Aktualności

Czerwiec 14, 2021

Izolacja a budownictwo zrównoważone

 Mennica Legacy Tower
Mennica Legacy Tower

Sektor budowlany jest jednym z najbardziej obciążających środowisko naturalne obszarów. Dążenie do rozwoju budownictwa zrównoważonego, przyjaznego dla środowiska naturalnego, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu ich użytkowania to jedno z największych wyznań współczesnego świata. 

Sektor budowlany jest jednym z najbardziej obciążających środowisko naturalne obszarów. Dążenie do rozwoju budownictwa zrównoważonego, przyjaznego dla środowiska naturalnego, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu ich użytkowania to jedno z największych wyznań współczesnego świata. Obecnie dąży się do tego, aby cały proces budowlany był zoptymalizowany pod kątem wpływu na środowisko naturalne jak i ilości zużywanej energii potrzebnej w trakcie eksploatacji budynku. Aby kontrolować zarówno realizację inwestycji jak i późniejszą konsumpcję energii podczas jego użytkowania, wykorzystuje się całe, wielokryterialne systemy certyfikacji budynków. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie spełniania wymogów budownictwa zrównoważonego.

Czynników branych pod uwagę w trakcie certyfikacji jest bardzo wiele. W tym artykule skupimy się na wykorzystaniu izolacji termicznej jako istotnym elemencie pozwalającym na optymalizację energetyczną budynku jak i zagwarantowanie bezpieczeństwa jego użytkowania.

Mennica Legacy Tower – przykład dobrych praktyk

Mennica Legacy Tower to jeden z największych i najbardziej wyczekiwanych obiektów komercyjnych w Warszawie. Jest to kompleks biurowców składający się ze 130-metrowej wieży oraz sąsiadującego z nią budynku o wysokości 36 metrów. Inwestycja realizowana jest w Warszawie, na miejscu zabudowań przemysłowych starej Mennicy Polskiej. Projekt powstawał we współpracy dwóch pracowni architektonicznych: Goettsch Partners z Chicago i Epstein Sp. z o.o. z Warszawy. Za kompleksowe wykonanie wieżowców odpowiada natomiast firma Warbud S.A.

Inwestorzy od początku dążyli do zrealizowania budynku według najwyższych standardów zrównoważonego rozwoju. Oznacza to, że już na etapie planowania, projektowania i realizacji inwestycji wdrażano rozwiązania proekologiczne i zrównoważone. Efektem prac było przyznanie Mennicy Legacy Tower międzynarodowego certyfikatu BREEAM 2013 New Construction na poziomie „Outstanding” oraz LEED w najwyższej kategorii ‒ Platinum.

Mennica Legacy Tower
Wełna skalna - energooszczędność, komfort i bezpieczeństwo

To również dzięki naszym materiałom Mennica Tower przetrwa w dobrej kondycji i utrzyma wysoki standard bezpieczeństwa, energooszczędności i ekologii przez długie lata. Odpowiednie zastosowanie poszczególnych rozwiązań, w tym także odpowiedniej izolacji niewątpliwie przyczyniło się do uzyskania dobrych i trwałych efektów.  – ocenia inwestycję Grzegorz Sałaciński ROCKWOOL Polska, Menadżer ds. Kluczowych Projektów.

Mennica Legacy Tower

Zastosowana w Mennicy Legacy Tower izolacja w postaci wełny skalnej ma ogromne znacznie  pod kątem kilku aspektów: energooszczędności, bezpieczeństwa przeciwpożarowego, zagwarantowania odpowiedniej akustyki, oraz komfortu użytkowania obiektu, w tym także pod kątem aspektów zdrowotnych. Jakie zatem spełnia funkcje wełna skalna?

  • Jej najważniejszym zadaniem jest zapewnienie izolacji termicznej budynku - poprzez ocieplenie fasady wełną skalną (w Mennicy były to płyty VENTIROCK F pokryte welonem szklanym) budynek zyskał bardzo dobrą izolację cieplną (płyty z wełny łatwo dostosowują się nawet do tak skomplikowanych kształtów ścian).
  • Zapewnia odpowiednią akustykę – dzięki zastosowaniu wełny skalnej w Mennicy uzyskano także znakomite parametry akustyczne, dające komfort pracy i odizolowanie się od szumu z ulicy.
  • Sprzyja optymalizacji energetycznej budynku  – zastosowanie płyt wełny skalnej mineralnej o odpowiedniej grubości zapewnia ograniczenie strat energii spowodowanych przenikaniem przez przegrody. Odpowiednie docieplenie ścian to jeden z najtańszych sposobów (najszybszy okres zwrotu spośród innych energooszczędnych technologii) podnoszenia standardu energetycznego budynku i ograniczania energii zużywanej na ogrzewanie i wentylację.
  • Zapewnia bezpieczeństwo przeciwpożarowe – wełna skalna posiada najwyższą klasę reakcji na ogień ‒ A1.
  • Jest ekologiczna i zdrowa– wełna skalna jest surowcem naturalnym i możliwym do recyklingu.
  • Ma niski opór dyfuzyjny - umożliwia to wykonywanie przegród otwartych dyfuzyjnie, zapewniając tym samym odpowiednie warunki wilgotnościowe wewnątrz przegrody. Warto zatem stosować wełnę skalną mineralną w przypadku ścian szkieletowych, fasad wentylowanych, ale także w klasycznych ścianach dwuwarstwowych z zastosowaniem tynków paroprzepuszczalnych.
Inne rozwiązania zrównoważone

Innymi wartymi uwagi rozwiązaniami zrównoważonym w Mennica Legacy Tower są:

  1. Dostęp światła i świeżego powietrza - wnętrza doświetlane są naturalnym światłem, a dodatkowo przez otwierane panele wentylacyjne zlokalizowane w fasadzie zewnętrznej można wpuścić świeże powietrze zachowując kontakt ze środowiskiem zewnętrznym - to naprawdę rzadkość w biurowcach tego typu.
  2. Zastosowanie systemów BMS - w osiągnięciu wysokich standardów pomogły również systemy zarządzania budynkiem BMS. Zapewniają one optymalne zarządzanie zużyciem chłodu i ciepła, a układ klimatyzacji i wentylacji, powiązany z kontrolą obecności użytkowników, optymalizuje pobór energii elektrycznej i wody, co przyczynia się do znacznych oszczędności w zużyciu mediów.
  3. Gospodarowanie odpadami – w inwestycji zadbano również o efektywne gospodarowanie odpadami już na najwcześniejszym etapie realizacji inwestycji co skutkowało właściwym sortowaniem odpadów na placu budowy.
  4. Lokalizacja - niewątpliwym atutem inwestycji jest jej lokalizacja i pełny dostęp do komunikacji publicznej. Jest to zachęta dla mieszkańców miasta, aby korzystać z alternatywnych środków transportu. Na użytkowników biurowca czeka 300-stanowiskowy parking rowerowy wyposażony w niezależny, bezpieczny wjazd, osobne windy i rampy. W podziemiach przygotowano także szatnię, prysznice oraz stację obsług i naprawy rowerów.
  5. Stacje ładowania - pod całym obiektem znajdzie się także parking samochodowy z wydzielonymi licznymi stanowiskami ładowania pojazdów elektrycznych.
  6. Urbanistyka - wraz z powstaniem budynków, zagospodarowane i przekształcone zostanie także całe najbliższe otoczenie - powstanie chodnik i ścieżka rowerowa wraz z zagospodarowaniem otoczenia zielenią.

--------------------

Chcesz dowiedzieć się więcej o właściwościach wełny skalnej – zajrzyj na OcieplamyZycie.pl: https://ocieplamyzycie.pl/budowa/welna-skalna-jakie-ma-wlasciwosci/ 

Tagi: wełna mineralna izolacja wełna skalna budownictwo

Konkursy

fot. Michał Łuczak
Do udziału w nim zachęcamy grupy działające w polu architektury wnętrz w konsorcjum z osobami artystycznymi. Jeśli wasz zespół specjalizuje się w architekturze wnętrz, zaproście do współpracy artys...
Kwiecień 28, 2025
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy z A2P2 architecture & planning ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji...
Kwiecień 26, 2025

Wasze projekty

Saneccy Architektura x Krajobraz, fot. Rafał Barnaś
Podstawowym wyzwaniem projektowym było zlokalizowanie dużej sceny pozwalającej na organizację wyd...
Marzec 25, 2025
Koncepcja multifunkcyjnego kompleksu, obejmującego 5 budynków wielorodzinnych o zróżnicowanej wys...
Luty 3, 2025

Wasze realizacje

Projekt elewacji, PZT.
Styczeń 23, 2025
sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025

Wydarzenia

Rozproszenie – tak brzmi hasło tegorocznej edycji festiwalu GDD.
Kwiecień 28, 2025
A multi-residency programme exploring forgotten industrial heritage sites in Romania as places fo...
Kwiecień 7, 2025
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×