Wydarzenia architektoniczne Styczeń 28, 2026

Archi-Strada 2026: Poznań na kilka dni stanie się stolicą architektury

Typ: Konferencje i spotkania
Data od: 03/02/2026
Data do: 06/02/2026
Miasto: Poznań

Już za tydzień rozpocznie się najważniejsze spotkanie architektów i designerów w Polsce – ARCHI-STRADA to 3 dni inspirujących prelekcji, merytorycznych dyskusji o postrzeganiu piękna w architekturze oraz odpowiedzialności w projektowaniu społecznym. Uznani goście z renomowanych pracowni architektonicznych z Polski i zagranicy, wystawy prac przyszłych profesjonalistów, a to wszystko w komfortowej aranżacji przestrzeni, która zachęca do networkingu w gronie ekspertów.

Program Forum D&A – o pięknie i estetyce w architekturze

Jak dziś definiujemy piękno w architekturze, w czym ono się przejawia, jakie materiały i rozwiązania pomagają nam się do niego zbliżyć? Jak sprawdzamy, co jest naprawdę piękne? Jak piękno wpływa na nasz dobrostan i czy na pewno kłóci się ze współcześnie rozumianą funkcjonalnością i rachunkiem ekonomicznym? Wreszcie, co możemy zyskać, także materialnie, dzięki dowartościowaniu estetyki? Na te i wiele innych pytań dotyczących estetyki i piękna spróbują odpowiedzieć w swoich wystąpieniach: Joanna Florczak-Czujwid (ASM Research Solutions Strategy), Dawid Strębicki (Atelier Starzak/Strebicki), Arkadiusz Armacki (Leipfinger Bader), Łukasz Paderewski (TONALITY), Maciej Miłobędzki (JEMS Architekci), Marta Sękulska Wrońska (WXCA).

Neuronauki w projektowaniu

Jednym z głośniejszych tematów minionego roku jest projektowanie w oparciu o wiedzę zaczerpniętą wprost z nauk biologicznych. Spojrzenie na architekturę oczami jej użytkowników to cenna umiejętność, o której opowiedzą prelegenci w pierwszym dniu wydarzenia. Wśród wystąpień będzie można posłuchać prelekcji pt. Trzy wymiary użytecznego miasta - perspektywa badań nad mózgiem

Poprowadzonej przez Macieja Błaszaka – kognitywistę i biologa (UAM w Poznaniu). Z kolei architektka i projektantka wnętrz, Marta Wierusz (APA Wojciechowski), wystąpi na scenie z tematem Świadoma
i podświadoma ocena estetyczna przestrzeni i jej wpływ na zachowania użytkowników. Psychologia
i neuronauki w projektowaniu.

O ekologii i zrównoważonym rozwoju w architekturze  

Nie można mówić o nowoczesnej architekturze bez odniesienia do ekologii i środowiska naturalnego. Wyzwaniem dla architektów jest zaproponowanie rozwiązań, które stanowią przyjazną formę dla otoczenia zewnętrznego – zarówno tego naturalnego, jak i społecznego. Przed takim zadaniem stanęła architektka Justyna Dziedziejko (TOPOSCAPE), pomysłodawczyni Parku Burza, który  stanowi fenomen architektoniczny, nagrodzony Europejską Nagrodą dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej. O realizacji projektu opowie w swojej prelekcji Park na Kopcu Powstania Warszawskiego: piękno natury,

prawda pamięci, dobro wspólne. Kolejnym z praktyków, który przedstawi wyzwania związane z ekologicznym i naturalnym budownictwem będzie Oskar Grąbczewski (OVO Grąbczewscy). Pod jego kuratelą został zrewitalizowany kompleks mieszkaniowy KTBS przy ul. Mariackiej w Katowicach, a istotnym elementem prac architektonicznych był reuse i recykling.

Na scenie ARCHI-STRADY pojawi się również gość specjalny - Carl Bäckstrand, starszy architekt oraz zastępca dyrektora generalnego w White Arkitekter, czyli jednej z największych i najbardziej renomowanych skandynawskich pracowni architektonicznych, znanej z pionierskiego podejścia do zrównoważonej architektury, urbanistyki oraz projektowania przestrzeni publicznych.

Drugim gościem specjalnym będzie Maciej Jakub Zawadzki — architekt i urbanista, założyciel think-tanku LURE – Laboratory for Urban Research & Education oraz MJZ. Tworzy innowacyjne projekty architektoniczne i urbanistyczne oparte na zaawansowanych technologiach takich jak prefabrykacji, digital twins, narzędziach z obszaru VR/AR oraz zasadach gospodarki cyrkularnej, które są realnie skalowalne i możliwe do komercyjnego wdrożenia na rynku deweloperskim i budowlanym.

Nowością na ARCHI-STRADZIE jest Marmomac Academy - prelekcje poświęcone tematyce zastosowania kamienia w architekturze. Wystąpienia poprowadzone zostaną przez ekspertów z branży kamienia naturalnego Międzynarodowych Targów Marmomac - inż. Paolo Marone Prezes i Dyrektor Techniczny IS.I.M. – Istituto Internazionale del Marmo e del Mix Design oraz Gianni Simonelli, założyciel i CEO firmy Natural Stone Service. Tegoroczne prelekcje dotyczyć będą tematów Od kamieniołomu do rzemiosła: jak kamień staje się architekturą i designem oraz innowacji w technologiach zrównoważonego wykorzystania kamienia.

Ponadto w tegorocznej ARCHI-STRADZIE, podczas organizowanej przez A&B debaty z udziałem architektów i urbanistów pod hasłem „Estetyzacja architektury i przestrzeni miejskich. Jak będzie wyglądała przyszłość polskich miast?”. Dlaczego pytamy właśnie o rolę estetyki? będzie można zobaczyć i posłuchać ekspertów: Przemo Łukasik (Medusa Group), Karol Nieradka (Maxberg - Architektura, SARP Szczecin), Agata Twardoch (urbanistka Gliwic), Michał Lorbiecki (urbanista Chorzowa).

ARCHI-STRADA to więcej niż forum Przestrzeń ARCHI-STRADY to także miejsce spotkań autorskich organizowanych we współpracy z księgarnią Bookarest. Tegorocznymi gośćmi są Grzegorz Piątek i Magdalena Milert, którzy 5 lutego na scenie głównej ARCHI-STRADY opowiedzą o swoich najnowszych publikacjach.

ARCHI-STRADA i SALON INTERIOR DESIGN to miejsce spotkań Twoich klientów!

ARCHI-STRADA i Interior Design odbywają się w ramach Targów BUDMA należących do czołówki branżowych wydarzeń na arenie międzynarodowej. Zbliżające się wydarzenia stanowią niepowtarzalną okazję dla producentów i inwestorów do spotkania szerokiego grona wyselekcjonowanych grup potencjalnych klientów.

  • Cały program dostępny na stronie: www.archi-strada.pl

Dodano: 28/01/2026

Konkursy

The competition seeks a public-facing hub where timber innovation is clear and inviting. A legible entry leads to a hands-on Discovery Lab, auditorium, café, and materials store, with trail-edge re...
Kwiecień 1, 2026
Architopia 2.0 invites you to explore the idea of a Dream Dwelling – a house that goes beyond walls and roofs to become a reflection of personality, lifestyle, values, and aspirations.
Marzec 30, 2026

Wasze projekty

Przebudowa istniejącego budynku produkcyjnego na hotel.
Marzec 2, 2026
One 7 Willa, proj. Exterio Architektura, fot. Yassen Hristov
ONE 7 Willa projektu Exterio Architektura redefiniuje luksus miejskiego życia. Projekt pokazuje,...
Listopad 26, 2025

Wasze realizacje

Wilanów od lat przyciąga tych, którzy szukają balansu pomiędzy rytmem miasta a spokojem przedmieś...
Październik 15, 2025
Bardzo wytrymałe na obciążenia półki na wymiar bez widocznych wsporników. Nr projektu 3669 https...
Sierpień 22, 2025

Wydarzenia

Kongres Architektury Polskiej będzie największym wydarzeniem środowiskowym w Polsce, integrującym...
Marzec 18, 2026
19. edycja festiwalu Gdynia Design Day pod hasłem bliżej.
Marzec 10, 2026