Aktualności

Sierpień 3, 2021

Kopenhaga Światową Stolicą Architektury 2023

Kopenhaga Światową Stolicą Architektury 2023
Kopenhaga Światową Stolicą Architektury 2023

Miasto Kopenhaga zostało oficjalnie wyznaczone na Światową Stolicę Architektury na rok 2023 przez dyrektor generalną UNESCO Audrey Azoulay, zgodnie z rekomendacją Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Architektów (UIA).

Decyzja ta jest zgodna z umową partnerską ustanowioną między UNESCO a UIA w 2018 roku, dzięki której UNESCO wyznacza miasta-gospodarzy Światowego Kongresu UIA na Światowe Stolice Architektury. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że pochodnia tytułu Światowej Stolicy Architektury przechodzi do Kopenhagi z Rio de Janeiro - powiedziała Audrey Azoulay. Inauguracyjna Światowa Stolica Architektury w Rio była prawdziwym sukcesem, podkreślając ważną rolę planowania miejskiego, zwłaszcza w kontekście pandemii - zauważyła, dodając, że Kopenhaga będzie bazować na osiągnięciach Rio, nadal pokazując sposób, w jaki architektura i kultura mogą odpowiedzieć na wyzwania naszych czasów, zwłaszcza w dziedzinie ochrony środowiska.

UNESCO i UIA uruchomiły inicjatywę Światowej Stolicy Architektury, aby podkreślić kluczową rolę architektury, planowania miejskiego i kultury w kształtowaniu tożsamości miejskiej i zrównoważonego rozwoju miast. Co trzy lata miasto wyznaczone na Światową Stolicę Architektury staje się globalnym forum, na którym toczą się dyskusje na temat współczesnych zagadnień urbanistycznych i architektonicznych.

Zdaniem prezesa UIA Thomasa Voniera: To szansa dla zwykłych ludzi i światowych przywódców, aby dostrzec wartość projektowania w codziennym życiu. Nasze partnerstwo z UNESCO wzmacnia miejsce architektury i projektowania urbanistycznego w promowaniu wartości kulturowych i wpływów w społeczeństwie, tak bardzo potrzebnych w dzisiejszym świecie. Architekci widzą świat zarówno takim, jakim jest, jak i takim, jakim mógłby być.

Jako Światowa Stolica Architektury na rok 2023, Kopenhaga będzie gospodarzem serii ważnych wydarzeń i programów pod hasłem "Zrównoważona przyszłość - nie zostawiaj nikogo w tyle" (ang.: "Sustainable Futures - Leave No One Behind"). We współpracy z Duńskim Stowarzyszeniem Architektów i różnymi skandynawskimi organizacjami zawodowymi, władze miasta zbadają, w jaki sposób architektura i projektowanie urbanistyczne przyczyniają się do spełnienia 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
W dniach 18-22 lipca 2021 r. w Rio de Janeiro odbył się Światowy Kongres Architektów online. Po Kopenhadze w 2023 roku, Barcelona i Pekin są dwoma pretendentami do zdobycia tytułu Światowej Stolicy Architektury w 2026 roku i goszczenia kolejnego Światowego Kongresu Architektów. Oficjalna decyzja zostanie podjęta jeszcze w tym roku.

Źródło: UIA - INTERNATIONAL UNION OF ARCHITECTS

Tagi: Kopenhaga Światowa Stolica Architektury 2023

Komentarze

Kopenhaga

Dodano: Piątek, 27 Sierpień 2021, 10:47, Autor: Arve

Bardzo piękne miejsce!

Konkursy

Celem studialnego konkursu urbanistyczno-architektonicznego jest uzyskanie wysokiej jakości koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zagospodarowania terenu przeznaczonego pod realizację centr...
Maj 15, 2024
Europe 40 Under 40® is an annual awards program that celebrates the next new talented generation of European architects and designers. The program is directed to support new and emerging design tal...
Maj 8, 2024

Wasze projekty

Widok główny
Był to projekt typu „mamy brand book i produkt, a także przykłady istniejących już salonów w inny...
Kwiecień 26, 2024
H11 BOUTIQUE OFFICE W GLIWICACH  Zdj. T.Zakrzewski/Archifolio
Byty równoległe. H11 Boutique Office w Gliwicach W sercu Gliwic, gdzie historia przeplata się...
Kwiecień 4, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Wydarzenia

Instytut Cervantesa w Krakowie serdecznie zaprasza na cykl spotkań z wybitnymi hiszpańskimi ekspe...
Kwiecień 15, 2024
Festival des Architectures Vives 2024 odbędzie się w dniach 11-16 czerwca 2024 r. w Montpellier w...
Marzec 22, 2024