Projektowanie fasad - w jak wybrać ekologiczne aluminium
Skąd wiadomo, czy systemy, które wybieramy z aluminium architektonicznego pochodzącego z recyklingu, są wykonane z aluminium, które rzeczywiście było wcześniej używane, czy też są to po prostu odpady z procesu produkcyjnego? I dlaczego miałoby to kogokolwiek obchodzić? Ponieważ architektura i budownictwo konsekwetnie zmierzają do funkcjonowania w gospodarce o obiegu zamkniętym. Wyjaśniamy zatem niektóre subtelne, ale istotne terminy i tłumaczymy, jak wybrać odpowiedni produkt do „zielonej” fasady następnego projektu.
Jak wiadomo, aluminium jest jednym z niewielu materiałów, które zachowują swoje właściwości po recyklingu. Może być przetopione i użyte ponownie w nowych produktach, co czyni je metalem przyjaznym dla środowiska i zrównoważonym materiałem budowlanym. Kiedy producenci fasad mówią o tym, że ich systemy są produkowane z aluminium pochodzącego z recyklingu, używając takich terminów jak złom (odpad) produkcyjny czy złom poużytkowy, warto znać różnicę, ponieważ jest ona dość istotna.
Złom aluminiowy produkcyjny i poużytkowy - jaka jest różnica?
Po pierwsze, zawartość pochodząca z recyklingu obejmuje zarówno złom produkcyjny jak i poużytkowy w produkcie.
-
Złom wstępny lub technologiczny poddany recyklingowi - Odpad produkcyjny
Jednym ze źródeł jest złom aluminiowy produkcyjny. Są to odpady produkcyjne z procesów wytwórczych, takich jak wyciskanie, gdzie metal nie został przetworzony na produkt konsumencki. Może być anodyzowany lub malowany, ale nie został użyty. Jest on zbierany z produkcji, oddawany do zakładów recyklingu, a następnie ponownie przetapiany na coś nowego. Jest to pozytywne, biorąc pod uwagę fakt, że kiedy poddajemy aluminium recyklingowi, oszczędzamy około 95 procent energii zużywanej do produkcji aluminium pierwotnego.
-
Złom poużytkowy - aluminium wycofane z eksploatacji lub odzyskane
Poużytkowy złom aluminiowy to metal, który został użyty w produkcie, który przeszedł przez cały cykl życia i jest gotowy do utylizacji, recyklingu lub ponownego użycia. Na przykład aluminiowa rama okienna w budynku może być uznana za złom poużytkowy, gdy budynek zostanie zburzony, a aluminium zostanie pozyskane i wysłane do przetopienia, a następnie zastosowane w nowym produkcie.
Recykling aluminium - im wyższa zawartość odpadów poużytkowych, tym niższy ślad węglowy.
Trudno jest wyprodukować najwyższej jakości metal z wysoką zawartością odpadów poużytkowych. Jednakże daje to niższy ślad węglowy i dlatego jest bardziej atrakcyjne z punktu widzenia zrównoważonego budownictwa.
Wracając do przykładu aluminiowej ramy okiennej. Rama aluminiowa została prawdopodobnie poddana anodowaniu i malowaniu. Może również zawierać izolację wewnątrz ramy. Recykling aluminium z takich ram okiennych to złożony proces składający się z wielu etapów. Kontrola, separacja, rozdrabnianie, odbarwianie. Metal musi być również prześwietlony w celu określenia pierwiastków stopowych, a następnie posegregowany. Dlaczego? Ponieważ różne rodzaje stopów nie powinny być ze sobą łączone, jeśli chcemy, aby z obiegu recyklingowego powrócił stop o podobnej jakości.
Przykładem takiego przetwórstwa jest gama produktów Hydro CIRCAL - wykonanych z przetworzonego, poużytkowego złomu aluminiowego, takiego jak fasady i okna, które zostały zdemontowane z budynków i w całości poddane recyklingowi. Obecnie Hydro oferuje Hydro CIRCAL, z co najmniej 75% aluminium ze złomu poużytkowego - jeden z najmniejszych śladów emisji CO2 na świecie: przy 2,3 kg emisji CO2 na kilogram aluminium. Jest to 86% lub 7 razy mniej niż średnia światowa dla wydobycia pierwotnego produktu. Firma pracuje nad wprowadzeniem w przyszłości nowych produktów z jeszcze wyższą zawartością aluminium pochodzącego z recyklingu.
Aby uniknąć wprowadzania klientów w błąd, producent wprowadzający na rynek produkty o wysokiej średniej zawartości recyklingu powyżej 90% powinien ujawnić, jakie frakcje złomu poużytkowgo i produkcyjnego wchodzą w ich skład. Dla architektów oznacza to, że przy wykorzystaniu aluminium z recyklingu ich projekty będą już spełniać normy ekologiczne w obszarze stolarki otworowej, w tym wytyczne z certyfikatów zielonych budynków, takich jak LEED, BREEAM i DGNB.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy doborze aluminiowych ścian osłonowych, okien i drzwi pod kątem wiarygodności ekologicznej?
- Proces produkcyjny
Dobrym punktem wyjścia jest sprawdzenie, czy proces produkcji aluminium jest w pełni identyfikowalny oraz czy niezależna strona trzecia, taka jak DNV-GL, certyfikuje produkt.
- Dowód certyfikacji
Systemy mogą również posiadać rożne certyfikaty, takie jak: EPD (Environmental Product Declaration)
- Spełnia normy budownictwa ekologicznego
Ponadto na rynku brytyjskim dostępne są produkty z systemów aluminiowych, które spełniają standardowe certyfikaty budownictwa ekologicznego, takie jak LEED, BREEAM i DGNB.