Aktualności

Kwiecień 25, 2013

Wykorzystanie klasycznego feng shui w domach jednorodzinnych

Wykorzystanie wody na nieruchomości według zasad dlasycznego feng shui
Wykorzystanie wody na nieruchomości według zasad dlasycznego feng shui

W poprzednich artykułach opisałam między innymi wykorzystanie klasycznego feng shui w planowaniu urbanistycznym, podkreślając znaczenie gór i wody, które są nieodłącznym aspektem feng shui. Tym razem opiszę podstawowe zasady wykorzystania feng shui w procesie budowy lub remontu w domach jednorodzinnych.

Istota feng shui

Przypomnijmy zatem co to jest feng shui. Tłumacząc na język polski, termin „feng shui” oznacza „wiatr woda”. Zatem wiedza ta jest klasyfikowana jako studium rzeźby terenu, ponieważ formy krajobrazowe są naturalnymi siłami, tworzącymi i przewodzącymi qi, czyli nienamacalną formę energii. Podążając tym tropem, naturalny krajobraz otaczający nieruchomość nieuchronnie i niezmiennie określa jej feng shui, niezależnie od charakteru jej zagospodarowania.

Zgodnie z klasycznym feng shui, najkorzystniejsze miejsca są tam, gdzie występują i góry, i woda. Na terenach, gdzie są tylko góry i brak wody, przepływ energii jest słabszy. Z kolei tam, gdzie jest tylko woda, trudno jest utrzymać energię. Aby miejsce było korzystne (miało siłę), energia nie może być ani w stagnacji, ani rozproszona.

Podsumowując, feng shui jest nauką o środowisku. Tak długo jak człowiek oddycha powietrzem miejsca, w którym żyje, będzie ono miało na niego wpływ, czy to mu się podoba, czy nie.

Otoczenie domu

Na wybudowane obiekty olbrzymi wpływ ma ich otoczenie, czyli krajobraz oraz istniejąca zabudowa. Istotne jest sąsiedztwo w odległości nawet kilku kilometrów od inwestycji. Na tym obszarze ocenia się ukształtowanie terenu i krajobraz, w tym obecność i wpływ gór, wzniesień oraz naturalnych zbiorników i cieków wodnych.

Oprócz ogólnej analizy lokalizacji inwestycji bierze się pod uwagę obecność bezpośrednio sąsiadujących obiektów, w tym ich wielkość, kształt i odległość od planowanego domu czy osiedla. Każdy dom pod względem kształtu można zaklasyfikować do jednego z pięciu „żywiołów”, przy czym różne żywioły mogą się wzajemnie wspierać lub osłabiać. Zatem budując dom dobrze jest dobrać jego kształt (w tym dach) tak, aby był on wspierany przez okoliczne budynki.

Według klasycznego feng shui otoczenie danego domu ma ściśle określony wpływ na jego mieszkańców. Każda strona świata powinna mieć odpowiednią formę. Na przykład, z tyłu przyszłego domu powinny stać wyższe budynki lub rosnąć wysokie drzewa, dające ochronę i wsparcie mieszkańcom. Nie powinno być pustej przestrzeni; ta powinna znajdować się z przodu. Otoczenie z lewej i prawej strony powinno być zabudowane lub obsadzone drzewami. Celem takiego układu jest utrzymanie dobrej energii otoczenia na terenie obiektu.

Korzystne meandrujące dojście do domu według zasad klasycznego feng shui
Korzystny układ z przodu domu według zasad klasycznego feng shui
Niekorzystne dojście do domu według zasad klasycznego feng shui

Woda

Woda w feng shui reprezentuje dobrobyt i dlatego też warto ją uwzględnić na terenie działki. Jej obecność jest także jednym z ważniejszych aspektów analizy, ponieważ ma ona ogromny potencjał i znacząco wpływa na jakość nieruchomości.

Istotny jest przy tym charakter i położenie wody względem domu, a szczególnie drzwi wejściowych. Różne formy obecności wody mają charakterystyczne dla siebie właściwości oraz wartości. W zależności od jej formy oraz umiejscowienia w terenie są różne możliwości jej wykorzystania. Niektóre jej formy mogą przenosić korzystną energię, zaś wpływ innych jest niekorzystny. Zastosowane w odpowiedni sposób mogą wspierać domowników w realizacji ich celów i przynieść korzyści finansowe. Złe umiejscowienie wody może przynieść bardzo niekorzystne rezultaty. Różne formy wodne mają różny wpływ na ludzi i ten sam układ wody może wywierać różny wpływ na poszczególne osoby. Zbiornik wodny (np. oczko wodne, basen, fontanna, duże akwarium) nie zawsze ma korzystny wpływ na obiekt lub pomieszczenie, ponieważ nie każde miejsce sprzyja formule wodnej.

Ogród

Odpowiedni układ zieleni wraz z oczkiem wodnym lub bez niego może wesprzeć mieszkańców w realizacji ich celów życiowych.

Projekt domu jednorodzinnego w aspekcie feng shui

Feng shui dyktuje kilka ogólnych zasad przy projektowaniu domu. Jedną z nich jest wykonanie meandrującego dojścia do domu. W drzwi wejściowe i okna domu nie mogą celować tzw. zatrute strzały, czyli na przykład rogi sąsiednich budynków i skosy dachów. Przed drzwiami i oknami nie mogą stać wolno stojące drzewa, lampy uliczne, słupy ani inne podobne przeszkody. Jeśli nie da się ich uniknąć ani usunąć, należy je zasłonić np. gęstym szpalerem drzew.

Zalecane jest stosowanie minimalnej liczby stopni prowadzących do drzwi wejściowych, aby pozytywna energia otoczenia mogła dostać się do domu. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest zaplanowanie dużego hallu za wejściem i jasnych, szerokich korytarzy w domu.

Niekorzystny układ belek nad głową według zasad klasycznego feng shui
Niekorzystny układ łóżka pod skosem według zasad klasycznego feng shui

 

 

Zgodnie z praktykami dalekowschodnich mistrzów, na planie domu wyznacza się dziewięć sektorów, którym przypisuje się różne właściwości zależnie od skierowania domu względem stron świata. Uwzględniając cechy poszczególnych sektorów odpowiednio planuje się układ pomieszczeń, w szczególności sypialni, kuchni, pokoju do pracy, toalety, a nawet schodów. Wartości przyporządkowane poszczególnym sektorom zostały bardzo szczegółowo opisane przez Chińczyków.

Pierwszy korzystny sektor wspomaga żywiołowość, energetyzuje do działania, wzmacnia autorytet mieszkańców i wpływa na szczęście w biznesie i w życiu osobistym. Jest on odpowiedni dla działalności związanej z biznesem, karierą i bogaceniem się.

Drugi korzystny sektor związany jest głównie ze zdrowiem i korzystnymi przyjaźniami. Idealnie jest w nim przebywać w przypadku choroby lub rekonwalescencji. Jest korzystny szczególnie dla ludzi starszych. Skutkuje wynagrodzeniem ciężkiej pracy, a w przypadku właścicieli firm – lojalnością pracowników.

Trzeci korzystny sektor wpływa na harmonię w rodzinie i dobre relacje międzyludzkie. Ułatwia znalezienie partnera i jest idealny do poprawy relacji z otoczeniem. Sprzyja networkingowi, komunikacji i budowie związków. Osobom pracującym w obszarach public relations oraz marketingu, które kontaktują się z klientami, zaleca się wykorzystywanie właśnie tego sektora.

Czwarty korzystny sektor stwarza dobre warunki do pracy: wspomaga jasne myślenie, stabilność, spokój i wytrwałość oraz ułatwia koncentrację. Jest on szczególnie polecany osobom, które wykonują pracę analityczną i koncepcyjną. Zaleca się jego wykorzystywanie w czytelniach.

Pierwszy niekorzystny sektor wpływa na niepowodzenia, drobne wypadki, przeszkody i utrudnienia w pracy, drobne kłopoty finansowe, niewielki brak szczęścia. Jeśli, na przykład, drzwi wejściowe są w tym sektorze, mieszkańcy mogą doświadczać przeszkód życiowych na codzień.

Drugi niekorzystny sektor napędza problemy zdrowotne, ogólne poirytowanie, sprzeczki, wybuchy gniewu, a także sprawy sądowe. Właściciele firm mogą mieć problemy z pozyskaniem dobrych pracowników i ich lojalnością.

Trzeci niekorzystny sektor wzmaga kłótnie, nieudane związki, problemy miłosne, zranienia, słabe zdrowie, sprawy sądowe oraz nie kończące się problemy. Wpływa na brak harmonii w domu.

Czwarty, najbardziej niekorzystny sektor odpowiada za nieszczęścia, stopniowe osłabienie i poważne choroby osób w nim przebywających, a także ich niepowodzenie finansowe i zawodowe oraz dysharmonię w rodzinie.

Niezależnie od właściwości sektorów, do każdego z nich przypisuje się konkretną osobę w rodzinie. Właściwości danego sektora mają największy wpływ na osobę z nim związaną. Przebywając w korzystnych sektorach, zwłaszcza podczas pracy i snu, możemy zwiększyć prawdopodobieństwo zamanifestowania się w naszym życiu przypadających im zjawisk. Unikając stref niekorzystnych lub przeznaczając je na kuchnię czy toaletę, można zneutralizować niesprzyjające skutki. Negatywne formy krajobrazowe, takie jak np. widoczne z okna słupy lub celujące w okno rogi budynków, wzmacniają szkodliwy wpływ niekorzystnych sektorów i osłabiają sektory korzystne.

Dom powinien być pełnych kształtów, tak aby nie było brakujących sektorów – np. układ w kształcie litery L jest z zasady bardzo niekorzystny. Na poddaszu użytkowym nie powinno się umieszczać łóżek ani biurek pod skosami. Zaleca się, aby centrum domu, a także centrum kuchni były puste – o czym należy pamiętać, planując t.zw. „wyspę” z kuchenką. W tym przypadku to, co jest praktyczne z punktu widzenia domowników, nie jest zgodne z zasadami feng shui.

Marta Pieńkowska - ekspert klasycznego feng shui

Autorka artykułu Marta Pieńkowska jest ekspertem klasycznego feng shui oraz dyplomowaną absolwentką Mastery Academy of Chinese Metaphysics w Malezji. Przeprowadza analizy nieruchomości według zasad klasycznego feng shui. (www.szanhe.pl).

Źródło: Marta Pieńkowska

Tagi: architektura domy jednorodzinne feng shui

Konkursy

Przedmiotem Konkursu jest wykonanie koncepcji architektonicznej modernizacji i rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz spójnej, całościowej koncepcji zagospodarowania...
Lipiec 4, 2022
How to interpret the “STORM HOUSE” is up to each person.
Czerwiec 20, 2022

Wasze projekty

Inwestor marzył o domu zgodnym z zasadami Feng Shui. Dom miał być również harmonijny oraz ekologi...
Czerwiec 2, 2022
Wizualizacje prezentujące nowe oblicze ciekawej, historycznej kamienicy, po planowanych pracach r...
Styczeń 18, 2022

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Wydarzenia

Helena Kurcyusz - architektka i urbanistka, należąc do nielicznego grona osób mających duży wpływ...
Lipiec 4, 2022
Spotkanie twórców, warsztaty wykorzystania z naturalnych materiałów budowlanych, wykłady, debaty,...
Czerwiec 13, 2022