Aktualności

Październik 20, 2020

Postawy architektów wobec nowelizacji prawa budowlanego - badanie

Źródło: BCMM – badania marketingowe
Źródło: BCMM – badania marketingowe

19 września weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, której głównym celem było ograniczenie biurokracji, uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zwiększenie stabilności decyzji podejmowanych w tym procesie. Jednak według badań przeprowadzonych przez BCMM – badania marketingowe, aż 42% architektów uważa, że wprowadzone zmiany nie wpłyną realnie na uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego.

Nowelizacja prawa budowlanego wprowadza, między innymi, nowy podział projektu budowlanego: na projekt zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny. Uproszczono przepisy dotyczące postępowania legalizacyjnego dla samowoli budowlanych, co powinno zachęcić właścicieli takich obiektów do ich legalizacji. Rozszerzono również listę obiektów, co do których nie potrzeba uzyskania zgody na budowę.

Instytut BCMM – badania marketingowe w ramach cyklicznego projektu badawczego branży budowlanej OMNIBUD zapytał architektów o ocenę wrześniowej nowelizacji prawa budowlanego. 42% respondentów pozytywnie ocenia wprowadzone w ustawie zmiany, a jedynie 19% negatywnie. Co trzeci badany architekt nie potrafi ocenić zmian, jakie niesie za sobą nowelizacja prawa. „Część architektów wstrzymuje się z opinią do momentu, w którym przekonają się jak wprowadzone zmiany funkcjonują w praktyce” – komentuje Aleksander Buczkowski, wiceprezes BCMM.

Pytanie: 19 września 2020 roku weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego.  Jak ogólnie ocenia Pani/Pan wprowadzone zmiany w prawie budowlanym?

Źródło: BCMM – badania marketingowe

Mimo pozytywnego odbioru samej nowelizacji, znacząca część respondentów (42%), uważa, że wprowadzone zmiany realnie nie wpłyną na przyspieszenie ani uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego. 36% architektów jest natomiast zdania, że zmiany faktycznie ułatwią prace związane z procesem inwestycyjno-budowlanym.

Pytanie:  Czy uważa Pani/Pan, że wprowadzone zmiany w prawie budowlanym uproszczą i przyspieszą proces inwestycyjno-budowlany?

Źródło: BCMM – badania marketingowe

Pozytywne postawy wobec zmian w prawie budowlanym obserwowane są przede wszystkim wśród architektów w wieku do 39 lat.

Źródło: BCMM – badania marketingowe

Źródło: „Postawy architektów wobec nowelizacji prawa budowlanego” firmy BCMM badanie marketingowe sp z o o październik 2020 r

Tagi: nowelizacja prawa budowlanego opinie

Konkursy

W końcowym opracowaniu, na bazie wybranej w konkursie pracy Zamawiający oczekuje wykonania projektu budowlanego oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także wykonania kompletnej dokumenta...
Listopad 19, 2024
Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Wydarzenia

2-dniowa konferencja ,,Między ortodoksją a kreacją", poświęcona wyzwaniom architektury współczesn...
Listopad 18, 2024
Autodesk wraz z partnerami już po raz dziesiąty zaprasza przedstawicieli wszystkich etapów proces...
Listopad 4, 2024