Zagadnienia prawne

Sierpień 23, 2022

Fiskus interpretuje nową ulgę na zabytki korzystnie dla podatników

Rewitalizacja Fabryki cukru Żnin; fot.: ONI STUDIO
Rewitalizacja Fabryki cukru Żnin; fot.: ONI STUDIO

Wprowadzona z początkiem 2022 roku ulga w PIT na zakup i remonty zabytkowych nieruchomości pozwala na znaczne unowocześnienie starych budynków, na przykład położenie ogniw fotowoltaicznych na dachu, o ile tylko zgadza się na nie konserwator zabytków. Z wydanych ostatnio interpretacji można wyczytać, że ulga ta nie zniknie w ciągu najbliższych lat. Jednak nie ma co liczyć na jej stosowanie do nieruchomości zakupionych przed 2022 rokiem.

Z wydanej 28 lipca 2022 interpretacji (nr 0113-KDIPT2-1.4011.394.2022.2.KO) wynika, że ulga dotyczy nawet takich remontów, które z zabytku czynią nowoczesny budynek. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) odpowiedział na pytanie podatnika, który jest właścicielem starego młyna i chce w nim nie tylko odgrzybić i pomalować ściany, ale też zainstalować nowoczesne urządzenia, o których nie śniło się dawnym młynarzom. Chodzi np. o zewnętrzną pompę ciepła i ogniwa fotowoltaiczne.

Jak podaje Prawo.pl, w wydanej interpretacji dyrektor KIS potwierdził, że przy zachowaniu wymogów ustawowych (m.in. potwierdzenie wydatków na remonty fakturami VAT ) taka modernizacja daje prawo do ulgi. W innym przypadku podatnik zaplanował remonty w zabytkowym budynku dopiero za kilka lat. Zadał zatem pytanie, czy będzie mógł rozliczyć wydatki na remont, który rozpocznie się w 2026 roku. W wydanej interpretacji (nr 0115-KDIT3.4011.365.2022.4.AD) dyrektor KIS potwierdził, że będzie to możliwe. Nie odniósł się przy tym do ewentualnych przyszłych zmian prawa, lecz do obowiązujących dziś przepisów. Nie przewidują one żadnej daty, gdy ulga na remont miałaby przestać obowiązywać.

Jak zauważa dr Jowita Pustuł, doradca podatkowy, interpretacje potwierdzają, że zakres ulgi jest bardzo szeroki, zwłaszcza że ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie jakiegokolwiek limitu kwotowego. Można odliczać 50 proc. poniesionych wydatków niezależnie od ich wysokości, a przy tym nie ma żadnego znaczenia wysokość dochodu uzyskiwanego przez podatnika - zauważa ekspertka portalu Prawo.pl.

Zgodnie z art. 26hb ustawy o PIT, do skorzystania z odliczenia konieczne jest jedynie pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie prac konserwatorskich, prac restauratorskich lub robót budowlanych.

Więcej: https://www.prawo.pl/podatki/ulga-na-zabytki-szeroko-interpretowana,516641.html

Źródło: PAP MediaRoom

Tagi: prawo podatki nieruchomości zabytki

Konkursy

IARP ogłasza trzecią edycję konkursu na najlepsze prace i publikacje naukowe mające znaczenie dla wykonywania zawodu architekta.
Listopad 25, 2024
W końcowym opracowaniu, na bazie wybranej w konkursie pracy Zamawiający oczekuje wykonania projektu budowlanego oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także wykonania kompletnej dokumenta...
Listopad 19, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Wydarzenia

To premierowe wydarzenie, które zgromadzi czołowych producentów i dystrybutorów z branży wykończe...
Listopad 25, 2024
2-dniowa konferencja ,,Między ortodoksją a kreacją", poświęcona wyzwaniom architektury współczesn...
Listopad 18, 2024