Wydarzenia architektoniczne Marzec 14, 2019

Wystawa JEMS Architekci / Tomasz Trzupek oraz dyskusja „AUTONOMIA ARCHITEKTURY? – pomiędzy estetyką i polityką”

Typ: Wystawy
Data od: 22/03/2019
Data do: 04/04/2019
Miasto: Warszawa

JEMS Architekci zapraszają na dyskusję: „AUTONOMIA ARCHITEKTURY? – pomiędzy estetyką i polityką”, która odbędzie się w ramach wystawy malarstwa inspirowanego twórczością biura. W panelu udział wezmą Marcin Wicha, Dorota Leśniak – Rychlak oraz Maciej Siuda.

Od 22 marca do 4 kwietnia w przestrzeni Marzyciele i  Rzemieślnicy w Warszawie, będzie można zobaczyć obrazy autorstwa Tomasza Trzupka - malarza i architekta,  związanego od 2016 roku z biurem JEMS Architekci. Wystawie  JEMS Architekci / Tomasz Trzupek” towarzyszyć będzie dyskusją, w której udział wezmą  Marcin Wicha - grafik, rysownik, felietonista oraz pisarz, Dorota Leśniak - redaktorka naczelna kwartalnika „Autoportret”, a także Maciej Siuda - architekt i projektant.  Rozmowę poprowadzą przedstawiciele JEMS Architekci - Łukasz Stępnik i Zygmunt Borawski.

Złożoność współczesnej architektury osiągnęła poziom, który wymaga od projektantów eksplorowania innych dziedzin i sieci skomplikowanych zależności społecznych, ekonomicznych czy politycznych. Poszerzanie rozumienia profesji często związane jest jednak z porzuceniem tematów związanych z formami, proporcjami, materiałami czy układami przestrzennymi, czyli elementami, z którymi tradycyjnie związana jest architektura na rzecz dyskusji o procesach tworzących uwarunkowania naszej pracy.  Starając się w odpowiedzialny sposób praktykować budowanie, architekci muszą oscylować pomiędzy bezkrytycznym spełnianiem wszystkich wymogów współczesnej ekonomii a eskapizmem teorii. Czy w całym skomplikowaniu procesów, z którymi związana jest dzisiaj architektura, jest jeszcze miejsce na poszukiwanie jej autonomii i własnego języka? Czy można jeszcze analizować budynki i koncepcje w oderwaniu od realiów rynku i polityki, skupiając się jedynie na ich aspektach przestrzennych? Z perspektywy czasu większość wielkich projektów architektoniczno-urbanistycznych, które miały mieć zbawienny wpływ na społeczeństwo, okazało się nieporozumieniem, albo w bezideowej wersji zostało wciągnięte w tryby globalnej ekonomii. Być może więc pewna skromność w postrzeganiu roli projektanta i skupienie się na własnym warsztacie sprzyja tworzeniu dobrych przestrzeni powstałych z myślą o człowieku i jego potrzebach. A może jest wręcz przeciwnie – ucieczka od polityki stawia nas w położeniu naiwnych i nieświadomych wykonawców pomysłów innych? Podczas dyskusji powyższe tematy zostaną poruszone i zaproszeni goście wspólnie zastanowią się nad obecnym stanem architektury i związanej z nią krytyki, oscylując wokół haseł związanych z autonomią formy i przestrzeni, a także rolą architekta we współczesnym społeczeństwie i kulturze.

Dyskusja „AUTONOMIA ARCHITEKTURY? – pomiędzy estetyką i polityką” odbędzie w ramach wydarzenia „JEMS Architekci / Tomasz Trzupek”, które organizowane jest z okazji XXX-lecia działalności pracowni.  Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy Tomasz Trzupki - architekta i malarza współpracującego z JEMS. Artysta w subiektywny i syntetyczny sposób zinterpretował projekty pracowni JEMS oraz zilustrował ich charakter.

  • Dyskusja „AUTONOMIA ARCHITEKTURY? – pomiędzy estetyką i polityką” odbędzie się 28 marca o godz. 18:00.
  • Wystawa czynna będzie od 22.03.2019 do 4.04.2019 roku w godzinach od 12:00 do 20:00, od poniedziałku do piątku. Wstęp wolny.
  • Lokalizacja: Marzyciele i Rzemieślnicy / Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy, 3. piętro ul. Bracka 25, Warszawa

O JEMS Architekci

  • JEMS Architekci to polska pracownia architektoniczna założona w 1988 w Warszawie przez Olgierda Jagiełło, Macieja Miłobędzkiego, Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego oraz Wojciecha Zycha. Rozpoczynając samodzielną praktykę 30 lat temu JEMS włączył się w nurt odbudowy polskiej kultury architektonicznej. Partnerska współpraca leżąca u podstaw późniejszych dokonań, umożliwiła przyjęcie formuły biura warsztatu, w którym mogły ścierać się rozmaite idee i poglądy. W 1995 roku do grona partnerów dołączył Marcin Sadowski, w 2003 Paweł Majkusiak i Andrzej Sidorowicz, a w 2006 Marek Moskal. Realizacje JEMS charakteryzuje dążenie do architektury racjonalnej, dobrze przemyślanej, wyważonej i dyskretnej, pozbawionej zbędności. Projekty biura cechują się klarowną tektoniką, wyraźnymi proporcjami oraz wrażliwością na kontekst. Pracownia jest laureatem wielu konkursów architektonicznych. Jej realizacje doczekały się licznych nagród i były szeroko komentowane w krajowych i międzynarodowych wydawnictwach. Szereg budowli zaprojektowanych JEMS Architekci stanowi dziś istotne i rozpoznawalne znaki polskiej architektury. Pracownia ma na koncie takie realizacje jak: siedziba Agory w Warszawie, Centrum Kongresowe w Katowicach, Hala Koszyki w Warszawie, kompleks biurowy Pixel w Poznaniu, rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, rozbudowa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, czy jeden z realizowanych obecnie projektów - Browary Warszawskie.

 Tomasz Trzupek

  • Tomasz Trzupek – (ur. 1989 r. w Krakowie) architekt, malarz. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie (2017 r.) oraz Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2015 r. – dyplom u Macieja Miłobędzkiego). Doktorant i asystent w Pracowni Rysunku, Malarstwa i Rzeźby w Zakładzie Dziedzictwa Architektonicznego i Sztuki, WAPW. Uczestnik wystawy „Coming Out 2017”, oraz finalista „Artystycznej Nagrody Siemensa”.  Od 2016 roku jest związany z JEMS Architekci. Obrazy prezentowane w katalogu powstały we współpracy z żoną, Moniką Trzupek, także absolwentką Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie i Liceum Plastycznego w Supraślu. 

Uczestnicy dyskusji - biogramy

  • Dorota Leśniak – Rychlak, historyczka sztuki i architektka, redaktorka naczelna kwartalnika „Autoportret”, kuratorka wystaw architektonicznych. Współzałożycielka fundacji Instytut Architektury.
  • Marcin Wicha,  grafik, rysownik, felietonista oraz pisarz. Jego teksty ukazywały się między innymi w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”. Jest autorem kilku książek dla dzieci oraz dorosłych. Laureat paszportu „Polityki” oraz Nagrody Literackiej „Nike” za esej „Rzeczy których nie wyrzuciłem”. Projektuje okładki plakaty i znaki graficzne. Przez kilka lat był autorem komentarzy rysunkowych w Tygodniku Powszechnym.
  • Maciej Siuda,  architekt i projektant. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz stypendysta Universidad Politecnica de Valencia. Jego praca dyplomowa „XYZ STRUCTURE” prezentowana była m.in. w Muzeum Guggenheim w Nowym Jorku. W latach 2008 – 2011 odbywał praktyki w pracowniach architektonicznych m.in. w Hiszpanii, Japonii i USA. Obecnie prowadzi pracownie architektoniczną. Realizuje projekty w Hiszpanii, Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, w Polsce i na Haiti

Dodano: 14/03/2019, Zmodyfikowano: 14/03/2019

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024

Wasze projekty

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej pomnika – praca fina...
Marzec 6, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Wydarzenia

Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024
Śląska Okręgowa Izba Architektów RP zaprasza na pierwsze Forum Młodej Architektury – Forma 2024....
Styczeń 31, 2024