Aktualności

Maj 19, 2010

Unia Europejska wprowadza ważne zmiany w dyrektywie na rzecz energooszczędnego budownictwa

18.05.2010 Parlament Europejski przyjął zmiany w Dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie z nimi, już od 2021 roku, na terenie Unii Europejskiej mają być wznoszone wyłącznie budynki 
o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, zasilane, choćby częściowo, z odnawialnych źródeł energii.

Dzięki wprowadzonym przepisom Europa ma łatwiej poradzić sobie z kryzysem ekonomicznym, energetycznym i klimatycznym a także poprawić bezpieczeństwo energetyczne.

Zużycie energii w Unii Europejskiej

W Polsce, podobnie jak w pozostałych krajach Unii, to właśnie budynki są największymi „konsumentami” energii 
i odpowiadają za ponad 40% jej zużycia. Większość z niej jest marnowana, bo standard energetyczny budynków daleko odbiega od tego racjonalnego, uzasadnionego ekonomicznie. Dlatego zgodnie z przyjętymi zmianami, począwszy od 2021 roku, wszystkie nowopowstałe budynki na terenie Unii muszą być budynkami o prawie zerowym zapotrzebowaniu na energię. Nowe budynki użyteczności publicznej muszą spełniać ten wymóg już od 2019 roku. Zmiany w dyrektywie EPBD obejmują także stare, słabo zaizolowane budynki, odpowiedzialne za największe straty energii. Unia Europejska postanowiła, że w przypadku modernizacji tych obiektów, każdy remontowany element będzie musiał spełnić chociaż minimalne wymogi energooszczędności.

Dyrektywa EPBD a oszczędności

Szacuje się, że efektywne i kompletne wprowadzenie w życie zmian w Dyrektywie EPBD przyniesie europejskiej gospodarce oszczędności rzędu 250 miliardów euro rocznie. Jest to możliwe dzięki niższemu zużyciu energii. Co ważne, jednocześnie zmniejszy to uzależnienie gospodarki Unii Europejskiej od importu gazu i ropy – komentuje Andrzej Kielar, Prezes Rockwool Polska. Ponadto, inwestycje w energooszczędne rozwiązania na rzecz nowych budynków i prace przy dostosowaniu starych budynków do współczesnych standardów energetycznych spowodują powstanie w Europie około 500 tysięcy miejsc pracy,
w tym kilkudziesięciu tysięcy w samej w Polsce – dodaje Kielar.

Zmiany w dyrektywie EPBD mają na celu między innymi przyspieszenie rozwoju energooszczędnego budownictwa, lepszy standard energetyczny szkół i obiektów służby zdrowia, przyczyniając się tym samym do racjonalizacji wydatków w sektorze usług publicznych. Unia Europejska nie pozwoli państwom członkowskim na bierne czekanie i wprowadzenie zmian dopiero za 10 lat, w ostatniej chwili. Dlatego wiele państw, w tym Polska, będzie musiało przyśpieszyć poprawę krajowych rozwiązań, w tym wymogów i przepisów dotyczących energooszczędnego budownictwa – dodaje Andrzej Kielar.

Wspomniane korzyści dla poszczególnych obywateli i społeczności to jednak nie wszystko. Bez poprawy efektywności wykorzystania energii w sektorze budynków nie da się bowiem istotnie zmniejszyć energochłonności całej gospodarki, a w tej dziedzinie Polska, mimo dużych osiągnięć, ma jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Oczekując solidarności energetycznej od innych krajów, tym bardziej musimy zadbać o ograniczenie marnotrawstwa u nas i dorównać innym w racjonalnym wykorzystaniu energii - przede wszystkim w sektorze budownictwa, który jest najbardziej znaczący w całym bilansie energetycznym kraju (zużycie energii w Polsce i w Europie: budynki – 41%, przemysł – 28%, transport -21%) .

Przy okazji warto zauważyć, że racjonalne wykorzystanie energii niezbędnej do użytkowania budynków przekłada się wprost na efektywne zmniejszenie emisji CO2. Szacuje się, że wprowadzenie w życie zmian w dyrektywie pozwoli na redukcję emisji gazów cieplarnianych aż o 70% w stosunku do obecnego limitu przyznanego Unii Europejskiej przez protokół z Kioto.

Tagi: UE energooszczędne budownictwo Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków dyrektywa EPBD

Komentarze

FITOUT

Dodano: Niedziela, 08 Sierpień 2010, 16:49, Autor: FITOUT

http://www.fitout.com.pl/polski/pracownia-architektoniczna/
Gorąco polecam!

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Wydarzenia

Zapierająca dech epopeja o architekturze, emigracji i pułapkach amerykańskiego snu. Głośny The Br...
Grudzień 31, 2024
World of BUILD Expo to jedno z najważniejszych wydarzeń branży budowlanej w Europie Środkowo-Wsch...
Grudzień 17, 2024