na spójność budynku z zasadami zrównoważonego rozwoju jest certyfikat, nadawany w jednym z systemów: BREEAM, DGNB, HQE, LEED i WELL. To klasyfikacje, które różnią się między sobą, ale wspólnym mianownikiem każdej z nich jest zachowanie równowagi pomiędzy czynnikami ekonomicznymi, społecznymi i środowiskowymi podczas projektowania, budowania i użytkowania budynku. W Polsce najwięcej, bo prawie 8 na 10 certyfikowanych budynków posiada oznaczenie BREEAM, które wymaga zatrudnienia licencjonowanego asesora i jest odnawialne. Certyfikat powstał w 1990 roku w Wielkiej Brytanii i wykorzystuje go już 70 krajów - mówi Paweł Kotlarski, dyrektor w dziale zarządzania nieruchomościami w CBRE, odpowiedzialny za wsparcie firm we wdrażaniu strategii ESG.

Parametrem, który najlepiej przedstawia obraz zrównoważonego, certyfikowanego budownictwa w Polsce jest powierzchnia użytkowa. Obecnie przekroczyła ona 23 mln mkw., co oznacza, że 51% wszystkich budynków ma certyfikat. Dzięki temu Polska jest liderem na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Eksperci CBRE wskazują, że wymaga to dużego zaangażowania ze strony polskiego rynku nieruchomości. Takie obiekty muszą spełniać szereg wymogów, poczynając od procesów projektowania i budowy, przez ciągłe wdrażanie nowoczesnych technologii, do codziennego użytkowania.

Projekt i budowa budynków  zrównoważonych

Aby budynek można było uznać za zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju, ważny jest etap projektowania i procesu budowlanego.  To wybór odpowiedzialnych dostawców, którzy respektują zasady dbania o środowisko naturalne, jakość materiałów czy zrównoważony przebieg całego procesu budowlanego gwarantują, że na kolejnym etapie, czyli użytkowania, budynek spełni zasady zielonej certyfikacji. Kluczowa jest również troska o koszty, w tym ograniczanie śladu węglowego. Jednym z trendów, zgodnych z zasadami ESG, jest m.in. ponowne wykorzystywanie materiałów budowlanych, oczywiście przy odpowiedniej kontroli jakości. Do budowy należy wykorzystywać materiały proekologiczne, np. antysmogowe farby czy kostki brukowe, a zainteresowani powinni mieć dostęp do szczegółów na ich temat, np. kart produktów z odpowiednimi certyfikatami. Warto, by w całym procesie powstawania budynku obecni byli architekci specjalizujący się w zrównoważonym budownictwie, którzy pomogą w jak największym stopniu uwzględnić kwestie ekologiczne.

Nowoczesne technologie

Zastosowanie nowoczesnych technologii to coraz częściej standard a nie dodatkowa jakość. Budynki są wyposażone w zaawansowane instalacje i urządzenia techniczne, odpowiednio skalibrowane, reagujące na warunki zewnętrzne i wewnętrzne obiektu. Dzięki temu eksploatacja i wykorzystywanie zasobów, takich jak woda, ciepło czy energia, jest bardziej efektywne, co minimalizuje wpływ na środowisko naturalne. Dodatkowo w budynkach instalowane są m.in. nowoczesne filtry powietrza, czy czujniki wycieku wody, które sprzyjają zarówno komfortowi użytkowników, jak i zachowaniu budynku w dobrym stanie na dłużej.

Zarządzanie i edukacja w obszarze ekologii i efektywności energetycznej w budownictwie

Utrzymanie zielonej certyfikacji budynku wymaga odpowiedniego zarządzania i zaangażowania ze strony najemców podczas użytkowania. Do niezbędnych działań należą realizowanie zadań i wytycznych ze strony podmiotów certyfikujących, utrzymanie wysokich standardów technicznych i higienicznych, ciągłe wprowadzanie ulepszeń proekologicznych oraz raportowanie. Ważny jest również komfort użytkowników, np. efektywne projektowanie przestrzeni wewnątrz, utrzymanie odpowiedniej temperatury czy jakości powietrza. Elementem budynków zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju jest także ciągła edukacja najemców w zakresie ekologii, efektywnego i ekonomicznego użytkowania obiektu, a także utrzymywania dobrych relacji społecznych.  

Tagi: budynki ekologiczne certyfikacja ekologiczna

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Wydarzenia

World of BUILD Expo to jedno z najważniejszych wydarzeń branży budowlanej w Europie Środkowo-Wsch...
Grudzień 17, 2024
To premierowe wydarzenie, które zgromadzi czołowych producentów i dystrybutorów z branży wykończe...
Listopad 25, 2024