Aktualności

Marzec 4, 2025

Liu Jiakun został laureatem Nagrody Pritzkera 2025

architekt Liu Jiakun - laureat Nagrody Pritzkera 2025
architekt Liu Jiakun - laureat Nagrody Pritzkera 2025

Jury Nagrody Pritzkera w dziedzinie architektury, w dniu 04.marca 2025 ogłosiła architekta Liu Jiakuna z Chengdu w Chińskiej Republice Ludowej laureatem Nagrody Pritzkera 2025, uważanej za najwyższe międzynarodowe wyróżnienie w architekturze.

Liu jest 54. laureatem Nagrody Pritzkera i założycielem pracowni Jiakun Architecture, którą powołał w 1999 roku. Urodził się w Chengdu, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Jego osiągnięcia zostaną uhonorowane podczas uroczystości w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) tej wiosny, a na całym świecie poprzez wirtualną ceremonię jesienią. W maju odbędzie się wykład laureata i panel dyskusyjny, otwarte dla publiczności zarówno stacjonarnie, jak i online.

Werdykt Jury

Liu Jiakun podnosi na duchu poprzez proces i cel architektury, budując emocjonalne więzi jednoczące społeczności – zauważa Tom Pritzker, przewodniczący Hyatt Foundation, sponsorującej nagrodę. Jest w jego architekturze mądrość, filozoficzne spojrzenie poza powierzchowność, aby ukazać symbiozę historii, materiałów i natury.

Łącząc pozornie przeciwstawne elementy, takie jak utopia i codzienna egzystencja, historia i nowoczesność, kolektywizm i indywidualizm, Liu tworzy architekturę afirmującą życie zwykłych ludzi. Podkreśla transcendentalną moc budynków poprzez harmonizację wymiarów kulturowych, historycznych, emocjonalnych i społecznych, wykorzystując architekturę do budowania wspólnoty, inspirowania współczucia i podnoszenia ducha ludzkiego.

Według Jury Nagrody, dzięki wyjątkowemu dorobkowi o głębokiej spójności i niezmiennie wysokiej jakości Liu Jiakun wyobraża sobie i tworzy nowe światy, wolne od jakichkolwiek estetycznych czy stylistycznych ograniczeń. Zamiast stylu opracował strategię, która nie polega na powtarzalnych metodach, lecz na indywidualnym podejściu do specyfiki każdego projektu. Innymi słowy, Liu Jiakun bierze zastaną rzeczywistość i przekształca ją tak, by czasem stworzyć zupełnie nowy scenariusz codziennego życia. Poza wiedzą i techniką, najpotężniejszymi narzędziami w jego warsztacie są zdrowy rozsądek i mądrość.

Miasta mają tendencję do segregacji funkcji, ale Liu Jiakun przyjmuje odwrotne podejście i zachowuje delikatną równowagę, integrując wszystkie wymiary życia miejskiego – komentuje Alejandro Aravena, przewodniczący jury i laureat Nagrody Pritzkera 2016. W świecie, który generuje niekończące się monotonne peryferie, Liu znalazł sposób na tworzenie miejsc będących jednocześnie budynkiem, infrastrukturą, krajobrazem i przestrzenią publiczną. Jego praca może dostarczyć istotnych wskazówek, jak stawić czoła wyzwaniom urbanizacji w dobie gwałtownie rozwijających się miast.

Architektura Liu Jiakuna

Jego architektura wyraża szczerość w użyciu materiałów i procesów budowlanych, eksponując niedoskonałości, które nie niszczeją, lecz nabierają wartości z upływem czasu. Niechętnie korzysta z produktów fabrycznych, preferując tradycyjne rzemiosło i surowe, lokalne materiały, które wspierają gospodarkę i środowisko, a budynki powstają dla społeczności i przy jej udziale.

Budynek Wydziału Rzeźby w Chongqing prezentuje wijące się detale autentycznego tynkowania piaskowego z tego regionu, pozostawione w stanie surowym zamiast wygładzonego.

Muzeum Rzeźby Kamiennej Luyeyuan, zdjęcie dzięki uprzejmości Bi Kejian
Muzeum Rzeźby Kamiennej Luyeyuan, zdjęcie dzięki uprzejmości Bi Kejian

Ożywia materiały i ducha historii, wykorzystując ponownie gruz ze zniszczeń spowodowanych trzęsieniem ziemi w Wenchuan w 2008 roku, wzmacniając go włóknem pszennym i cementem, aby stworzyć „cegły odrodzenia” (Rebirth Bricks), bardziej wydajne pod względem fizycznym i ekonomicznym niż oryginalne. Cegły te znajdują szerokie zastosowanie w budynku Novartis, Muzeum Shuijingfang (Chengdu, 2013) i Zachodniej wioski, jego największym dziele.

Muzeum Shuijingfang, zdjęcie dzięki uprzejmości Jiakun Architects
Muzeum Shuijingfang, zdjęcie dzięki uprzejmości Chin Hyosook
Blok Novartis (Szanghaj) - C6, zdjęcie dzięki uprzejmości Arch-Exist
Blok Novartis (Szanghaj) - C6, zdjęcie dzięki uprzejmości Arch-Exist

West Village (Chengdu, 2015) to pięciopiętrowy budynek obejmujący cały blok, kontrastujący wizualnie i kontekstualnie z otaczającą go siatką średnio- i wysokokondygnacyjnych budynków. Otwarta, lecz zamknięta obwodowa struktura pochylonych ścieżek dla rowerzystów i pieszych otacza dynamiczne miasto wewnętrzne, w którym mieszczą się przestrzenie kulturalne, sportowe, rekreacyjne, biurowe i handlowe, pozwalając jednocześnie na widok na otoczenie.

West Village, zdjęcie dzięki uprzejmości Qian Shen Photography
West Village, zdjęcie dzięki uprzejmości Arch-Exist

Zniszczenia spowodowane trzęsieniem ziemi zaowocowały także jego najmniejszym dziełem – Memoriałem Hu Huishan (Chengdu, 2009), w formie trwałego reliefu cementowego namiotu, który upamiętnia nie tylko 15-letnią dziewczynkę, ale również zbiorową pamięć narodu pogrążonego w żałobie.

Pomnik Hu Huishana, zdjęcie dzięki uprzejmości Iwana Baana
Pomnik Hu Huishana, zdjęcie dzięki uprzejmości Iwana Baana

Liu tworzy przestrzenie publiczne w zatłoczonych miastach, gdzie luksus przestrzeni jest rzadkością, kształtując pozytywne relacje między gęstością a otwartą przestrzenią. Przez łączenie wielu funkcji w jednym projekcie innowacyjnie definiuje rolę przestrzeni obywatelskich, dostosowując je do różnorodnych potrzeb społeczeństwa.

Wydział Rzeźby Sichuan Fine Arts Institute (Chongqing, 2004) przedstawia alternatywne rozwiązanie maksymalizacji przestrzeni, z wysuniętymi na zewnątrz górnymi kondygnacjami, które zwiększają powierzchnię użytkową przy ograniczonym śladzie zabudowy.

Wydział Rzeźby, Syczuański Instytut Sztuk Pięknych, zdjęcie dzięki uprzejmości Arch-Exist

Dorobek zawodowy

Kariera Liu obejmuje ponad cztery dekady i ponad trzydzieści projektów – od instytucji akademickich i kulturalnych po przestrzenie obywatelskie, budynki komercyjne i planowanie urbanistyczne w całych Chinach. Do jego ważniejszych realizacji należą:

Źródło: pritzkerprize.com

Tagi: Liu Jiakun laureat Nagroda Pritzkera 2025

Konkursy

Przedmiotem Konkursu jest opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy infrastruktury dydaktycznej kampusu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, przy ul. Raciborskiej 44 wraz z zagospodarowan...
Kwiecień 7, 2025
Przedmiotem konkursu jest koncepcja architektoniczno-urbanistyczna projektu części lądowej Akademickiego Ośrodka Szkolenia Morskiego (AOSM). Ośrodek składa się z części lądowej będącej przedmiotem...
Kwiecień 7, 2025

Wasze projekty

Saneccy Architektura x Krajobraz, fot. Rafał Barnaś
Podstawowym wyzwaniem projektowym było zlokalizowanie dużej sceny pozwalającej na organizację wyd...
Marzec 25, 2025
Koncepcja multifunkcyjnego kompleksu, obejmującego 5 budynków wielorodzinnych o zróżnicowanej wys...
Luty 3, 2025

Wasze realizacje

Projekt elewacji, PZT.
Styczeń 23, 2025
sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025

Wydarzenia

A multi-residency programme exploring forgotten industrial heritage sites in Romania as places fo...
Kwiecień 7, 2025
Łódź Design Festival to nie tylko platforma prezentacji najlepszych projektów, ale również miejsc...
Marzec 6, 2025
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×