CAD i Wizualizacja

Luty 21, 2008

PROCAD® DYBY Pakiet Architektoniczny

PROCAD® DYBY Pakiet Architektoniczny
PROCAD® DYBY Pakiet Architektoniczny

Za pomocą systemów CAD takich jak AutoCAD można wykonać dowolny projekt z dowolnej dziedziny projektowania. Za pomocą odpowiedniej nakładki można go wykonać szybko, łatwo i przyjemnie. Taką nakładką dedykowaną branży architektoniczno-budowlanej jest program PROCAD® DYBY Pakiet Architektoniczny.

Najnowsza wersja PROCAD® DYBY Pakiet Architektoniczny 2008 współpracuje z programami AutoCAD 2000-2008 oraz AutoCAD LT 2000-2008.

Do czego służy?
Program PROCAD® DYBY pakiet Architektoniczny służy przede wszystkim do wspomagania tworzenia dokumentacji architektoniczno-budowlanej według norm i przyzwyczajeń polskich projektantów. Polecenia rysujące są proste i zrozumiałe: rysuj okno, wstaw drzwi, rysuj ścianę. Wykonywanie takich czynności jak bilans powierzchni czy zestawienie stolarki jest intuicyjne i naturalne.

Co w programie?
Program dzieli się na kilka części:

- programy rysujące

 • ściany
 • okna
 • drzwi
 • schody

- programy obliczeniowe i zestawcze

 • bilans powierzchni
 • zestawienie stolarki

- programy wspomagające

 • wymiarowanie
 • menadżer warstw
 • opisy
 • szrafy (kreskowanie architektoniczne)
 • tabele rysunkowe
 • ramki rysunku

- oraz biblioteki i szablony

 • zestaw około tysiąca bloków rysunkowych niezbędnych przy tworzeniu dokumentacji projektowej
 • dodatkowo można w łatwy sposób budować własne zestawy bibliotek najcześciej wykorzystywanych elementów projektu

 

 

Na szczególną uwagę zasługują programy do tworzenia bilansu powierzchni i zestawienia stolarki (za którymi to czynnościami projektanci raczej nie przepadają.

Bilans powierzchni
Polecenia znajdujące się w tej grupie służą do obliczenia bilansu powierzchni, na podstawie zamkniętych obrysów poszczególnych pomieszczeń budynku. Efektem końcowym działania jest automatycznie rysowana tabela obejmująca powierzchnię użytkową i całkowitą dla poszczególnych pomieszczeń, sumy wybranych grup pomieszczeń, sumę ogólną, powierzchnię całkowitą, powierzchnię zabudowy i kubaturę obiektu. Bilans powierzchni może być wykonany dla całego projektu, którego rysunki znajdują się w różnych plikach .dwg. Wprowadzenie danych do wykonania bilansu jest bardzo proste: należy najpierw obrysować wszystkie powierzchnie, które mają znaleźć sie w bilansie (w tym powierzchnię całkowitą czy zabudowy), następnie należy je opisać korzystająz z polecenia Rysuj metkę (do wyboru mamy cztery różne metki pomieszczenia) i gotowe. Przed wstawieniem tabeli bilansowej do rysunku można ją jeszcze edytować, lub zapisać w postaci pliku ASCII do dalszej obróbki.

Zestawienie stolarki
Wykonanie tabeli zestawieniowej stolarki okiennej i/lub drzwiowej nie musi być utrapieniem i stratą czasu ! Program DYBY Pakiet Architektoniczny robi to bardzo sprawnie i w dodatku zgodnie z przyzwyczajeniami polskich projektantów. Procedura jest podobna, jak przy tworzeniu bilansu powierzchni: najpierw poleceniem Rysuj symbol należy opisać wszystkie okna i drzwi, które będą braly udział w zestawienia stolarki. W oknie dialogowym "Symbol stolarki" należy określić:

 • do jakiej grupy pomieszczeń należy opisywany element,
 • czy jest to okno, czy są to drzwi,
 • symbol stolarki (opis widoczny na rysunku),
 • oznaczenie katalogowe,
 • kierunek otwierania (w przypadku drzwi).

Elementy stolarki można określać jako standardowe (bez oznaczenia producenta) lub wybierać z

katalogu określonego producenta. Następnie poleceniem Zestawienie uruchamiamy program obliczeniowy, jako nowe zestawienie lub jako kontynuacja zestawienia z innego rysunku (np. innej kondygnacji lub innego obiektu). Polecenie Rysuj tabelę służy do rysowania tabeli zawierającej zestawienie stolarki. Przed wstawieniem tabelki do rysunku w oknie dialogowym widoczna jest lista z opisem poszczególnych pozycji zestawienia, którą można jeszcze edytować. W oknie dialogowym można zmieniać opisy, dodawać nowe i usuwać już istniejące. Wynik zestawienia może być zapisany do pliku w postaci tekstowej w formacie ASCII, lub narysowany w formie tabeli w aktualnym rysunku (patrz przyklad).
Dodatkowe polecenia Zmień symbol oraz Zmień tabelę umożliwiają edycję wstawionych już do rysunku symboli i tabel.

Generator schodów
Do rysowania schodów na rzucie, przekroju i widoku służy jedno polecenie Rysuj schody.

Najważniejsze cechy polecenia to:
Dynamiczny podgląd schodów na ekranie
Wybrany przez projektanta typ schodów jest najpierw rysowany w oknie dialogowym. Zmiana

jakiegokolwiek parametru jest natychmiast pokazywana na rysunku
Schody rysowane na rzucie, przekroju i na elewacji

Schody mogą być rysowane na rzucie, przekroju i w widoku. Wybranie przycisku Przekrój przełączy podgląd na rysunek przekroju. Jeśli istnieje kilka przekrojów, widoków to można je wybrać z górnego paska menu

Wbudowany kalkulator

Wbudowany kalkulator schodów opiera się na podanej wysokości kondygnacji. Po wybraniu opcji

Oblicz schody... program otworzy nowe okno dialogowe pokazując listę schodów spełniających warunek S + 2H. Projektant odpowiednio modyfikując parametry stopnia i wartości granicznych (2H + S) może otrzymać listę schodów które są możliwe do zaprojektowania przy podanej wysokości kondygnacji.

Schody “pamiętają” swoje ustawienia

Do narysowanych schodów program dołącza informację o ich parametrach. Tak

skonstruowany rysunek schodów może być modyfikowany poprzez polecenie Zmień schody. Nie jest więc konieczne usuwanie rysunku schodów, gdy należy zmienić jeden z parametrów np. ich długość. Zapisane parametry schodów mogą być także odczytane w przypadku rysowania przekroju. W takim przypadku należy przed poleceniem rysującym przekrój schodów wskazać istniejący rzut. W grupie poleceń Schody znajdują się polecenia: Rysuj schody..., Opisz schody, Uaktualnij schody i Zmień parametry.

Autorzy:
Źródło: Procad

Tagi: programy CAD wizualizacja projektowanie

Konkursy

Zimna stal i ciepłe drewno? Przełam schemat! Stwórz oryginalny projekt, weź udział w konkursie i wygraj nagrodę pieniężną.
Listopad 25, 2020
The UIA has endorsed the competition, which is part of UNESCO’s initiative called “Revive the Spirit of Mosul”, a call for the restoration of one of Iraq’s iconic cities.
Listopad 23, 2020

Wasze projekty

DZIAŁKA / LOKALIZACJA BUDYNKU Działka zlokalizowana w miejscowości Puszcza Mariańska w otulinie...
Listopad 23, 2020
Projekt salonu w domu z dużym przeszkleniem
Projekt, który pokazujemy, to nowoczesne wnętrze domu z antresolą i bardzo dużym przeszkleniem. Z...
Listopad 2, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Wydarzenia

Szansa dla architektów na realizację dużych projektów urbanistycznych o znaczeniu strategicznym.
Październik 20, 2020
Wykład jest częścią cyklu „Architektury droga do współczesności: od postmodernizmu do szklanych i...
Październik 14, 2020