Aktualności

Październik 3, 2023

Jak miejsce wpływa na odbiór kolorów na zewnątrz i we wnętrzach

dr. Marek Borowiński, autor książki "Doktor Kolor" oraz ekspert w dziedzinie visual merchandisingu.
dr. Marek Borowiński, autor książki "Doktor Kolor" oraz ekspert w dziedzinie visual merchandisingu.

Wpływ geograficznego położenia na percepcję kolorów w aranżacji wnętrz może zdumiewać. Jak się okazuje, światło i miejsce, w którym się znajdujemy, mają kluczowe znaczenie dla tego, jak postrzegamy otaczającą nas paletę barw.

"Kąt padania promieni słonecznych może diametralnie zmienić wygląd naszych przestrzeni życiowych", mówi dr. Marek Borowiński, autor książki "Doktor Kolor" oraz ekspert w dziedzinie visual merchandisingu. Jest to szczególnie widoczne w porównaniu między Stanami Zjednoczonymi a Polską.

Odkrywanie Świata Kolorów: Geograficzne Wariacje w Wnętrzach

Różnice w kolorystyce wnętrz w różnych częściach świata wynikają z efektu geograficznego położenia i klimatu. Badanie kolorów w kontekście kultury otwiera nowe możliwości dla projektantów wnętrz do eksplorowania różnych stylów i wyrażania lokalnej tożsamości. Kolory są nie tylko estetycznym aspektem, ale także skutecznym środkiem komunikacji z otoczeniem, wpływając na nasze samopoczucie i nastrój.

Kolory a Charaktery: Odcienie, które Oddają Ludzkie Temperamenty

Preferencje kolorystyczne mieszkańców danego domu mogą wiele powiedzieć o ich osobowościach i charakterach. Kolory mają zdolność wpływania na nasze samopoczucie i zachowanie. Dla osób o dynamicznym i pełnym energii usposobieniu, intensywne barwy mogą służyć jako wyrazisty sposób wyrażania emocji. Natomiast osoby o spokojniejszym i harmonijnym charakterze często wybierają stonowane odcienie, które sprzyjają relaksowi i wewnętrznej równowadze.

Kolory wpływają na nasze zachowanie i samopoczucie. Dla rodzin o dynamicznym usposobieniu, wybór intensywnych barw może być sposobem na wyrażenie energii i pasji. Z drugiej strony, osoby o spokojniejszym charakterze często decydują się na stonowane odcienie, które sprzyjają relaksowi i harmonii.

Struktura Materiałów: Mat czy Błysk? Odbiór Kolorów w Zależności od Tekstury

Wartości kolorów w przestrzeni nie płyną tylko z palety barw, lecz również z faktury i struktury materiałów. To, jak światło odbija się od matowych powierzchni, może całkowicie zmienić ich wygląd i charakter. Matowe powierzchnie, takie jak ściany pomalowane na jednolity kolor, mogą wydawać się subtelniejsze w naturalnym świetle, tworząc delikatne odcienie. Jednakże pod sztucznym oświetleniem, te same matowe powierzchnie mogą nabierać głębszego wyrazu, odsłaniając nieznane wcześniej niuanse.

Marek Borowiński zwraca uwagę na znaczenie tekstury materiałów podczas projektowania wnętrz: istnieje niewidoczna interakcja między światłem a fakturą, która wpływa na percepcję kolorów, podkreśla. Zastosowanie różnych materiałów, takich jak matowe farby, drewno czy tkaniny, może wprowadzić dynamiczne zmiany w odbiorze kolorów w pomieszczeniu. Dlatego warto dokładnie przemyśleć teksturę, aby uzyskać zamierzony efekt wizualny.

Różnice między matem a błyskiem otwierają drzwi do tworzenia unikalnych kontrastów i głębi w projektach wnętrz. Kombinacja matowych i błyszczących powierzchni może podkreślać różnice kolorystyczne, tworząc zróżnicowane warstwy wizualne. Na przykład, odbicie błyszczącej powierzchni na tle matowej może stworzyć efekt trójwymiarowości, dodając przestrzeni nowego wymiaru.

Harmonia z Roślinnością: Kolorystyka a Ogrody

Przestrzeń zielonych ogrodów niezmiennie fascynuje zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych, stanowiąc kluczowy element w aranżacji otaczającego nas środowiska. Nie tylko estetyczny aspekt przyciąga uwagę, ale także fakt, że roślinność wywiera istotny wpływ na dobór kolorów elewacji oraz ogrodów, kreując w ten sposób spójną i harmonijną kompozycję.

Ogrody pełnią rolę wizytówki domu, stanowiąc nie tylko piękną oprawę, ale także źródło inspiracji dla kolorystyki wnętrza - podkreśla z przekonaniem Marek Borowiński.

 W języku kolorów ogrody wyrażają charakter i styl domu, wprowadzając do przestrzeni otulające odcienie natury. Ta symbioza między kolorami elewacji a otaczającą roślinnością tworzy

Podsumowanie: Eksploracja Kolorów w Przestrzeniach

Eksploracja kolorów w projektowaniu wnętrz to złożony proces, który uwzględnia szereg istotnych czynników, w tym geograficzną lokalizację projektowanego miejsca. Różnice w odbiorze i interpretacji kolorów pomiędzy różnymi regionami otwierają przed projektantami inspirujące możliwości do odkrywania nowych perspektyw i kreowania absolutnie wyjątkowych przestrzeni. Kolorystyka pełni rolę nie tylko estetyczną, ale także komunikacyjną, wpływając na atmosferę oraz charakter danego wnętrza.

Kolory stanowią swoistego rodzaju "język przestrzeni", który może być wykorzystywany w wielu kontekstach, aby przekazywać subtelne lub wyraźne komunikaty dotyczące funkcji i nastroju danego pomieszczenia. Kolorystyka może być używana do wyostrzania pewnych cech, ukierunkowywania uwagi na konkretne elementy, a także wywoływania emocji i odczuć u osób przebywających w danym otoczeniu.

Tagi: architektura projektowanie kolory

Konkursy

The Minister Responsible for the Capitale-Nationale region, Jonatan Julien, is officially inviting landscape architects, urban designers, urban planners, and other environmental design professional...
Grudzień 1, 2023
The International VELUX Award (IVA) is a biennial ideas competition for students of architecture. It invites students from all over the world to create projects investigating the role of daylight i...
Listopad 29, 2023

Wasze projekty

I nagroda w nieograniczonym, jednoetapowym konkursie na projekt obiektu ścieżki w „koronach drzew...
Listopad 29, 2023
si:ti studio
Istotą pracy nad projektem domu było znalezienie przejrzystej struktury przestrzenno-funkcjonalne...
Listopad 19, 2023

Wasze realizacje

Idea architektoniczna to otwarty zbiór elementów poetyckich i matematycznych, aspektów efemeryczn...
Listopad 22, 2023
Liberty House to dom który próbuje reinterpretować wzorce charakterystyczne dla krakowskiej archi...
Listopad 9, 2023

Wydarzenia

Fot. Eugeniusz Hannemann, 1969. Ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej.
Podczas wykładu będzie można dowiedzieć się, gdzie i kiedy pojawiły się w Toruniu pierwsze neony;...
Listopad 29, 2023
Ekosystem danych – cyfryzacja, dane i zrównoważony rozwój
Listopad 23, 2023