BUW – Festiwal Budynków
Festiwal Budynków to ruchome święto warszawskiej architektury, zbudowane wokół jej najciekawszych przykładów pochodzących z XX i XXI wieku.
Przed nami ostatnia w tym sezonie, czwarta edycja Festiwalu Budynków. Tym razem zapraszamy do gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu.
Uhonorowany licznymi nagrodami, otwarty w 1999 roku gmach przez wielu krytyków i historyków architektury uznawany jest za jeden z najciekawszych przykładów polskiego postmodernizmu. Bogata w symbolikę narracja prowadzona za pomocą rzeźb i inskrypcji oraz jednen z największych ogrodów dachowych Europy czynią z tego obiektu ważny przykład realizacji idei symbiozy natury i kultury. BUW to gmach, który stając się ośrodkiem naukowo-towarzyskim, zainicjował proces rewitalizacji Powiśla.
To, że kończymy tegoroczny program Festiwalu BUW-em nie jest przypadkowe. Pierwszym budynkiem, w którym gościliśmy był dawny Dom Partii. To dzięki przekształceniu tego gmachu w komercyjny biurowiec i pozyskaniu środków z wynajmu przestrzeni, możliwe było sfinansowanie nowej siedziby głównej biblioteki obchodzącego w tym roku Jubileusz 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego.
Podczas Festiwalu będzie można zwiedzić z przewodnikiem te doskonale znane studentom, ale i niedostępne na co dzień wnętrza BUW-u: dziedziniec wewnętrzny, hol katalogowy, magazyny Wolnego Dostępu, czytelnie oraz aneksy dla pracowników; spojrzeć na jeden z największych w Europie ogrodów na dachu z perspektywy ogrodnika i ogrodniczki; wziąć udział w spotkaniu z Markiem Budzyńskim – architektem BUW, wybitnym twórcą architektury polskiej przełomu XX i XXI wieku; podczas spaceru kontekstowego zobaczyć, jak zmieniało się i zmienia Powiśle.
Program
- 28.06 wtorek - 18.30 - spotkanie z prof. Markiem Budzyńskim. Spotkanie poprowadzi Alicja Gzowska (sala 256, II p., wejście do sali przez główne wejście do biblioteki)
- 30.06 czwartek - 18.30 - spacer kontekstowy po Powiślu. Spacer poprowadzi Grzegorz Piątek. Miejsce zbiórki: wejście główne BUW
- 02.07 sobota - wykład chodzony po ogrodzie na dachu BUW. Wykład poprowadzi: Barbara Siedlicka. Miejsce zbiórki: wejście główne na ogród
I tura: 11.00 | II tura: 13.00 - spacer po zakamarkach BUW. Spacer poprowadzi Magdalena Fedorczyk-Falis. Miejsce zbiórki: dziedziniec wewnętrzny
I tura: 12.45 | II tura 14.45
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Na oprowadzania do gmachu BUW i na spacery po dachu obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem: [email protected]
Mecenas projektu: Polski Holding Nieruchomości SA
Partner projektu: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Biogramy uczestników
Marek Budzyński – architekt i urbanista, profesor Politechniki Warszawskiej. Laureat Honorowej Nagrody SARP (1993). Główny projektant Ursynowa Północnego (od 1972). Autor Kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie (1980-1985), Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (1994-1998), Sądu Najwyższego w Warszawie (1995-1999), Opery Podlaskiej w Białymstoku (2005-2012) oraz Kampusu Uniwersyteckiego w Białymstoku (od 2009). Laureat wielu konkursów architektonicznych m. in. na Świątynię Opatrzności Bożej oraz Ambasadę RP w Berlinie (obiekty niezrealizowane).
Alicja Gzowska – kuratorka w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego oraz doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się architekturą drugiej połowy XX wieku w Polsce. Współautorka książek Postmodernizm polski. Architektura i urbanistyka. Rozmowy z architektami (Wydawnictwo 40 000 Malarzy, 2013), Postmodernizm jest prawie w porządku. Polska architektura po socjalistycznej globalizacji (Fundacja Bęc Zmiana, 2012), kuratorka wystawy i redaktorka tomu Figury retoryczne. Warszawska rzeźba architektoniczna 1918-1970 (14.06-11.10.2015, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego). Pasjonatka łupin żelbetowych i architektury kolejowej, monografistka zburzonego katowickiego dworca: Szesnaście żelbetowych kwiatów. Nowy dworzec kolejowy w Katowicach (Wydawnictwo Naukowe „Śląsk”, 2012).
Grzegorz Piątek – krytyk architektury, badacz dziejów Warszawy, kurator, publicysta, z wykształcenia architekt. Współautor licznych publikacji poświęconych Warszawie, m.in. Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego (2016), SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy (2012), AR/PS. Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka (2012), Warschau. Der thematische Führer durch Polens Hauptstadt (2009) oraz cyklu Archimapa. Opublikował także Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku (z Jarosławem Trybusiem i Marcinem Kwietowiczem, 2013). W latach 2005-2011 członek redakcji miesięcznika „Architektura-murator”, obecnie stały felietonista „Gazety Stołecznej” i „Esquire”. W 2008 roku współtworzył wystawę Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings nagrodzoną Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji. W 2013 roku pełnił funkcję naczelnika Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej w warszawskim ratuszu. Od 2011 roku współprowadzi Fundację Centrum Architektury, której misją jest popularyzacja wiedzy o architekturze. Obecnie pisze pracę doktorską poświęconą wystawom o Warszawie przygotowanym za prezydentury Stefana Starzyńskiego.
Barbara Siedlicka - absolwentka Wydziału Ogrodniczego SGGW. Od lat 70. dwudziestego wieku pracuje jako ogrodnik uniwersytecki.
Magdalena Fedorczyk-Falis – urodzona w Warszawie. Z wykształcenia archeolog i historyk (studia na Uniwersytecie Warszawskim). Od najmłodszych lat interesuje się działalnością artystyczną a szczególnie malarstwem. Jej wielką pasją (oprócz malarstwa) są zabytki, ich odkrywanie i wiedza o nich. Od 2012 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików (ZPAMiG) i Zrzeszenia Artystycznego ZA. Od 2007 roku pracuje w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie na stanowisku informatora dziedzinowego, opiekując się działem: Muzyka. Architektura. Sztuki piękne.
------------------------------------------
O Festiwalu Budynków
Wyróżniane w kolejnych odsłonach Festiwalu gmachy często dostępne są dla szerokiej publiczności tylko w części lub wcale. Niektóre z nich, od dawna wpisane w tkankę miasta, opatrzyły się i stały niemal przezroczyste, a ich unikalne walory przestały zwracać uwagę mijających je codziennie warszawiaków. Inne, położone bardziej na uboczu, czy nowe, dopiero oswajane, nie zdążyły jeszcze wpisać się w krajobraz miasta i świadomość jego mieszkańców.
W ramach Festiwalu, co kilka-kilkanaście tygodni otwieramy dla szerszej publiczności jeden, wybrany gmach i proponujemy serię wydarzeń skupionych wokół jego architektury i epoki, w której powstał.
Bohaterami trzech poprzednich edycji Festiwalu były następujące gmachy: Dom Partii, Kampus SGH i Teatr Wielki – Opera Narodowa. Bohaterem czwartej, ostatniej w tym sezonie edycji Festiwalu Budynków jest Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu.
Organizator:
Centrum Architektury to niezależna fundacja założona w 2011 roku, której celem jest popularyzowanie wiedzy o architekturze za pomocą publikacji, wystaw, wykładów oraz innych projektów. Obecnie fundację współtworzą Grzegorz Piątek, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska i Aleksandra Stępnikowska.
W ciągu pięciu lat działalności fundacja przygotowała m.in. wystawę „Na przykład. Nowy dom polski” (prezentacje w Warszawie, Wrocławiu, Berlinie, Wiedniu, Madrycie, Pradze, Wilnie, Budapeszcie i Gdyni) oraz program kulturalno-edukacyjny z okazji obchodów 125. rocznicy urodzin Le Corbusiera – Le CorbusYear (wycieczki, wykłady, publikacje oraz wykłady performatywne w Warszawie, Wrocławiu, Tarnowie i Katowicach).
Wśród wydanych dotychczas przez fundację publikacji znalazły się kanoniczne teksty z zakresu teorii i historii architektury, m.in. „W stronę architektury”, „Kiedy katedry były białe”, “Urbanistyka” Le Corbusiera, wybór esejów „Ornament i zbrodnia” Adolfa Loosa i „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” Jane Jacobs oraz seria ilustrowanych atlasów architektury warszawskich dzielnic „SAS”, „ŻOL” i „MOK".
Więcej na: www.centrumarchitektury.org