Konkursy architektoniczne

Listopad 17, 2022

JEDNOETAPOWY, OGRANICZONY, REALIZACYJNY NA OPRACOWANIE KONCEPCJI ARCHITEKTONICZNEJ PAWILONU POLSKI NA WYSTAWIE ŚWIATOWEJ EXPO W OSACE JAPONIA, 2025

Data końca rejestracji: 24/11/2022
Termin składania prac: 25/01/2023
Kraj: Polska

Konkurs architektoniczny na projekt pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace przeprowadzony będzie w tzw.  formule flamandzkie. Oznacza to, że nie jest konkursem o charakterze anonimowym, a uczestnicy składać będą prace dopiero po wstępnej kalifikacji. 

W pierwszym etapie, do 24 listopada, muszą się zarejestrować poprzez elektroniczną platformę EPK SARP. Na podstawie zgłoszeń jury zaprosi od trzech do pięciu pracowni, które będą zobowiązane przesłać swoje portfolio, wstępne szkice i opis ideowy dla przyszłego pawilonu Polski na EXPO. Dopiero na tej podstawie sędziowie zakwalifikują uczestników do drugiego etapu. Następnie zakłada się przeprowadzenie dla nich warsztatów projektowych i przygotowanie specjalnych wytycznych i zaleceń. Ostateczne projekty będzie można przesłać do 25 stycznia 2023 roku.

Każdemu z zakwalifikowanych do drugiego etapu uczestników zostanie wypłacone wynagrodzenie w wysokości 10 tys. zł, niezależnie od przyznanych nagród pieniężnych, których pula wynosi łącznie 100 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 50 tys. zł i zaproszenie do negocjacji na wykonanie projektu, za miejsce drugie 30 tys. zł, a za miejsce trzecie 20 tys. zł.

W siedmioosobowym jury znaleźli się architekci Marek Dunikowski (przewodniczący), Marcin Pawłowski i Tsutomu Nozaki, a także reprezentujący Polską Agencję Inwestycji i Handlu Oskar Derych, Aleksandra Tomczyk, Marta Szczygieł i Magdalena Skarżyńska. Funkcję sekretarza konkursu pełni architekt krajobrazu Marek Szeniawski.

Stowarzyszenie Architektów Polskich traktuje pawilony wystawiennicze Polski na Wystawach Światowych Expo jako wyjątkowo prestiżową formę twórczości architektonicznej. Stanowią one fantastyczną wizytówkę polskiej architektury, tym cenniejszą, że o niebywałym zasięgu wynikającym z liczby gości odwiedzających wystawę. SARP zawsze włączał się w działania kreujące pawilon Polski na kolejnych Expo – podkreśla Marek Szeniawski, sekretarz konkursu.

Możliwość zaprojektowania pawilonu Polski na wystawę światową EXPO 2020 była dla nas niezwykłym doświadczeniem i wyróżnieniem. To właśnie takie, doniosłe wyzwania jak reprezentacja własnego kraju na arenie międzynarodowej są marzeniem i dumą każdego architekta – dodaje architektka Marta Sękulska-Wrońska, współprowadząca pracownię WXCA, która odpowiadała za projekt polskiego pawilonu na EXPO w Dubaju.

Projekt pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace poznamy 9 lutego przyszłego roku. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: 1031.konkurs.sarp.pl.

Dodano: 17/11/2022

Konkursy

Propozycja projektowa powinna optymalnie wykorzystać potencjał i uwarunkowania obszaru opracowania oraz spełniać zarówno oczekiwania lokalnej społeczności, jak i wpisywać się we współczesne trendy...
Listopad 18, 2022
Konkurs architektoniczny na projekt pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace przeprowadzony będzie w tzw. formule flamandzkie. Oznacza to, że nie jest konkursem o charakterze anonimowym, a uczestnicy...
Listopad 17, 2022

Wasze projekty

Dwupoziomowy budynek z lotu ptaka przejmuje kształt litery U zwróconej ramionami na południe i ot...
Listopad 18, 2022
LANDMARK WHITEFISH APARTAMENTY, MONTANA, US
Październik 28, 2022

Wasze realizacje

LETNIE APARTAMENTY, HOHWACHT, NIEMCY
Październik 28, 2022
IBIS STYLES, RESTAURACJA, DREZNO, NIEMCY
Październik 28, 2022

Wydarzenia

W dniach 16-17 listopada 2022 r. w Warszawie odbędzie się po dwóch latach przerwy, 5. edycja konf...
Listopad 2, 2022
Wystawa 20 projektów architektonicznych w walce ze zmianami klimatu, która już 17 listopada otwie...
Październik 24, 2022