Aktualności

Sierpień 3, 2021

Kopenhaga Światową Stolicą Architektury 2023

Kopenhaga Światową Stolicą Architektury 2023
Kopenhaga Światową Stolicą Architektury 2023

Miasto Kopenhaga zostało oficjalnie wyznaczone na Światową Stolicę Architektury na rok 2023 przez dyrektor generalną UNESCO Audrey Azoulay, zgodnie z rekomendacją Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Architektów (UIA).

Decyzja ta jest zgodna z umową partnerską ustanowioną między UNESCO a UIA w 2018 roku, dzięki której UNESCO wyznacza miasta-gospodarzy Światowego Kongresu UIA na Światowe Stolice Architektury. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że pochodnia tytułu Światowej Stolicy Architektury przechodzi do Kopenhagi z Rio de Janeiro - powiedziała Audrey Azoulay. Inauguracyjna Światowa Stolica Architektury w Rio była prawdziwym sukcesem, podkreślając ważną rolę planowania miejskiego, zwłaszcza w kontekście pandemii - zauważyła, dodając, że Kopenhaga będzie bazować na osiągnięciach Rio, nadal pokazując sposób, w jaki architektura i kultura mogą odpowiedzieć na wyzwania naszych czasów, zwłaszcza w dziedzinie ochrony środowiska.

UNESCO i UIA uruchomiły inicjatywę Światowej Stolicy Architektury, aby podkreślić kluczową rolę architektury, planowania miejskiego i kultury w kształtowaniu tożsamości miejskiej i zrównoważonego rozwoju miast. Co trzy lata miasto wyznaczone na Światową Stolicę Architektury staje się globalnym forum, na którym toczą się dyskusje na temat współczesnych zagadnień urbanistycznych i architektonicznych.

Zdaniem prezesa UIA Thomasa Voniera: To szansa dla zwykłych ludzi i światowych przywódców, aby dostrzec wartość projektowania w codziennym życiu. Nasze partnerstwo z UNESCO wzmacnia miejsce architektury i projektowania urbanistycznego w promowaniu wartości kulturowych i wpływów w społeczeństwie, tak bardzo potrzebnych w dzisiejszym świecie. Architekci widzą świat zarówno takim, jakim jest, jak i takim, jakim mógłby być.

Jako Światowa Stolica Architektury na rok 2023, Kopenhaga będzie gospodarzem serii ważnych wydarzeń i programów pod hasłem "Zrównoważona przyszłość - nie zostawiaj nikogo w tyle" (ang.: "Sustainable Futures - Leave No One Behind"). We współpracy z Duńskim Stowarzyszeniem Architektów i różnymi skandynawskimi organizacjami zawodowymi, władze miasta zbadają, w jaki sposób architektura i projektowanie urbanistyczne przyczyniają się do spełnienia 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
W dniach 18-22 lipca 2021 r. w Rio de Janeiro odbył się Światowy Kongres Architektów online. Po Kopenhadze w 2023 roku, Barcelona i Pekin są dwoma pretendentami do zdobycia tytułu Światowej Stolicy Architektury w 2026 roku i goszczenia kolejnego Światowego Kongresu Architektów. Oficjalna decyzja zostanie podjęta jeszcze w tym roku.

Źródło: UIA - INTERNATIONAL UNION OF ARCHITECTS

Tagi: Kopenhaga Światowa Stolica Architektury 2023

Komentarze

Kopenhaga

Dodano: Piątek, 27 Sierpień 2021, 10:47, Autor: Arve

Bardzo piękne miejsce!

Konkursy

This compendium is developed to highlight the importance of collaboration between architects and local communities in the design process, through the lens of the UN SDG 11 (Sustainable Cities and C...
Maj 30, 2023
The European Green Cities Award encourages successful, ambitious, inspiring and innovative green infrastructures projects.
Maj 29, 2023

Wasze projekty

W 2017 powstał wielobranżowy projekt domu dla dwóch rodzin o powierzchni 520m2. Zrealizowany w 20...
Maj 26, 2023
Projekt parterowego domu jednorodzinnego o powierzchni 270m2. Dom jednorodzinny podzielony na...
Maj 26, 2023

Wasze realizacje

Cellaio - biblioteczka / ścianka telewizyjna z półkami na książki i zamykanymi szafkami.
Maj 2, 2023
Narożne półki na książki Cellaio. Bardzo wytrzymałe na obcążenia (ok. 100 kg/mb), bez widocznych...
Maj 1, 2023

Wydarzenia

The world congress will focus on how architecture can be a central tool in achieving the 17 UN Su...
Kwiecień 20, 2023
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na wykład z cyklu "Architektura w Wozowni".
Kwiecień 15, 2023