Aktualności

Styczeń 25, 2012

Aluminium i domy jednorodzinne

Mimo, że w Polsce, w budownictwie jednorodzinnym wciąż stosuje się głównie materiały drewniane i PVC, stolarka aluminiowa zaczyna wzbudzać coraz większe zainteresowanie wśród architektów oraz inwestorów.

Właściwości aluminium

Atutem aluminium jest jego lekkość - jest trzykrotnie lżejsze od stali, a także trwałość. Materiał jest długowieczny, ponadto odporny również na korozję. Łatwo poddaje się konserwacji, można pokrywać go też dowolnymi farbami. Dodatkowymi zaletami aluminium są sprężystość i możliwość wykorzystania go w różnych temperaturach.

Aluminium w architekturze

Aluminium, stosowane jest przede wszystkim w budowie dużych konstrukcji dla obiektów użyteczności publicznej i w budynkach usługowych. To materiał chętnie wykorzystywany ze względu na jego właściwości, nie tylko techniczne, ale i estetyczne. W połączeniu np. ze stalą, pomaga stworzyć fasady eleganckie i nowoczesne w swoim wyglądzie.

Do tej pory aluminium postrzegane było jako metal „zimny”, nie mogący zapewnić, w sposób ekonomiczny i wydajny, wystarczającego ciepła w budynku. Jednak nowoczesne technologie pozwalają na stworzenie energooszczędnych systemów okiennych, które funkcjonują przy zastosowaniu odpowiednich pakietów szybowych ze szkłem niskoemisyjnym.

- Są to systemy o podwyższonej izolacyjności termicznej, dotąd stosowane jedynie w inwestycjach komercyjnych – podkreśla Aleksander Białas, Product Manager w firmie Aluprof, producenta produktów aluminiowych.

Właśnie dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii, aluminium zyskuje popularność w budownictwie mieszkalnym przy konstrukcjach okiennych, fasadowych czy drzwiach.

- Konstrukcje aluminiowe to nowoczesne rozwiązanie dla stolarki okiennej, w domach mieszkalnych. Gwarantują wysoką izolację termiczną, co pozwala utrzymać odpowiedni poziom ciepła nawet w najbardziej wymagającej, pod względem energooszczędności, zabudowie – mówi Aleksander Białas.

System MB-70HI o podwyższonej izolacyjności termicznej firmy Aluprof. Składa się z trzykomorowych profili, z charakterystycznie ukształtowaną przekładką termiczną, z tworzywa sztucznego w środkowej części, zapobiegającej utracie ciepła przez kształtownik. Izolacyjność termiczną konstrukcji zapewnia też uszczelka środkowa oraz specjalne wkłady pomiędzy przekładkami termicznymi i krawędziami szyby.
System MB-86 o podwyższonej izolacyjności termicznej firmy Aluprof. Rozwiązanie oparte jest na zastosowaniu aerożelu, materiału o doskonałej izolacyjności termicznej, a także akustycznej oraz szczelności na wodę i powietrze. Dzięki połączeniu z odpowiedniej klasy zestawem szybowym, system sprawdza się w wymagających energooszczędności pomieszczeniach.

Tagi: aluminium konstrukcje architektura domy jednorodzinne

Konkursy

UIA Member Sections are invited to submit nominations for the UIA Gold Medal and the six UIA Prizes. The winners will be announced during the UIA World Congress of Architects in Barcelona, Spain, i...
Czerwiec 9, 2025
The project seeks visions for a museum that employs cutting-edge technology, such as virtual reality, holography, and interactive displays, to bring ancient Egypt to life. It will serve as an educa...
Czerwiec 5, 2025

Wasze projekty

Projekt domu w stylu Japandi - barwy ziemi, delikatne i nienarzucające się oświetlenie oraz dobrz...
Maj 28, 2025
Saneccy Architektura x Krajobraz, fot. Rafał Barnaś
Podstawowym wyzwaniem projektowym było zlokalizowanie dużej sceny pozwalającej na organizację wyd...
Marzec 25, 2025

Wasze realizacje

Projekt elewacji, PZT.
Styczeń 23, 2025
sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025

Wydarzenia

Architektura władzy to podróż przez architektoniczne dzieje Zamku Królewskiego w Warszawie w cza...
Czerwiec 5, 2025
The 19th International Architecture Exhibition, titled Intelligens. Natural. Artificial. Collecti...
Maj 12, 2025