Aktualności

Maj 26, 2025

Rozświetlone wnętrza: jak duże przeszklenia wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie?

Okna dachowe najlepiej umiejscowić od strony południowej – zapewnią optymalną ilość słońca na poddaszu.
Okna dachowe najlepiej umiejscowić od strony południowej – zapewnią optymalną ilość słońca na poddaszu.

Rola słońca w naszym życiu jest nieoceniona. To źródło zdrowia, dobrego samopoczucia i energii do działania. W polskim klimacie przez większą część roku aura zmusza nas do przebywania w domu, dlatego powinniśmy wpuścić do środka jak najwięcej światła słonecznego, aby móc maksymalnie korzystać z jego dobrodziejstwa.*artykuł sponsorowany

    

Dlaczego światło jest istotne w naszym życiu?

Nie jest tajemnicą, że w krajach północnych, gdzie słońca jest mało, w społeczeństwie odnotowuje się znacznie wyższy wskaźnik depresyjności niż u południowców. Światło słoneczne ma ogromny wpływ na naszą psychikę, a wraz z nią na funkcjonowanie całego organizmu. Otoczeni naturalnym oświetleniem odczuwamy radość, mamy lepszą koncentrację, czujemy się zdrowsi i bardziej gotowi na codzienne wyzwania.

Naturalne światło w oknach FAKRO

Umieszczone w skosach poddasza okna dachowe zapewniają lepsze doświetlenie i korzystniejszy rozkład światła w pomieszczeniu niż umieszczone w ścianach szczytowych albo lukarnie okna pionowe. Co więcej, wraz ze światłem do wnętrza dociera ciepło słoneczne, wspomagając utrzymanie zimą optymalnej temperatury bez konieczności mocniejszego grzania pomieszczeń.

  • Rozświetlone skosy – wysokie okna z naświetlem dolnym

Dwuskrzydłowe okna dachowe, w których górne skrzydło otwierane jest obrotowo, a dolne jest stałe, pozwalają uzyskać efekt długiego przeszklenia sięgającego aż do podłogi, bez potrzeby zespalania okien w pionie. Delikatna wizualnie konstrukcja okna, przedzielona jedynie filigranową poprzeczką, nie zakłóca widoku na zewnątrz.

  • Wbudowane w konstrukcję okna kolankowe

To dodatkowe elementy okien dachowych, które montuje się w ściance kolankowej. Realnie zwiększają pole widzenia i zapewniają doświetlenie przestrzeni bezpośrednio pod skosem. Dostępne są w wersji nieotwieranej, uchylnej oraz rozwierno-uchylnej, więc można wykorzystać je nie tylko dla zwiększenia dopływu światła, ale też lepszego przewietrzenia poddasza.

Okna kolankowe mogą być łączone z oknami dachowymi o dowolnej konstrukcji.
  • Pełnia możliwości, czyli okno balkonowe

Balkon w dachu jest bardzo wygodnym uzupełnieniem i swoistym powiększeniem przestrzeni poddasza, nie wymagającym żadnych zabiegów związanych z rozbudową połaci. Okno balkonowe montuje się tak samo, jak każde inne okno dachowe, a mechanizm otwierającego się balkonu zintegrowany jest już w konstrukcji. To rozwiązanie, które sprawia, że również w pomieszczeniach ulokowanych tuż pod dachem można zachować pełen kontakt z naturą, ciesząc się słońcem i świeżym powietrzem podczas relaksu na balkonie.

  • Jasno i funkcjonalnie z oknem tarasowym

W dobie nowoczesnych budynków, w których często do głównej bryły ze spadzistym dachem przylega część prostopadłościenna, ze stropodachem albo dachem zielonym, okno tarasowe jest rozwiązaniem idealnym. Umożliwia korzystanie z przestrzeni płaskiego dachu jak z przydomowego tarasu. Okno składa się z dwóch skrzydeł, górnego uchylnego do góry i dolnego rozwieranego na zewnątrz na lewą lub prawą stronę. Po całkowitym otwarciu, oba skrzydła tworzą swobodne przejście na zewnątrz.

Słońce pod kontrolą

Światło tak, ale nie w nadmiarze. Uciążliwe refleksy utrudniają pracę i odpoczynek, a promieniowanie słoneczne wraz z jasnością niesie ciepło, co może prowadzić do przegrzewania wnętrza. Dlatego warto zastosować osłony zapewniające kontrolę nad tym, ile słońca wpuszczamy na poddasze. Najlepszą ochronę przed nagrzewaniem zapewniają przesłony zewnętrzne – rolety i markizy przeciwsłoneczne. W celu zacienienia i częściowego zredukowania ciepła można też zamontować rolety wewnętrzne, które przy okazji stanowią piękny dodatek dekoracyjny.

Rolety wewnętrzne na oknach dachowych pozwalają nam kontrolować ilość wpadającego światła na poddasze, a także zapewniają poczucie prywatności.

Źródło: www.fakro.pl

Tagi: duże przeszkolenia FAKRO okna dachowe wnętrza światło

Konkursy

The Antipodes Competition Series invites architects and designers to explore the concept of duality by creating retreats in two markedly different environments: the remote wilderness of Antipodes I...
Czerwiec 16, 2025
UIA Member Sections are invited to submit nominations for the UIA Gold Medal and the six UIA Prizes. The winners will be announced during the UIA World Congress of Architects in Barcelona, Spain, i...
Czerwiec 9, 2025

Wasze projekty

Projekt domu w stylu Japandi - barwy ziemi, delikatne i nienarzucające się oświetlenie oraz dobrz...
Maj 28, 2025
Saneccy Architektura x Krajobraz, fot. Rafał Barnaś
Podstawowym wyzwaniem projektowym było zlokalizowanie dużej sceny pozwalającej na organizację wyd...
Marzec 25, 2025

Wasze realizacje

Projekt elewacji, PZT.
Styczeń 23, 2025
sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025

Wydarzenia

Architektura władzy to podróż przez architektoniczne dzieje Zamku Królewskiego w Warszawie w cza...
Czerwiec 5, 2025
The 19th International Architecture Exhibition, titled Intelligens. Natural. Artificial. Collecti...
Maj 12, 2025