Aktualności

Luty 27, 2012

Dom za 300 dolarów

Gdy w sierpniu 2010 r. Vijay Govindarajan i Christian Sarkar napisali na swoim blogu Harvard Business Review, że myślą nad „domami dla biednych za 300 dolarów”, chcieli tylko zaproponować temat do dyskusji.

Oczywiście, pomysł, o którym tu piszemy, jest eksperymentalny, napisali prof. Govindarajan, wykładowca na Tuck School of Business w Dartmouth (USA) i Christian Sarkar, doradca ds. marketingu pracujący w tematyce rozwiązań dla środowiska. Któż bowiem mógłby stworzyć dom za 300 dolarów ? Gdyby było to faktycznie możliwe, na pewno zrobiono by to już wcześniej. Tak czy owak, swoją wiadomość zakończyli pytaniem Pytamy więc dyrektorów, rządy, organizacje pozarządowe, fundacje – Wchodzicie w to?

Ponadnarodowa współpraca

I tak, ich pomysł zaczął stawać się rzeczywistością – blog poruszył wyobraźnię czytelników z całego świata. Internauci debatowali, argumentowali swoje zdanie, wymieniali się pomysłami, jak zaprojektować i wybudować taki dom. Szybko zwrócono uwagę na to, że każdy kraj ma inne potrzeby i inne możliwości budowy – jeden z internautów zaproponował „mechanizm zbierający deszczówkę, aby domownicy mieli stały dostęp do czystej wody, zwłaszcza podczas susz”, a inny „design podobny do wież z klocków Lego”.


Zainspirowany ogólnym zainteresowaniem, prof. Govindarajan otworzył specjalną stronę 300house.com, na której dalej mogą ciągnąć się dyskusje, w których do dziś wzięło udział ponad 2500 osób – architekci, inżynierowie i profesorowie, o świetnym wykształceniu, z Harvarda, MITu i innych uczelni. Stworzyliśmy spółkę złożoną z 2500 pracowników, a bez szefa. Wszyscy są chętni do dzielenia się swoimi pomysłami, a strona to umożliwia – to po prostu przestrzeń otwarta na wszelkie pomysły, mówi prof Govindarajan.

$300 House Open Design Challenge


Następnym krokiem był konkurs - $300 House Open Design Challenge. Celem było zaprojektować dom, na który mogliby sobie pozwolić nawet najbiedniejsi ludzie na świecie, dom niedroższy niż 300 dolarów. Propozycje konkursowe - jak zrządzeniem losu było ich właśnie 300 - były oceniane przez jury złożone z 16 ekspertów i przez "społeczeństwo".


Przedkładane plany zawierały nowoczesne projekty stworzone przy pomocy materiałów, takich jak "cegła ze sprasowanej ziemi" czy stalowa siatka; dom w kształcie kopuły wykonany z betonowej podstawy i gałęzi bambusa, drewniany blok mieszkalny na afrykańskich równinach czy domy budowane techniką "cordwood" inspirowane saunami z USA.

Zobacz 6 zwycięskich projektów (opublikowane według loginów użytkowników biorących udział w konkursie):

I nagroda - PStouter
PStouter
II nagroda - iLINES
iLINES
III nagroda - Rogerio AA
Rogerio Almeida and Gustavo Thron
IV nagroda - architecturecommons
www.architecturecommons.com
V nagroda - DVS
DVS
VI nagroda - elsap11
elsap11

Historia projektu


Blog był zainspirowany wspomnieniami profesora Govindarajan z czasów studenckich w Indiach, kiedy to chodził często na skróty przez slumsy w Chennai. Jego doświadczenia ukształtowały jego punkt widzenia problemu jako nie tylko zadanie architektoniczne, ale także prawdziwe rozwiązanie dla cyklicznych problemów społecznych. Oni są biedni, mają okropne domy ... nie mają dobrych warunków sanitarnych ... i chorują... więc nie idą do pracy ... nie mają pieniędzy i są skazani na okropne domy. Ponieważ nie zarabiają, nie wysyłają swoich dzieci do szkoły i są skazani na swoją biedę, mówi.


Być może dlatego dom za 300 dolarów i wszystko, co symbolizuje ten program przyciąga tak wiele uwagi. Jest tak dużo energii, i tak wielu ludzi interesuje się tym, więc dlaczego ten problem nie został wcześniej rozwiązany?, pyta prof Govindarajan. Jego odpowiedź jest prosta - ​​wcześniej, to organizacje pozarządowe próbowały rozwiązać ten problem, kiedy to do takiego projektu potrzeba żyłki do interesów. Problemem w podejściu organizacji pozarządowych jest ich mały zasięg działania. "Oni mogą budować jeden lub dwa domy, a potrzeba ich miliardy – budując jeden lub dwa domy, nie można obniżyć cen, to niemożliwe.


Prof Govindarajan jest również krytycznie nastawiony do sposobu, w jaki organizacje not- profit chcą rozwiązywać problemy społeczne – wskazuje on na brak koordynacji i niskie standardy wykonania, o czym mówił także Jim Yong Kim, rektor Dartmouth College, w swoim wystąpieniu na otwarcie warsztatów "Dom za 300 dolarów".

W warsztatach zorganizowanych przez Tuck uczestniczyło pięciu z sześciu zwycięzców konkursu, studenci Dartmouth i wykładowcy, architekci, inżynierowie i projektanci. Obecna była również Mahindra & Mahindra, indyjska korporacja międzynarodowa, która wygrała nagrodę dla firm w konkursie.


Podczas czterodniowych warsztatów uczestnicy wyprodukowali dwa prototypowe projekty domów: jeden dom szeregowy przeznaczony dla środowisk miejskich, a drugi dla środowisk wiejskich - indywidualny dom z przykrytym tarasem. Następnym krokiem, przewidzianym na najbliższe miesiące, będzie wybudowanie takich domów na Haiti. Docelowo przewiduje się tam utworzyć dwie nowe wsie.

Tagi: architektura tania architektura dom za 300 dolarów domy domy jednorodzinne

Konkursy

eVolo Magazine is pleased to invite architects, students, engineers, designers, and artists from around the globe to take part in the 2023 Skyscraper Competition.
Październik 5, 2022
Województwo Małopolskie we współpracy z SARP Oddział Kraków zaprasza do udziału w 11. edycji organizowanego od 2003 roku konkursu o Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza. Celem konkursu jest wybór naj...
Październik 3, 2022

Wasze projekty

Dom wśród drzew zlokalizowany na działce porośniętej sosnami, okolice Warszawy. Naszym zadaniem b...
Sierpień 17, 2022
Na obrzeżach Wrocławia, w spokojnej dzielnicy i otoczeniu zabudowy jednorodzinnej powstanie minim...
Sierpień 1, 2022

Wasze realizacje

Widok od strony ulicy Sienkiewicza
Większość osób kojarzy nas przede wszystkim z projektów nowoczesnych, minimalistycznych budynków...
Wrzesień 2, 2022
półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022

Wydarzenia

Podczas konferencji swoimi doświadczeniami podzielą się przedstawiciele m.in. BBGK Architekci, Bl...
Październik 4, 2022
Bazowym elementem festiwalu w 2022 roku będzie DOBROSTAN, który zostanie potraktowany przez nas j...
Wrzesień 20, 2022