Aktualności

Grudzień 2, 2013

Recykling PVC w Europie

fot.: Deceuninck
fot.: Deceuninck

W 1968 roku w prywatnej rezydencji w miejscowości Sint-Pietres-Woluwe na przedmieściach Brukseli zamontowano pierwsze w tym regionie okna PVC. Jedyną zmianą jaka w nich od tamtego czasu nastąpiła, to zamiana szyby z pojedynczej na podwójną. Było to podyktowane przede wszystkim celami energooszczędnym w budownictwie, wynikającymi z polityki rozwoju zrównoważonego Unii Europejskiej.

Recykling PVC w Europie

Okna PVC są jedną z wielu gałęzi przemysłu wykorzystującą w produkcji to tworzywo sztuczne. W związku z tym, że coraz większa ilość tego materiału pojawia się w środowisku naturalnym jako odpad, powstało dobrowolne stowarzyszenie europejskiego przemysłu PVC - VinylPlus (www.vinylplus.eu), w ramach którego członkowie zobowiązali się do jego recyklingu. Ostatnie roczne sprawozdanie VinylPlus wykazało, że w 2012 roku recyklingowi poddane zostało 362 ton produktów PVC, a przetworzone okna znacznie przyczyniły się do tego wyniku. Ponadto, według raportu, już ponad 2,5 miliona okien PVC zostało poddane recyklingowi w 2013 roku. Jak stwierdził Stefan Eingartner – Dyretor Generalny VinylPlus - Do 2020 roku VinylPlus chciałby osiągnąć przetwórstwo produktów PVC na poziomie 800.000 ton rocznie.

Zakład recyklingu Deceuninck

Recykling profili okiennych z PVC

Podążając za tym trendem, coraz więcej producentów profili okiennych w Zachodniej Europie kieruje swoje działania w kierunku recyklingu okien w ramach Europejskiej Dyrektywy 27. Sztandarowym przykładem tej działalności jest otwarta w Diksmuide w Belgii, w październiku 2012 roku, fabryka recyklingu okien PVC, firmy Deceuninck (producenta profili okiennych). Ten nowy zakład, o wydajności 105 000 ton rocznie rozdrabnia okna i wszystkie sztywne wyroby z PVC. Stare okna są rozdrabniane na 5-centymetrowe kawałki, a następnie elementy z drewna, metalu i szkła są oddzielane przy pomocy technik sortujących. Pozostałe elementy PVC są dalej rozdrabniane do granulatu o rozmiarach 0,5 cm i segregowane pod kątem koloru. Uzyskany granulat jest tak wysokiej jakości, że może być ponownie użyty do produkcji profili okiennych PVC bez utraty ich jakości, wyjaśnia Koen Deneire, kierownik produkcji w Deceuninck. Okna z odzyskanego materiału mają takie same właściwości jak profile wykonane z materiału pierwotnego i mogą być przetwarzane bez uszczerbku na jakości okien aż siedmiokrotnie.

Producenci okien PVC przekonują, że trwałość ich produktów szacuje się na 50 lat. Dodatkowo możliwość ich przetworzenia sprawia, że tym bardziej są one przyjazne środowisku. Natomiast sam proces recyklingu tych okien wpływa na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do środowiska.

proces recyklingu w zakładzie Deceuninck
fot.: Deceuninck
fot.: Deceuninck

Tagi: okna recykling

Komentarze

zgadzam się

Dodano: Poniedziałek, 03 Luty 2014, 09:27, Autor: architekt młody

W przypadku drewna nie jest brana ilość energi wbudowanej i emisyjność, związana z transportem i procesami. Oczywiście jest pewnie mniejsza niż PVC, ale łatwość z jaką mozna wykorzystac ponownie PVC jest jego zaletą. Drewno można z kolei uzyć jako produkt do płyt wiórowych, OSB (no ale co z tymi powłokami?) i ostatecznie spalić (otrzymać energię, emitując przy tym CO2).

Powinniśmy mówić częściej o recyklingu PVC

Dodano: Czwartek, 30 Styczeń 2014, 20:42, Autor: LeszekK

Ten artykuł niezwykle mnie ucieszył, bo od lat utarło się u nas przekonanie, że okno drewniane to ekologiczne, a PVC nie. W rezultacie, przy wysokich standardach dzisiejszej produkcji, okazuje się, że jest dokładnie odwrotnie. Produkując okna drewniane zużywamy naturalne zasoby, co więcej impregnujemy to drewno chemią, z kolei okazuje się, że okna PVC jesteśmy w stanie powtórnie wykorzystywać dzięki recyklingowi. No i który produkt jest według was bardziej "eko".

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Wydarzenia

World of BUILD Expo to jedno z najważniejszych wydarzeń branży budowlanej w Europie Środkowo-Wsch...
Grudzień 17, 2024
To premierowe wydarzenie, które zgromadzi czołowych producentów i dystrybutorów z branży wykończe...
Listopad 25, 2024