Aktualności

Marzec 22, 2021

Projektowanie fasad - w jak wybrać ekologiczne aluminium

Skąd wiadomo, czy systemy, które wybieramy z aluminium architektonicznego pochodzącego z recyklingu, są wykonane z aluminium, które rzeczywiście było wcześniej używane, czy też są to po prostu odpady z procesu produkcyjnego? I dlaczego miałoby to kogokolwiek  obchodzić? Ponieważ architektura i budownictwo konsekwetnie zmierzają do funkcjonowania w gospodarce o obiegu zamkniętym. Wyjaśniamy zatem niektóre subtelne, ale istotne terminy i tłumaczymy, jak wybrać odpowiedni produkt do „zielonej” fasady następnego projektu.

Jak wiadomo, aluminium jest jednym z niewielu materiałów, które zachowują swoje właściwości po recyklingu. Może być przetopione i użyte ponownie w nowych produktach, co czyni je metalem przyjaznym dla środowiska i zrównoważonym materiałem budowlanym. Kiedy producenci fasad mówią o tym, że ich systemy są produkowane z aluminium pochodzącego z recyklingu, używając takich terminów jak złom (odpad) produkcyjny czy złom poużytkowy, warto znać różnicę, ponieważ jest ona dość istotna.

Złom aluminiowy produkcyjny i poużytkowy - jaka jest różnica?

Po pierwsze, zawartość pochodząca z recyklingu obejmuje zarówno złom produkcyjny jak i poużytkowy w produkcie.

  • Złom wstępny lub technologiczny poddany recyklingowi - Odpad produkcyjny
    Jednym ze źródeł jest złom aluminiowy produkcyjny. Są to odpady produkcyjne z procesów wytwórczych, takich jak wyciskanie, gdzie metal nie został przetworzony na produkt konsumencki. Może być anodyzowany lub malowany, ale nie został użyty. Jest on zbierany z produkcji, oddawany do zakładów recyklingu, a następnie ponownie przetapiany na coś nowego. Jest to pozytywne, biorąc pod uwagę fakt, że kiedy poddajemy aluminium recyklingowi, oszczędzamy około 95 procent energii zużywanej do produkcji aluminium pierwotnego.
     
  • Złom poużytkowy - aluminium wycofane z eksploatacji lub odzyskane
    Poużytkowy złom aluminiowy to metal, który został użyty w produkcie, który przeszedł przez cały cykl życia i jest gotowy do utylizacji, recyklingu lub ponownego użycia. Na przykład aluminiowa rama okienna w budynku może być uznana za złom poużytkowy, gdy budynek zostanie zburzony, a aluminium zostanie pozyskane i wysłane do przetopienia, a następnie zastosowane w nowym produkcie.
Recykling aluminium - im wyższa zawartość odpadów poużytkowych, tym niższy ślad węglowy.

Trudno jest wyprodukować najwyższej jakości metal z wysoką zawartością odpadów poużytkowych. Jednakże daje to niższy ślad węglowy i dlatego jest bardziej atrakcyjne z punktu widzenia zrównoważonego budownictwa.

Wracając do przykładu aluminiowej ramy okiennej. Rama aluminiowa została prawdopodobnie poddana anodowaniu i malowaniu. Może również zawierać izolację wewnątrz ramy. Recykling aluminium z takich ram okiennych to złożony proces składający się z wielu etapów. Kontrola, separacja, rozdrabnianie, odbarwianie. Metal musi być również prześwietlony w celu określenia pierwiastków stopowych, a następnie posegregowany. Dlaczego? Ponieważ różne rodzaje stopów nie powinny być ze sobą łączone, jeśli chcemy, aby z obiegu recyklingowego powrócił stop o podobnej jakości. 

Przykładem takiego przetwórstwa jest gama produktów Hydro CIRCAL - wykonanych z przetworzonego, poużytkowego złomu aluminiowego, takiego jak fasady i okna, które zostały zdemontowane z budynków i w całości poddane recyklingowi. Obecnie Hydro oferuje Hydro CIRCAL, z co najmniej 75% aluminium ze złomu poużytkowego - jeden z najmniejszych śladów emisji CO2 na świecie: przy 2,3 kg emisji CO2 na kilogram aluminium. Jest to 86% lub 7 razy mniej niż średnia światowa dla wydobycia pierwotnego produktu. Firma pracuje nad wprowadzeniem w przyszłości nowych produktów z jeszcze wyższą zawartością aluminium pochodzącego z recyklingu.

Aby uniknąć wprowadzania klientów w błąd, producent wprowadzający na rynek produkty o wysokiej średniej zawartości recyklingu powyżej 90% powinien ujawnić, jakie frakcje złomu poużytkowgo i produkcyjnego wchodzą w ich skład. Dla architektów oznacza to, że przy wykorzystaniu aluminium z recyklingu ich projekty będą już spełniać normy ekologiczne w obszarze stolarki otworowej, w tym wytyczne z certyfikatów zielonych budynków, takich jak LEED, BREEAM i DGNB.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy doborze aluminiowych ścian osłonowych, okien i drzwi pod kątem wiarygodności ekologicznej?

- Proces produkcyjny
Dobrym punktem wyjścia jest sprawdzenie, czy proces produkcji aluminium jest w pełni identyfikowalny oraz czy niezależna strona trzecia, taka jak DNV-GL, certyfikuje produkt.

- Dowód certyfikacji
Systemy mogą również posiadać rożne certyfikaty, takie jak: EPD (Environmental Product Declaration)

- Spełnia normy budownictwa ekologicznego
Ponadto na rynku brytyjskim dostępne są produkty z systemów aluminiowych, które spełniają standardowe certyfikaty budownictwa ekologicznego, takie jak LEED, BREEAM i DGNB.

Konkursy

Urząd m.st. Warszawy-Urząd Dzielnicy Wawer zaprasza do jednoetapowego konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji PAR.
Lipiec 20, 2022
Przedmiotem Konkursu jest wykonanie koncepcji architektonicznej modernizacji i rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz spójnej, całościowej koncepcji zagospodarowania...
Lipiec 4, 2022

Wasze projekty

Inwestor marzył o domu zgodnym z zasadami Feng Shui. Dom miał być również harmonijny oraz ekologi...
Czerwiec 2, 2022
Wizualizacje prezentujące nowe oblicze ciekawej, historycznej kamienicy, po planowanych pracach r...
Styczeń 18, 2022

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Wydarzenia

Plany na przyszłość | LAB to wystawa prezentująca Warszawę przyszłości - zbiór projektów architek...
Lipiec 20, 2022
Helena Kurcyusz - architektka i urbanistka, należąc do nielicznego grona osób mających duży wpływ...
Lipiec 4, 2022