Aktualności

Marzec 20, 2016

Pierwszy dzień Europejskigo Habitatu

Europejski Habitat 2016 – regionalna konferencja ONZ w Pradze
Europejski Habitat 2016 – regionalna konferencja ONZ w Pradze

16 marca 2016 roku był pierwszym dniem Europejskiego Habitatu - regionalnej konferencji ONZ w Pradze. Debatowano o gospodarce i rozwoju mieszkalnictwa oraz tworzeniu miejsc pracy. Duński architekt Jan Gehl przedstawił wizję funkcjonalnych miast powstających z maksymalnym poszanowaniem dla jego mieszkańców. Z prelekcją pt.: „Przyszłość osiedli miejskich” wystąpili przedstawiciele Politechniki Czeskiej; przedstawili także oficjalny wniosek do Deklaracji Praskiej.

Miasto funkcjonalne bez wykluczonych części, bez opustoszałego, zniszczonego centrum. Miasta nie tworzą mury, lecz ludzie - to było motto, które podczas konferencji wygłosiła Minister Rozwoju Regionalnego Karla Šlechtová. Podkreślając jednocześnie, że spotkanie w Pradze ma na celu nie tylko wymienianie opinii, ale również wyciągnięcie konkretnych wniosków, które zostaną uwzględnione w dalszych negocjacjach w Habitat ONZ.

Wystąpienie Jana Gehl -duńskiego architekta i eksperta w dziedzinie urbanistyki

Ważnym gościem pierwszego dnia Europejskiego Habitat był duński architekt i ekspert w dziedzinie urbanistyki Jan Gehl. Podczas sesji otwierającej przedstawił on ludzki wymiar osiedli oraz wymienił dwa paradygmaty lat 60. ubiegłego wieku, którymi jest modernizm i masywna inwazja pojazdów w miastach. W latach 60. ubiegłego wieku nie była brana pod uwagę jakość warunków mieszkaniowych i poziom życia ludności w miastach.

Dzisiejsza idea rozwoju osiedli miejskich jest zgodna z podstawowymi funkcjami miasta, którymi są: ochrona, zapewnienie komfortu życia i dostęp do rozrywki.

XXI wiek przynosi nowe paradygmaty w tworzeniu osiedli mieszkaniowych. Ludzie chcą mieszkać w miejscach pełnych życia, funkcjonalnych, zrównoważonych, o dobrej infrastrukturze komunikacyjnej, a zwłaszcza zdrowych. Zadaniem urbanistów, architektów i polityków oraz opinii publicznej jest zaproponowanie sposobów poprawy jakości życia w istniejących miastach, aby zmaksymalizować przestrzeń, bez przymusu opuszczania centrum. Gehl opisał funkcjonalne miasto jako miejsce, gdzie ludzie mogą spędzać czas w miejscach publicznych, które są przyjazne dla pieszych i rowerzystów. Dla zdrowego wzrostu i rozwoju miasta trzeba koniecznie ustalić jasną wizję i strategię dalszego rozwoju.

Korzystanie z miasta i jego przestrzeni jest dla komfortu życia jego obywateli bardzo ważne. U nas w Danii na rowerze jeździ następca tronu i księżna z dziećmi - mówił Jan Gehl. Jako ciekawostkę można przypomnieć czyn mera Wilna, który przejechał czołgiem po samochodach zaparkowanych na ścieżce rowerowej.

Prelekcja gospodarzy

W pierwszym dniu Europejskiego Habitatu wystąpili także przedstawiciele Czech. Prelegenci z ČVUT (Politechnika Czeska w Pradze) przedstawili projekt rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty. Przedstawiciele Izby Handlowej omówili ekonomiczne aspekty zrównoważonego rozwoju. W dyskusji wypłynęły wątpliwości profesjonalnej części publiczności o aktualnym stanie rozwoju Pragi i odpowiedzialności ekspertów, ale także polityków i inwestorów do współtworzenia plany dalszego rozwoju metropolii. Na podstawie dostępnych danych występuje jako obszar o potencjalnym dalszym rozwoju centralnej części miasta.

O 16:00 minister rozwoju regionalnego Karla Šlechtová przedstawiła projekt Deklaracji Praskiej, dokumentu strategicznego, który będzie w ciągu następnych dni zatwierdzony w Pradze jako podstawa dla Habitat III. w Quito. Jestem dumna, że możemy teraz przedstawić dokument, którego pierwszy projekt został zaprezentowany w styczniu 2015 roku w Nowym Jorku, w obecnej wersji współtworzony przez wielu przedstawicieli państw członkowskich. Naszym zamiarem jest stworzenie dokumentu określającego konkretne, możliwe do spełnienia cele, które będą receptą na budowanie zrównoważonych osiedli na całym świecie - wyjaśniła intencje tworzenia Deklaracji Praskiej minister Karla Šlechtová.

Konferencja będzie kontynuowana przez następne dwa dni, w tym czasie będą omawiane tematy urbanistyki i usług, oraz spójności i równości społecznej. Cały program konferencji, Habitat można pobrać tutaj: www.europeanhabitat.com

Tagi: mieszkalnictwo miasta urbanistyka

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Wydarzenia

World of BUILD Expo to jedno z najważniejszych wydarzeń branży budowlanej w Europie Środkowo-Wsch...
Grudzień 17, 2024
To premierowe wydarzenie, które zgromadzi czołowych producentów i dystrybutorów z branży wykończe...
Listopad 25, 2024