Wydarzenia architektoniczne Czerwiec 21, 2016

BUW – Festiwal Budynków

Typ: Konferencje i spotkania
Data od: 28/06/2016
Data do: 02/07/2016
Miasto: Warszawa

Festiwal Budynków to ruchome święto warszawskiej architektury, zbudowane wokół jej najciekawszych przykładów pochodzących z XX i XXI wieku.

 

Przed nami ostatnia w tym sezonie, czwarta edycja Festiwalu Budynków. Tym razem zapraszamy do gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu.

 

Uhonorowany licznymi nagrodami, otwarty w 1999 roku gmach przez wielu krytyków i historyków architektury uznawany jest za jeden z najciekawszych przykładów polskiego postmodernizmu. Bogata w symbolikę narracja prowadzona za pomocą rzeźb i inskrypcji oraz jednen z największych ogrodów dachowych Europy czynią z tego obiektu ważny przykład realizacji idei symbiozy natury i kultury. BUW to gmach, który stając się ośrodkiem naukowo-towarzyskim, zainicjował proces rewitalizacji Powiśla.

 

To, że kończymy tegoroczny program Festiwalu BUW-em nie jest przypadkowe. Pierwszym budynkiem, w którym gościliśmy był dawny Dom Partii. To dzięki przekształceniu tego gmachu w komercyjny biurowiec i pozyskaniu środków z wynajmu przestrzeni, możliwe było sfinansowanie nowej siedziby głównej biblioteki obchodzącego w tym roku Jubileusz 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Podczas Festiwalu będzie można zwiedzić z przewodnikiem te doskonale znane studentom, ale i niedostępne na co dzień wnętrza BUW-u: dziedziniec wewnętrzny, hol katalogowy, magazyny Wolnego Dostępu, czytelnie oraz aneksy dla pracowników; spojrzeć na jeden z największych w Europie ogrodów na dachu z perspektywy ogrodnika i ogrodniczki; wziąć udział w spotkaniu z Markiem Budzyńskim – architektem BUW, wybitnym twórcą architektury polskiej przełomu XX i XXI wieku; podczas spaceru kontekstowego zobaczyć, jak zmieniało się i zmienia Powiśle.

 

Program

  • 28.06 wtorek - 18.30 - spotkanie z prof. Markiem Budzyńskim. Spotkanie poprowadzi Alicja Gzowska (sala 256, II p., wejście do sali przez główne wejście do biblioteki)
  • 30.06 czwartek - 18.30 - spacer kontekstowy po Powiślu. Spacer poprowadzi Grzegorz Piątek. Miejsce zbiórki: wejście główne BUW
  • 02.07 sobota - wykład chodzony po ogrodzie na dachu BUW. Wykład poprowadzi: Barbara Siedlicka. Miejsce zbiórki: wejście główne na ogród

I tura: 11.00 | II tura: 13.00 - spacer po zakamarkach BUW. Spacer poprowadzi Magdalena Fedorczyk-Falis. Miejsce zbiórki: dziedziniec wewnętrzny

I tura: 12.45 | II tura 14.45

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Na oprowadzania do gmachu BUW i na spacery po dachu obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: [email protected]

 

Mecenas projektu: Polski Holding Nieruchomości SA

 

Partner projektu: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

 

Biogramy uczestników

 

Marek Budzyński – architekt i urbanista, profesor Politechniki Warszawskiej. Laureat Honorowej Nagrody SARP (1993). Główny projektant Ursynowa Północnego (od 1972). Autor Kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie (1980-1985), Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (1994-1998), Sądu Najwyższego w Warszawie (1995-1999), Opery Podlaskiej w Białymstoku (2005-2012) oraz Kampusu Uniwersyteckiego w Białymstoku (od 2009). Laureat wielu konkursów architektonicznych m. in. na Świątynię Opatrzności Bożej oraz Ambasadę RP w Berlinie (obiekty niezrealizowane).

 

Alicja Gzowska – kuratorka w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego oraz doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się architekturą drugiej połowy XX wieku w Polsce. Współautorka książek Postmodernizm polski. Architektura i urbanistyka. Rozmowy z architektami (Wydawnictwo 40 000 Malarzy, 2013), Postmodernizm jest prawie w porządku. Polska architektura po socjalistycznej globalizacji (Fundacja Bęc Zmiana, 2012), kuratorka wystawy i redaktorka tomu Figury retoryczne. Warszawska rzeźba architektoniczna 1918-1970 (14.06-11.10.2015, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego). Pasjonatka łupin żelbetowych i architektury kolejowej, monografistka zburzonego katowickiego dworca: Szesnaście żelbetowych kwiatów. Nowy dworzec kolejowy w Katowicach (Wydawnictwo Naukowe „Śląsk”, 2012).

 

Grzegorz Piątek – krytyk architektury, badacz dziejów Warszawy, kurator, publicysta, z wykształcenia architekt. Współautor licznych publikacji poświęconych Warszawie, m.in. Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego (2016), SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy (2012), AR/PS. Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka (2012), Warschau. Der thematische Führer durch Polens Hauptstadt (2009) oraz cyklu Archimapa. Opublikował także Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku (z Jarosławem Trybusiem i Marcinem Kwietowiczem, 2013). W latach 2005-2011 członek redakcji miesięcznika „Architektura-murator”, obecnie stały felietonista „Gazety Stołecznej” i „Esquire”. W 2008 roku współtworzył wystawę Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings nagrodzoną Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji. W 2013 roku pełnił funkcję naczelnika Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej w warszawskim ratuszu. Od 2011 roku współprowadzi Fundację Centrum Architektury, której misją jest popularyzacja wiedzy o architekturze. Obecnie pisze pracę doktorską poświęconą wystawom o Warszawie przygotowanym za prezydentury Stefana Starzyńskiego.

 

Barbara Siedlicka - absolwentka Wydziału Ogrodniczego SGGW. Od lat 70. dwudziestego wieku pracuje jako ogrodnik uniwersytecki.

 

Magdalena Fedorczyk-Falis – urodzona w Warszawie. Z wykształcenia archeolog i historyk (studia na Uniwersytecie Warszawskim). Od najmłodszych lat interesuje się działalnością artystyczną a szczególnie malarstwem. Jej wielką pasją (oprócz malarstwa) są zabytki, ich odkrywanie i wiedza o nich. Od 2012 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików (ZPAMiG) i Zrzeszenia Artystycznego ZA. Od 2007 roku pracuje w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie na stanowisku informatora dziedzinowego, opiekując się działem: Muzyka. Architektura. Sztuki piękne.

 

------------------------------------------

 

 

O Festiwalu Budynków

 

Wyróżniane w kolejnych odsłonach Festiwalu gmachy często dostępne są dla szerokiej publiczności tylko w części lub wcale. Niektóre z nich, od dawna wpisane w tkankę miasta, opatrzyły się i stały niemal przezroczyste, a ich unikalne walory przestały zwracać uwagę mijających je codziennie warszawiaków. Inne, położone bardziej na uboczu, czy nowe, dopiero oswajane, nie zdążyły jeszcze wpisać się w krajobraz miasta i świadomość jego mieszkańców.

 

W ramach Festiwalu, co kilka-kilkanaście tygodni otwieramy dla szerszej publiczności jeden, wybrany gmach i proponujemy serię wydarzeń skupionych wokół jego architektury i epoki, w której powstał.

 

Bohaterami trzech poprzednich edycji Festiwalu były następujące gmachy: Dom Partii, Kampus SGH i Teatr Wielki – Opera Narodowa. Bohaterem czwartej, ostatniej w tym sezonie edycji Festiwalu Budynków jest Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu.

 

Organizator:

 

Centrum Architektury to niezależna fundacja założona w 2011 roku, której celem jest popularyzowanie wiedzy o architekturze za pomocą publikacji, wystaw, wykładów oraz innych projektów. Obecnie fundację współtworzą Grzegorz Piątek, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska i Aleksandra Stępnikowska.

 

W ciągu pięciu lat działalności fundacja przygotowała m.in. wystawę „Na przykład. Nowy dom polski” (prezentacje w Warszawie, Wrocławiu, Berlinie, Wiedniu, Madrycie, Pradze, Wilnie, Budapeszcie i Gdyni) oraz program kulturalno-edukacyjny z okazji obchodów 125. rocznicy urodzin Le Corbusiera – Le CorbusYear (wycieczki, wykłady, publikacje oraz wykłady performatywne w Warszawie, Wrocławiu, Tarnowie i Katowicach).

 

Wśród wydanych dotychczas przez fundację publikacji znalazły się kanoniczne teksty z zakresu teorii i historii architektury, m.in. „W stronę architektury”, „Kiedy katedry były białe”, “Urbanistyka” Le Corbusiera, wybór esejów „Ornament i zbrodnia” Adolfa Loosa i „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” Jane Jacobs oraz seria ilustrowanych atlasów architektury warszawskich dzielnic „SAS”, „ŻOL” i „MOK".

 

Więcej na: www.centrumarchitektury.org


Dodano: 21/06/2016

Konkursy

Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024
The International Architecture & Design Awards has launched its 4th edition.
Grudzień 4, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Wydarzenia

To premierowe wydarzenie, które zgromadzi czołowych producentów i dystrybutorów z branży wykończe...
Listopad 25, 2024
2-dniowa konferencja ,,Między ortodoksją a kreacją", poświęcona wyzwaniom architektury współczesn...
Listopad 18, 2024