Aktualności

Styczeń 24, 2022

Nowa norma ISO 22955 dla biur open space rozwiąże problem hałasu

Prawa autorskie: Saint Gobain Ecophon AB
Prawa autorskie: Saint Gobain Ecophon AB

Rok ciągłej pracy zdalnej i obecny system hybrydowy, skłaniają do zastanowienia się, jakie powinny być biura, by stać się lepszymi miejscami spotkań i pracy. Oprócz odpowiedzi na nowe wyzwania, do rozwiązania są też „stare”, lecz nadal aktualne problemy. Według najnowszych badań, przeprowadzonych również w Polsce na 900 tys. osób, hałas jest jedną z głównych przyczyn niezadowolenia z biura. Czy 2022 rok rozwiąże ten problem? Wytyczne świeżo opublikowanej normy ISO 22955 mają szansę tę sytuację zmienić.

Badacze Leesman Index*, najbardziej kompleksowego, niezależnego badania środowisk pracy po raz kolejny wskazują, że biura, choć są coraz ładniejsze, wciąż niedostatecznie zaspokajają potrzeby pracowników związane ze skupieniem i prywatnością.

- Uderzające jest to, że na przestrzeni jedenastu lat zadowolenie z biurowej akustyki pozostało właściwie na tym samym, niskim poziomie. Pomimo, że biura przeszły w tym czasie prawdziwą rewolucję, pracownicy wciąż narzekają na hałas i brak możliwości skupienia - mówi Magda Szubert z Ecophon Saint-Gobain, firmy wdrażającej rozwiązania akustyczne.

Według ankietowanych przez Leesman pracowników z kilkunastu tysięcy firm na całym świecie, w tym również z Polski, sygnały na temat problemu hałasu, raportowane były już podczas pierwszych badań przeprowadzonych w 2010. Wówczas wynikało z nich, że jedynie niespełna 29 proc. osób było zadowolonych z poziomów dźwięku, a cała reszta bardziej lub mniej narzekała. W najnowszym badaniu zadowolonych było nieco ponad 32 proc., ale to i tak mniej niż w 2019 r., w okresie przed pandemią.

- Praca w rozproszonych zespołach uwypukla problemy związane z hałasem w open space i we wszystkich przestrzeniach wspólnych. Ludzie przychodzą do biura obecnie, żeby się spotkać i chociaż przelotnie porozmawiać. Jednocześnie wciąż odbywa się sporo wideokonferencji. Z drugiej strony duża część osób chce też pracować w skupieniu. Biura powinny być na to lepiej przygotowane – dodaje Magda Szubert.

Nowa norma ISO 22955 dla biur open space rozwiąże problem hałasu

Zdaniem ekspertki, problem hałasu w biurach ma szansę uregulować nowa, międzynarodowa norma akustyczna ISO 22955:2021, która zawiera wytyczne dotyczące akustyki biur na planie otwartym. Norma stawia różne wymagania w zależności od dominującej w open space aktywności. Są wśród nich: rozmowy telefoniczne i wideokonferencje, współpraca w obrębie najbliższych stanowisk pracy, sporadyczna kooperacja, przyjmowanie gości. Norma przewiduje też sytuację, gdy w open space wykonuje się kombinację tych aktywności oraz gdy funkcja nie jest dokładnie znana. Zwraca uwagę na to, jak daleko w pomieszczeniu docierają odgłosy rozmów.

- ISO 22955:2021 nawiązuje do tego, co obserwujemy w biurach od wielu lat, czyli organizację pracy i przestrzeni w oparciu o aktywności. Bardziej precyzyjne podejście do planowania akustyki open space i przemyślane zastosowanie sprawdzonych rozwiązań, daje szanse na zapewnienie takiego komfortu pracownikom, na jaki zasługują i jakiego oczekują od pracodawcy – podkreśla ekspertka.

Powszechnie uznaje się, że kluczowe podstawy zdrowego funkcjonowania w budynku obejmują takie czynniki jak: wentylacja, jakość powietrza, bezpieczeństwo i ochrona, oświetlenie, ale także i odpowiednia akustyka. Jeśli ta ostatnia kwestia, dzięki nowej normie zostanie prawidłowo zaadresowana, biuro może przyciągnąć pracowników, pomóc zmniejszyć ich absencję u oraz poprawić wyniki indywidualne i organizacyjne. Jak zaznacza Magda Szubert, być może podniesiona świadomość pracodawców względem akustyki, przełoży się na kolejne wyniki badań satysfakcji pracowników.

Tagi: hałas akustyka wnętrza Norma ISO

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Wydarzenia

Zapierająca dech epopeja o architekturze, emigracji i pułapkach amerykańskiego snu. Głośny The Br...
Grudzień 31, 2024
World of BUILD Expo to jedno z najważniejszych wydarzeń branży budowlanej w Europie Środkowo-Wsch...
Grudzień 17, 2024