Wydarzenia architektoniczne Marzec 14, 2019

Wystawa JEMS Architekci / Tomasz Trzupek oraz dyskusja „AUTONOMIA ARCHITEKTURY? – pomiędzy estetyką i polityką”

Typ: Wystawy
Data od: 22/03/2019
Data do: 04/04/2019
Miasto: Warszawa

JEMS Architekci zapraszają na dyskusję: „AUTONOMIA ARCHITEKTURY? – pomiędzy estetyką i polityką”, która odbędzie się w ramach wystawy malarstwa inspirowanego twórczością biura. W panelu udział wezmą Marcin Wicha, Dorota Leśniak – Rychlak oraz Maciej Siuda.

Od 22 marca do 4 kwietnia w przestrzeni Marzyciele i  Rzemieślnicy w Warszawie, będzie można zobaczyć obrazy autorstwa Tomasza Trzupka - malarza i architekta,  związanego od 2016 roku z biurem JEMS Architekci. Wystawie  JEMS Architekci / Tomasz Trzupek” towarzyszyć będzie dyskusją, w której udział wezmą  Marcin Wicha - grafik, rysownik, felietonista oraz pisarz, Dorota Leśniak - redaktorka naczelna kwartalnika „Autoportret”, a także Maciej Siuda - architekt i projektant.  Rozmowę poprowadzą przedstawiciele JEMS Architekci - Łukasz Stępnik i Zygmunt Borawski.

Złożoność współczesnej architektury osiągnęła poziom, który wymaga od projektantów eksplorowania innych dziedzin i sieci skomplikowanych zależności społecznych, ekonomicznych czy politycznych. Poszerzanie rozumienia profesji często związane jest jednak z porzuceniem tematów związanych z formami, proporcjami, materiałami czy układami przestrzennymi, czyli elementami, z którymi tradycyjnie związana jest architektura na rzecz dyskusji o procesach tworzących uwarunkowania naszej pracy.  Starając się w odpowiedzialny sposób praktykować budowanie, architekci muszą oscylować pomiędzy bezkrytycznym spełnianiem wszystkich wymogów współczesnej ekonomii a eskapizmem teorii. Czy w całym skomplikowaniu procesów, z którymi związana jest dzisiaj architektura, jest jeszcze miejsce na poszukiwanie jej autonomii i własnego języka? Czy można jeszcze analizować budynki i koncepcje w oderwaniu od realiów rynku i polityki, skupiając się jedynie na ich aspektach przestrzennych? Z perspektywy czasu większość wielkich projektów architektoniczno-urbanistycznych, które miały mieć zbawienny wpływ na społeczeństwo, okazało się nieporozumieniem, albo w bezideowej wersji zostało wciągnięte w tryby globalnej ekonomii. Być może więc pewna skromność w postrzeganiu roli projektanta i skupienie się na własnym warsztacie sprzyja tworzeniu dobrych przestrzeni powstałych z myślą o człowieku i jego potrzebach. A może jest wręcz przeciwnie – ucieczka od polityki stawia nas w położeniu naiwnych i nieświadomych wykonawców pomysłów innych? Podczas dyskusji powyższe tematy zostaną poruszone i zaproszeni goście wspólnie zastanowią się nad obecnym stanem architektury i związanej z nią krytyki, oscylując wokół haseł związanych z autonomią formy i przestrzeni, a także rolą architekta we współczesnym społeczeństwie i kulturze.

Dyskusja „AUTONOMIA ARCHITEKTURY? – pomiędzy estetyką i polityką” odbędzie w ramach wydarzenia „JEMS Architekci / Tomasz Trzupek”, które organizowane jest z okazji XXX-lecia działalności pracowni.  Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy Tomasz Trzupki - architekta i malarza współpracującego z JEMS. Artysta w subiektywny i syntetyczny sposób zinterpretował projekty pracowni JEMS oraz zilustrował ich charakter.

  • Dyskusja „AUTONOMIA ARCHITEKTURY? – pomiędzy estetyką i polityką” odbędzie się 28 marca o godz. 18:00.
  • Wystawa czynna będzie od 22.03.2019 do 4.04.2019 roku w godzinach od 12:00 do 20:00, od poniedziałku do piątku. Wstęp wolny.
  • Lokalizacja: Marzyciele i Rzemieślnicy / Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy, 3. piętro ul. Bracka 25, Warszawa

O JEMS Architekci

  • JEMS Architekci to polska pracownia architektoniczna założona w 1988 w Warszawie przez Olgierda Jagiełło, Macieja Miłobędzkiego, Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego oraz Wojciecha Zycha. Rozpoczynając samodzielną praktykę 30 lat temu JEMS włączył się w nurt odbudowy polskiej kultury architektonicznej. Partnerska współpraca leżąca u podstaw późniejszych dokonań, umożliwiła przyjęcie formuły biura warsztatu, w którym mogły ścierać się rozmaite idee i poglądy. W 1995 roku do grona partnerów dołączył Marcin Sadowski, w 2003 Paweł Majkusiak i Andrzej Sidorowicz, a w 2006 Marek Moskal. Realizacje JEMS charakteryzuje dążenie do architektury racjonalnej, dobrze przemyślanej, wyważonej i dyskretnej, pozbawionej zbędności. Projekty biura cechują się klarowną tektoniką, wyraźnymi proporcjami oraz wrażliwością na kontekst. Pracownia jest laureatem wielu konkursów architektonicznych. Jej realizacje doczekały się licznych nagród i były szeroko komentowane w krajowych i międzynarodowych wydawnictwach. Szereg budowli zaprojektowanych JEMS Architekci stanowi dziś istotne i rozpoznawalne znaki polskiej architektury. Pracownia ma na koncie takie realizacje jak: siedziba Agory w Warszawie, Centrum Kongresowe w Katowicach, Hala Koszyki w Warszawie, kompleks biurowy Pixel w Poznaniu, rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, rozbudowa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, czy jeden z realizowanych obecnie projektów - Browary Warszawskie.

 Tomasz Trzupek

  • Tomasz Trzupek – (ur. 1989 r. w Krakowie) architekt, malarz. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie (2017 r.) oraz Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2015 r. – dyplom u Macieja Miłobędzkiego). Doktorant i asystent w Pracowni Rysunku, Malarstwa i Rzeźby w Zakładzie Dziedzictwa Architektonicznego i Sztuki, WAPW. Uczestnik wystawy „Coming Out 2017”, oraz finalista „Artystycznej Nagrody Siemensa”.  Od 2016 roku jest związany z JEMS Architekci. Obrazy prezentowane w katalogu powstały we współpracy z żoną, Moniką Trzupek, także absolwentką Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie i Liceum Plastycznego w Supraślu. 

Uczestnicy dyskusji - biogramy

  • Dorota Leśniak – Rychlak, historyczka sztuki i architektka, redaktorka naczelna kwartalnika „Autoportret”, kuratorka wystaw architektonicznych. Współzałożycielka fundacji Instytut Architektury.
  • Marcin Wicha,  grafik, rysownik, felietonista oraz pisarz. Jego teksty ukazywały się między innymi w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”. Jest autorem kilku książek dla dzieci oraz dorosłych. Laureat paszportu „Polityki” oraz Nagrody Literackiej „Nike” za esej „Rzeczy których nie wyrzuciłem”. Projektuje okładki plakaty i znaki graficzne. Przez kilka lat był autorem komentarzy rysunkowych w Tygodniku Powszechnym.
  • Maciej Siuda,  architekt i projektant. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz stypendysta Universidad Politecnica de Valencia. Jego praca dyplomowa „XYZ STRUCTURE” prezentowana była m.in. w Muzeum Guggenheim w Nowym Jorku. W latach 2008 – 2011 odbywał praktyki w pracowniach architektonicznych m.in. w Hiszpanii, Japonii i USA. Obecnie prowadzi pracownie architektoniczną. Realizuje projekty w Hiszpanii, Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, w Polsce i na Haiti

Dodano: 14/03/2019, Zmodyfikowano: 14/03/2019

Konkursy

fot. Michał Łuczak
Do udziału w nim zachęcamy grupy działające w polu architektury wnętrz w konsorcjum z osobami artystycznymi. Jeśli wasz zespół specjalizuje się w architekturze wnętrz, zaproście do współpracy artys...
Kwiecień 28, 2025
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy z A2P2 architecture & planning ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji...
Kwiecień 26, 2025

Wasze projekty

Saneccy Architektura x Krajobraz, fot. Rafał Barnaś
Podstawowym wyzwaniem projektowym było zlokalizowanie dużej sceny pozwalającej na organizację wyd...
Marzec 25, 2025
Koncepcja multifunkcyjnego kompleksu, obejmującego 5 budynków wielorodzinnych o zróżnicowanej wys...
Luty 3, 2025

Wasze realizacje

Projekt elewacji, PZT.
Styczeń 23, 2025
sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025

Wydarzenia

Rozproszenie – tak brzmi hasło tegorocznej edycji festiwalu GDD.
Kwiecień 28, 2025
A multi-residency programme exploring forgotten industrial heritage sites in Romania as places fo...
Kwiecień 7, 2025
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×