Aktualności

Styczeń 25, 2012

Aluminium i domy jednorodzinne

Mimo, że w Polsce, w budownictwie jednorodzinnym wciąż stosuje się głównie materiały drewniane i PVC, stolarka aluminiowa zaczyna wzbudzać coraz większe zainteresowanie wśród architektów oraz inwestorów.

Właściwości aluminium

Atutem aluminium jest jego lekkość - jest trzykrotnie lżejsze od stali, a także trwałość. Materiał jest długowieczny, ponadto odporny również na korozję. Łatwo poddaje się konserwacji, można pokrywać go też dowolnymi farbami. Dodatkowymi zaletami aluminium są sprężystość i możliwość wykorzystania go w różnych temperaturach.

Aluminium w architekturze

Aluminium, stosowane jest przede wszystkim w budowie dużych konstrukcji dla obiektów użyteczności publicznej i w budynkach usługowych. To materiał chętnie wykorzystywany ze względu na jego właściwości, nie tylko techniczne, ale i estetyczne. W połączeniu np. ze stalą, pomaga stworzyć fasady eleganckie i nowoczesne w swoim wyglądzie.

Do tej pory aluminium postrzegane było jako metal „zimny”, nie mogący zapewnić, w sposób ekonomiczny i wydajny, wystarczającego ciepła w budynku. Jednak nowoczesne technologie pozwalają na stworzenie energooszczędnych systemów okiennych, które funkcjonują przy zastosowaniu odpowiednich pakietów szybowych ze szkłem niskoemisyjnym.

- Są to systemy o podwyższonej izolacyjności termicznej, dotąd stosowane jedynie w inwestycjach komercyjnych – podkreśla Aleksander Białas, Product Manager w firmie Aluprof, producenta produktów aluminiowych.

Właśnie dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii, aluminium zyskuje popularność w budownictwie mieszkalnym przy konstrukcjach okiennych, fasadowych czy drzwiach.

- Konstrukcje aluminiowe to nowoczesne rozwiązanie dla stolarki okiennej, w domach mieszkalnych. Gwarantują wysoką izolację termiczną, co pozwala utrzymać odpowiedni poziom ciepła nawet w najbardziej wymagającej, pod względem energooszczędności, zabudowie – mówi Aleksander Białas.

System MB-70HI o podwyższonej izolacyjności termicznej firmy Aluprof. Składa się z trzykomorowych profili, z charakterystycznie ukształtowaną przekładką termiczną, z tworzywa sztucznego w środkowej części, zapobiegającej utracie ciepła przez kształtownik. Izolacyjność termiczną konstrukcji zapewnia też uszczelka środkowa oraz specjalne wkłady pomiędzy przekładkami termicznymi i krawędziami szyby.
System MB-86 o podwyższonej izolacyjności termicznej firmy Aluprof. Rozwiązanie oparte jest na zastosowaniu aerożelu, materiału o doskonałej izolacyjności termicznej, a także akustycznej oraz szczelności na wodę i powietrze. Dzięki połączeniu z odpowiedniej klasy zestawem szybowym, system sprawdza się w wymagających energooszczędności pomieszczeniach.

Tagi: aluminium konstrukcje architektura domy jednorodzinne

Konkursy

Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024
The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Wydarzenia

2-dniowa konferencja ,,Między ortodoksją a kreacją", poświęcona wyzwaniom architektury współczesn...
Listopad 18, 2024
Autodesk wraz z partnerami już po raz dziesiąty zaprasza przedstawicieli wszystkich etapów proces...
Listopad 4, 2024