Aktualności

Październik 2, 2013

iKMS – interaktywny system kinetycznego mappingu (interactive kinetic mapping system)

Interaktywna prezentacja wieżowca w systemie iKMS, fot.: White Kanga
Interaktywna prezentacja wieżowca w systemie iKMS, fot.: White Kanga

Czyli nowoczesna technologia mappingu stworzona w Polsce.


Technologia mappingu została stworzona w połowie lat 70, i od tamtej pory pozwala na „ubieranie” prostych, pustych obiektów wirtualnych w ich cyfrowe „stroje”, tak jak jest to robione w nowoczesnych grach komputerowych, animacjach czy też zaawansowanych technologicznie produkcjach filmowych. Projektanci systemów nauczyli się mapować przedmioty istniejące w rzeczywistości (niewirtualne), dekorując je światłem projektorów, nadając im barwy, kształty i inne widowiskowe atrybuty. Rozwiązania takie są już od dawna wykorzystywane przy pokazach wizualizacji wkomponowanych i następnie rzucanych na fasady budynków, właśnie przy użyciu projektorów o dużej mocy.

Interaktywny kinetyczny mapping

Stworzony przez agencję White Kanga system interaktywnego kinetycznego mappingu - iKMS jest aktualnie najbardziej zaawansowanym technologicznie i jedynym na świecie sposobem prowadzenia spektakularnych prezentacji wizualnych. Autorzy technologii przekonują, że może być niebywale przydatnym narzędziem architektonicznym i developerskim.

System iKMS opiera się na projekcjach rzucanych na obiekty trójwymiarowe (zwykłe szare modele o dowolnie wybranym pod produkt kształcie jak np.: butelki, samochodu czy właśnie bryły budynku), i pozwala na oświetlenie ich projekcją w sposób łudząco podobny do hologramu. Dodatkowo modele te posiadają zdolność poruszania się w przestrzeni (stąd przymiotnik: kinetyczny), dając użytkownikom pełny wgląd we wszystkie szczegóły projektu. Ponadto, system pozwala użytkownikowi na pełną interakcję w czasie rzeczywistym (modyfikowanie i wpływanie na zawartość prezentacji na żywo, np. poprzez sterowanie tabletem).

Interaktywna prezentacja wieżowca w systemie iKMS, fot.: White Kanga

Pokazowy wieżowiec

Firma możliwości zastosowania swojej technologii w branży architektonicznej prezentuje na modelu drapacza chmur. Dzięki iKMS można zobaczyć całą bryłę budynku z wszystkimi jej detalami, a następnie dowolnie zmieniać fasadę, jej kolorystykę, czy wszelkie istniejące wewnętrzne i zewnętrzne elementy konstrukcji. Dzięki projekcji tylnej (model stoi na tle ekranu), technologia pozwala na umiejscowienie i zintegrowanie obiektu iKMS z otoczeniem, pozwalając by prezentowany wieżowiec znajdował się w realistycznym i proporcjonalnie odzwierciedlonym otoczeniu (najlepiej rzeczywistym miejscu w którym sam miałby powstać). Niesłychanie praktyczną cechą systemu jest także efekt transparentności, który daje możliwość ukazania wszystkiego co dzieje się w środku danego obiektu czyli, na przykład, wewnętrzną funkcjonalność budynków, czy rozwiązania technologiczne takie jak ciągi wentylacyjne, układ wind, ukazanie schematu odzysku energii z paneli umieszczonych na budynku, itp.).

Interaktywna prezentacja wieżowca w systemie iKMS, fot.: White Kanga
Interaktywna prezentacja wieżowca w systemie iKMS, fot.: White Kanga

Technologia

iKMS jest programowany i prezentowany w technologii high definition (HD) lub ultra high definition (rozdzielczości znane jako 2K i 4K) i z tego właśnie względu pokazy słyną ze zdolności ukazywania nawet najdrobniejszych detali. Wszystko to dzieje się bez jakiejkolwiek utraty jakości jeśli chodzi o prezentowany przedmiot, czyniąc ostateczny produkt tak autentycznym jakby istniał w rzeczywistości.

System został zaimplementowany po raz pierwszy w Polsce podczas otwarcia Warsaw Financial Center, gdzie pokazywał on właściwości i wygląd prawdziwej konstrukcji. iKMS cieszy się natomiast największym zainteresowaniem w krajach Bliskiego Wschodu (ZEA, Kuwejt), gdzie branża developerska jest jedną z najprężniej rozwijających się na świecie.
Tagi: mapping animacje cyfrowe

Konkursy

The Portugal Olive Guest House competition is run in partnership with the Verde family, tasking participants with presenting designs for a guest house to be constructed on their property. The guest...
Styczeń 23, 2023
Przedmiotem opracowania, zgodnie z Regulaminem konkursu, jest opracowanie koncepcji architektonicznej/wizualizacji dla modernizacji i rozbudowy budynku Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Roztoczańskiego...
Styczeń 17, 2023

Wasze projekty

projekt pomieszczeń online
Zaprojektuj M wyróżnia się dzięki innowacyjnemu podejściu do projektowania wnętrz. Nasz doświadcz...
Styczeń 14, 2023
Koncepcja dwukondyngnacyjnej willi zlokalizowanej nad jeziorem to projekt, który zakłada wpisanie...
Grudzień 2, 2022

Wasze realizacje

Mieszkanie w stylu eklektycznym_kuchnia
Mieszkanie w stylu eklektycznym. Głównym elementem wnętrza jest zabudowa meblowa, która "przecina...
Styczeń 17, 2023
LETNIE APARTAMENTY, HOHWACHT, NIEMCY
Październik 28, 2022

Wydarzenia

Podczas kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do strategii klimatyczn...
Styczeń 16, 2023
The international call for applications is open for the first-ever Biennale College Architettura,...
Styczeń 16, 2023