Aktualności

Wrzesień 20, 2013

Trasa Cesarska na Europejskim Szlaku Teatrów

Teatr Zamkowy (1768) w Czeskim Krumlowie
Teatr Zamkowy (1768) w Czeskim Krumlowie

18 września 2013 roku w ramach międzynarodowego projektu Europejski Szlak Teatrów Historycznych otwarta została nowa część Szlaku – Trasa Cesarska, czyli podróż przez Austrię i Czechy. Za przygotowanie Trasy odpowiedzialny był Instytut Teatralny w Pradze.


Trasa Cesarska łączy najciekawsze historyczne budynki teatralne w Czechach i Austrii – dwóch państwach związanych w latach 1526–1804 unią i funkcjonujących wraz z innymi podległymi rodzinie Habsburgów ziemiami pod nazwą Monarchia Habsburgów.

Teatry Austrii

Trasa rozpoczyna się w Grazu, mieście dwóch najbardziej reprezentatywnych teatrów historycznych. Budynek Opery (1899) jest przykładem twórczości wiedeńskich architektów Ferdynanda Fellnera i Hermanna Helmera, którzy w latach 1870–1910 wspólnie zaprojektowali ponad 40 teatrów w całej Monarchii i Niemczech. Ich działalność stała się synonimem architektury teatralnej tego okresu.

W Grazu znajduje się również Schauspielhaus Graz – budynek-mozaika trzech wyraźnie zdefiniowanych stylów. Otwarty 1776 roku, został zniszczony i następnie odbudowany w 1823 roku.

Bogate życie teatralne w Wiedniu reprezentuje Theater an der Wien (1801) – świadek wielu ważnych wydarzeń w austriackiej historii teatru.

Przemieszczając się w górę Dunaju, znajdujemy najstarszy zachowany teatr burżuazyjny w Austrii, obecnie Stadttheater w Grein, zbudowany przez lokalnych aktorów amatorów w 1791 roku.

W pobliżu granicy z Republiką Czeską, Teatr Pałacowy (1885) w zamku Fürstenberg w Weitra wprowadza nas w świat prywatnego teatru arystokratycznego, który rozprzestrzenił się od Wiednia do pałaców w całej Monarchii.

Teatry Czech

Ciąg dalszy Trasy Cesarskiej przebiega już na terenie Republiki Czeskiej również bogatej w budynki arystokratycznych teatrów. Prawdziwą perełką jest Teatr Zamkowy (1768) w Czeskim Krumlowie, zachowany w idealnym stanie z oryginalnym wyposażeniem scenicznym, rekwizytami i kostiumami.

Teatr Zamkowy (1768) w Czeskim Krumlowie

W renesansowym pałacu w Litomyšlu znajduje się drugi najstarszy Teatr Pałacowy (1798) na terenie obecnych Czech. Tu można podziwiać zbiór scenografii tworzonych przez Józefa Platzera, słynnego wiedeńskiego teatralnego malarza.

Teatr Pałacowy (1798) - Litomysl, Czechy

Pałac Kačina, zbudowany w latach 1806–1822, wraz z teatrem pałacowym otwartym w 1851 roku, jest jednym z najpiękniejszych klasycystycznych budynków w Czechach.

Z kolei teatr w pałacu w Mnichovie Hradiště zawdzięcza swoje istnienie spotkaniu trzech cesarzy Świętego Przmierza (austriackiego cesarza Franciszka I, rosyjskiego cara Mikołaja I i pruskiego następcy tronu Fryderyka Wilhelma) w 1833 roku. Tutaj również zachowała się znaczna liczba oryginalnego wyposażenia scenicznego i kostiumów.

Ostatnim punktem Trasy Cesarskiej jest najstarszy działający teatr zawodowy w kraju, Stavovské divadlo (1783/1859) w Pradze, symbol bogatej tradycji teatru czeskiego i niemieckiego w XVIII i XIX wieku.

2015 rok - trasa Bałtycka

Przypominamy, że polskie teatry wspólnie z teatrami na Litwie, Łotwie i w Estonii utworzą Trasę Bałtycką, której otwarcie zaplanowane jest na I połowę 2015 roku. Za przygotowanie Trasy Bałtyckiej odpowiedzialny jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Osoby zainteresowane Trasą Cesarską mogą się kontaktować z koordynatorami pod adresem mailowym: [email protected]
Więcej o samym projekcie można przeczytać na stronie www.europeanroute.info

Autorzy:
Jiří Bláha , Ondřej Svoboda , tłumaczenie: Monika Żytkowiak

Tagi: teatry

Konkursy

Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024
The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Wydarzenia

Autodesk wraz z partnerami już po raz dziesiąty zaprasza przedstawicieli wszystkich etapów proces...
Listopad 4, 2024
Trwa rekrutacja do III edycji „Generatora Innowacji. Sieci Wsparcia” – projektu, który poszukuje...
Październik 21, 2024