Zagadnienia prawne

Styczeń 17, 2011

Budowa garażu a prawo budowlane

Często zdarza się, że mieszkańcy domów jednorodzinnych, posiadając wolną przestrzeń na działce budowlanej, postanawiają wybudować garaż blaszany lub murowany. Niestety w większości przypadków budowa taka ogranicza się do wykonania robót budowlanych z pominięciem formalności prawnych, z uwagi na błędne przekonanie inwestorów o braku konieczności posiadania pozwolenia na budowę w tym zakresie.

Definicja garażu

§ 102. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002r. nr 75 poz.690) stanowi, że garaż do przechowywania i bieżącej, niezawodowej obsługi samochodów osobowych, stanowiący samodzielny obiekt budowlany lub część innego obiektu, będący garażem zamkniętym - z pełną obudową zewnętrzną i zamykanymi otworami, bądź garażem otwartym - bez ścian zewnętrznych albo ze ścianami niepełnymi lub ażurowymi, powinien mieć:

1) wysokość w świetle konstrukcji co najmniej 2,2 m i do spodu przewodów i urządzeń instalacyjnych 2 m,

2) wjazdy lub wrota garażowe co najmniej o szerokości 2,3 m i wysokości 2 m w świetle,

3) elektryczną instalację oświetleniową,

4) zapewnioną wymianę powietrza,

5) wpusty podłogowe z syfonem i osadnikami w garażu z instalacją wodociągową lub przeciwpożarową tryskaczową, w garażu podziemnym przed wjazdem do niego oraz w garażu nadziemnym o pojemności powyżej 25 samochodów,

6) instalację przeciwpożarową, wymaganą przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, zabezpieczoną przed zamarzaniem.

Wyrokiem z dnia 9 września 2008 r. I FSK 907/2008 Naczelny Sąd Administracyjny doprecyzował powyższą definicję garażu poprzez określenie, że „garażem, który mógłby być pomieszczeniem przynależnym do lokalu mieszkalnego jest jedynie pomieszczenie (garaż jednostanowiskowy) spełniające dla jednego samochodu kryteria z przepisu § 102 rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznym, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2002 r. Nr 75 poz. 690), a nie jest nim miejsce garażowe w garażu wielostanowiskowym, który to garaż wielostanowiskowy (a nie miejsce garażowe) spełnia ww. warunki.”

Sytuacja prawna dotycząca budowy garażu

Do budowy garażu zastosowanie ma art. 28 Prawa budowlanego traktujący o pozyskaniu pozwolenia na budowę. Wynika to z faktu braku zwolnienia wynikającego z art. 29-31 Prawa budowlanego w tym zakresie. Garaż mieści się w granicach definicji budynku, ponieważ jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Ogólna zasada, od której oczywiście są wyjątki, jest taka, że budynek – w naszym przypadku garaż - na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:

1) 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,

2) 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.

W przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę granicy, dopuszcza się sytuowanie budynku w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

W zabudowie jednorodzinnej dopuszcza się:

1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m,

2) sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej,

3) rozbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli w pasie o szerokości 3 m wzdłuż tej granicy zostaną zachowane jego dotychczasowe wymiary, a także nadbudowę tak usytuowanego budynku o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być otworów okiennych lub drzwiowych,

4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.

Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż:

1) 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa,

2) 4 m do zwróconego w stronę tej granicy otworu okiennego umieszczonego w dachu lub połaci dachowej.

Najczęstsze przypadki naruszania przepisów prawa

Najczęściej spotykanymi naruszeniami prawa w przypadku budowy garażu jest samowola budowlana oraz istotne odstępstwo od projektu w postaci niezgodnego z projektem usytuowania garażu od granicy. Niestety budowa garażu, czy to otwartego czy zamkniętego, bez prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę, taktowana będzie zawsze jak samowola budowlana z wszystkimi tego konsekwencjami.

Równie często zdarzają się przypadki budowy garażu, w przypadku gęstej zabudowy jednorodzinnej, bezpośrednio w granicy lub w mniejszych niż wymagane przepisami prawnymi odległościach od granicy. Legalizacja takiej budowy nie jest możliwa z uwagi na niezgodność z warunkami technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Tagi: budowa garażu prawo budowlane

Komentarze

Nowoczesne izolacje garaży podziemnych i piwnic

Dodano: Środa, 30 Marzec 2016, 09:30, Autor: Tbd Izolacje

http://www.tbd-izolacje.pl

Garaż

Dodano: Wtorek, 31 Marzec 2015, 07:01, Autor: Polak

Przy domku jednnorodzinnym każdy powinien mieć prawo wybudowania garażu bez strachu płacenia kary lub rozbiórki na zgłoszenie ze szkicem o określonych parametrach ok 25 lub 35 mkw. i do 3m wysokości. obecne przepisy są chore! Państwu powinno zależeć na tym że ludzie chcą za swoje pieniądze postawić coś estetycznego bo czasami te ordzewiałe garaże i szopy czy wiaty straszą.

garaż

Dodano: Czwartek, 06 Listopad 2014, 15:20, Autor: Mateusz

Moim zdaniem hala namiotowa to dobre rozwiązanie, też mam taki garaż właśnie.
Całkiem podobny do tego z dascompany.

Konkursy

Participants are invited to submit innovative adaptive-reuse projects focused on the “Youth Union Summer Retreat” building in Ohrid, working on the recovery of this modern heritage left unused for...
Lipiec 22, 2024
Throughout history, designers have employed drawings as a fundamental tool for the communication of ideas and visions. Drawings were used as a means of rendering abstract concepts and engaging the...
Lipiec 18, 2024

Wasze projekty

architekt wnętrz poznań
Mieszkanie w Dąbrówce to idealne połączenie skromnej elegancji i naturalnego ciepła, które zachwy...
Lipiec 22, 2024
Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki. Tworzone są zawsze n...
Lipiec 15, 2024
The design project for the layout of the apartment with an area of ​​51 sq.m includes rational us...
Lipiec 15, 2024

Wydarzenia

Aluprof startuje z kolejną edycją swojego głośnego projektu Future Builders. To wyjątkowa przestr...
Lipiec 15, 2024
Fot. Agnieszka Kowalska
Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na warsztaty architektoniczne wzmacniające kompetencje mieszkanek i...
Czerwiec 25, 2024