Zagadnienia prawne

Listopad 14, 2011

Cywilnoprawne skutki niewykonania obowiązków stron umowy o sporządzenie projektu budowlanego


Ogólna zasada odpowiedzialności odszkodowawczej architekta w przypadku niewykonania przez niego zobowiązań umowy zawarta jest w art. 471 Kodeksu Cywilnego i mówi, iż „Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.”

Odpowiedzialność Architekta

Architekt w przy opracowaniu projektu budowlanego odpowiedzialny jest za niezachowanie należytej staranności. Z odpowiedzialności takiej może jedynie zwolnić regulacja szczególnego przepisu ustawy albo czynność prawa.

Architekt odpowiedzialny jest jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, z których pomocą projekt budowlany wykonywa, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza.

Jeżeli wykonanie projektu stało się niemożliwe skutkiem okoliczności, za które Architekt odpowiedzialności nie ponosi, jego zobowiązanie względem Zamawiającego wygasa. Jeżeli rzecz będąca przedmiotem świadczenia została zbyta, utracona lub uszkodzona, dłużnik obowiązany jest wydać wszystko, co uzyskał w zamian za tę rzecz albo jako naprawienie szkody.

Architekt dopuszcza się zwłoki, gdy nie wykona projektu w terminie, a jeżeli termin nie jest oznaczony, gdy nie wykona projektu niezwłocznie po wezwaniu przez Zamawiającego. Nie dotyczy to wypadku, gdy opóźnienie w spełnieniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które Architekt odpowiedzialności nie ponosi.

Architekt może przez umowę przyjąć odpowiedzialność za niewykonanie lub za nienależyte wykonanie zobowiązania z powodu oznaczonych okoliczności, za które na mocy ustawy odpowiedzialności nie ponosi.

Nieważne jest zastrzeżenie, iż Architekt nie będzie odpowiedzialny za szkodę, którą może wyrządzić Zamawiającemu umyślnie.

Uprawnienia Architekta

W razie zwłoki Zamawiającego Architekt może żądać naprawienia wynikłej stąd szkody; może również złożyć projekt budowlany do depozytu sądowego.

Zamawiający dopuszcza się zwłoki, gdy bez uzasadnionego powodu bądź uchyla się od przyjęcia zaofiarowanego projektu, bądź odmawia dokonania czynności, bez której wykonanie projektu nie może być spełnione, bądź oświadcza Architektowi, że świadczenia nie przyjmie.

Uprawnienia Zamawiającego

W razie zwłoki Architekta, Zamawiający może żądać, niezależnie od wykonania projektu, naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.
Jednakże gdy wskutek zwłoki Architekta świadczenie utraciło dla Zamawiającego całkowicie lub w przeważającym stopniu znaczenie, Zamawiający może projektu nie przyjąć i żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.

W razie zwłoki Architekta w wykonaniu projektu, Zamawiający może, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, żądać upoważnienia przez sąd do wykonania czynności na koszt Architekta naprawienia szkody wynikłej z niewykonania projektu.

Odpowiedzialność Zamawiającego

Jeżeli Zamawiający opóźnia się ze spełnieniem wynagrodzenia za wykonany projekt, Architekt może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody. Żądanie odsetek za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia jest możliwe także w sytuacji gdy owo opóźnienie nie jest zawinione przez Zamawiający. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. W razie zwłoki Zamawiającego Architekt może nadto żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych. Od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa, chyba że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy.





Autorzy:
Marta Kozak-Janik

Tagi: zamawiający prawo projekt budowlany architekt

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Wydarzenia

World of BUILD Expo to jedno z najważniejszych wydarzeń branży budowlanej w Europie Środkowo-Wsch...
Grudzień 17, 2024
To premierowe wydarzenie, które zgromadzi czołowych producentów i dystrybutorów z branży wykończe...
Listopad 25, 2024