Aktualności

Październik 20, 2020

Postawy architektów wobec nowelizacji prawa budowlanego - badanie

Źródło: BCMM – badania marketingowe
Źródło: BCMM – badania marketingowe

19 września weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, której głównym celem było ograniczenie biurokracji, uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zwiększenie stabilności decyzji podejmowanych w tym procesie. Jednak według badań przeprowadzonych przez BCMM – badania marketingowe, aż 42% architektów uważa, że wprowadzone zmiany nie wpłyną realnie na uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego.

Nowelizacja prawa budowlanego wprowadza, między innymi, nowy podział projektu budowlanego: na projekt zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny. Uproszczono przepisy dotyczące postępowania legalizacyjnego dla samowoli budowlanych, co powinno zachęcić właścicieli takich obiektów do ich legalizacji. Rozszerzono również listę obiektów, co do których nie potrzeba uzyskania zgody na budowę.

Instytut BCMM – badania marketingowe w ramach cyklicznego projektu badawczego branży budowlanej OMNIBUD zapytał architektów o ocenę wrześniowej nowelizacji prawa budowlanego. 42% respondentów pozytywnie ocenia wprowadzone w ustawie zmiany, a jedynie 19% negatywnie. Co trzeci badany architekt nie potrafi ocenić zmian, jakie niesie za sobą nowelizacja prawa. „Część architektów wstrzymuje się z opinią do momentu, w którym przekonają się jak wprowadzone zmiany funkcjonują w praktyce” – komentuje Aleksander Buczkowski, wiceprezes BCMM.

Pytanie: 19 września 2020 roku weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego.  Jak ogólnie ocenia Pani/Pan wprowadzone zmiany w prawie budowlanym?

Źródło: BCMM – badania marketingowe

Mimo pozytywnego odbioru samej nowelizacji, znacząca część respondentów (42%), uważa, że wprowadzone zmiany realnie nie wpłyną na przyspieszenie ani uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego. 36% architektów jest natomiast zdania, że zmiany faktycznie ułatwią prace związane z procesem inwestycyjno-budowlanym.

Pytanie:  Czy uważa Pani/Pan, że wprowadzone zmiany w prawie budowlanym uproszczą i przyspieszą proces inwestycyjno-budowlany?

Źródło: BCMM – badania marketingowe

Pozytywne postawy wobec zmian w prawie budowlanym obserwowane są przede wszystkim wśród architektów w wieku do 39 lat.

Źródło: BCMM – badania marketingowe

Źródło: „Postawy architektów wobec nowelizacji prawa budowlanego” firmy BCMM badanie marketingowe sp z o o październik 2020 r

Tagi: nowelizacja prawa budowlanego opinie

Konkursy

The Prize, the only one of its kind in Europe, promotes debate abouturban responses to challenges such as climate emergency, the increase in inequalities and the impact of technological transformat...
Marzec 22, 2024
New Humanitarian Competition.
Marzec 18, 2024

Wasze projekty

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Wydarzenia

Festival des Architectures Vives 2024 odbędzie się w dniach 11-16 czerwca 2024 r. w Montpellier w...
Marzec 22, 2024
Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024