Konkursy architektoniczne

Styczeń 9, 2025

10. edycja konkursu architektoniczno-urbanistycznego „Lider Dostępności”

Data końca rejestracji: 21/02/2025
Termin składania prac: 21/02/2025
Miasto: konkurs ogólnopolski

Konkurs "Lider Dostępności" to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich, która ma na celu promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wszystkich innych użytkowników mających specjalne potrzeby.  Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent RP Andrzej Duda. 

Jak pokazuje każda kolejna edycja konkursu, dostępność nie jest już postrzegana  wyłącznie jako zastosowanie szeregu technicznych rozwiązań jak windy, podjazdy, oznaczenia w alfabecie Braille'a czy pętle indukcyjne. To także takie projektowanie przestrzeni i budynków, by odpowiadały na różnorodne potrzeby korzystających z nich osób, ale też dawały im poczucie bycia u siebie i przynależności do wspólnoty.

 

Jak wziąć udział?

Aby wziąć udział w konkursie należy zgłosić przestrzeń lub obiekt poprzez formularz dostępny na stronie internetowej www.niepelnosprawni.pl

Kapituła Konkursu, złożona z urbanistów oraz specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego, a także ekspertów zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta RP, przyzna nagrody w dziewięciu kategoriach:

  • Przestrzeń publiczna – za najlepiej zaprojektowaną lub zmodernizowaną pod względem dostępności przestrzeń publiczną, otwartą dla społeczności. W tej kategorii oceniane są takie miejsca, jak place, rynki, skwery, bulwary, parki, ogrody, ścieżki dydaktyczne, plaże, place zabaw, tereny rekreacyjne, tereny sportowe, przestrzenie komunikacyjne, transportowe.
  • Mały obiekt użyteczności publicznej – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o jednolitej funkcji i stosunkowo niedużej powierzchni, nie przekraczającej 10 000 m2, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są takie obiekty, jak przedszkola, szkoły, przychodnie rejonowe, apteki, domy kultury, restauracje, obiekty administracji lokalnej, budynki służące do obsługi bankowej, handlu, gastronomii, obsługi pasażerów.
  • Duży obiekt użyteczności publicznej – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o dużej powierzchni i złożonej funkcji usługowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są takie obiekty, jak muzea, obiekty sportowe, szpitale, dworce kolejowe, lotnicze, autobusowe, uniwersytety.
  • Obiekt biurowy/handlowy – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji biurowej lub handlowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są punkty handlowe oraz obiekty o charakterze biurowym (np. placówki bankowe, biurowce, centra handlowe).
  • Obiekt mieszkalny/hotelowy – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji mieszkalnej lub hotelowej, który w największym stopniu spełnia wymagania dostępności, lub w którym zostały zrealizowane ciekawe i nowatorskie rozwiązania w zakresie dostępności.
  • Obiekt zabytkowy – za najlepszą inwestycję związaną z modernizacją budynku zabytkowego, z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością.
  • Koordynator ds. dostępności  - nagroda za całokształt pracy dla osób, które odpowiadają za wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do świadczonych przez firmę lub instytucję usług. Nagroda kierowana jest do koordynatorów ds. dostępności, pełnomocników ds. dostępności oraz pełnomocników ds. osób z niepełnosprawnością lub ich zespołów.   
  • Architekt/Urbanista – nagroda za całokształt prac twórczych dla osoby lub firmy, której projekty odznaczają się uwzględnianiem potrzeb osób z niepełnosprawnością.
  • GRAND PRIX – nagroda specjalna, przyznawana przez Kapitułę dla wyróżniającej się firmy lub instytucji (niezależnie od kategorii).

 

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa dnia 21 lutego 2025 roku.

Więcej informacji na stronie: https://niepelnosprawni.pl/ledge/x/2081899

Dodano: 09/01/2025

Konkursy

Jak pokazuje każda kolejna edycja konkursu, dostępność nie jest już postrzegana wyłącznie jako zastosowanie szeregu technicznych rozwiązań jak windy, podjazdy, oznaczenia w alfabecie Braille'a czy...
Styczeń 9, 2025
The new football stadium must meet the requirements of the International Football Association (FIFA).
Styczeń 7, 2025

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Wydarzenia

Zapierająca dech epopeja o architekturze, emigracji i pułapkach amerykańskiego snu. Głośny The Br...
Grudzień 31, 2024
World of BUILD Expo to jedno z najważniejszych wydarzeń branży budowlanej w Europie Środkowo-Wsch...
Grudzień 17, 2024