Wnętrza

Marzec 3, 2021

Biblioteka na Poziomie

Za jej projekt i realizację Biblioteki na Poziomie pracowania GK-Atelier otrzymała nagrodę European Property Awards 2020-2021 w kategorii Projekt Wnętrz.
Za jej projekt i realizację Biblioteki na Poziomie pracowania GK-Atelier otrzymała nagrodę European Property Awards 2020-2021 w kategorii Projekt Wnętrz.

Biblioteka na Poziomie jest filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Za jej projekt i realizację pracowania GK-Atelier otrzymała nagrodę European Property Awards 2020-2021 w kategorii Projekt Wnętrz.

Biblioteka, oprócz funkcji bibliotecznej pełni również rolę osiedlowego domu kultury. Mieszkańcy dzielnicy Szerokie w Lublinie od lat 50. nie posiadali placówki kulturalno-oświatowej i wielokrotnie zwracali uwagę na ten problem. Nowoczesna i wielofunkcyjna biblioteka jest odpowiedzią na ich potrzeby.

Współczesne biblioteki potrzebują przestrzeni multi funkcjonalnych, czyli takich, które posiadają zdolność adaptacji zależnie od potrzeb. Wiedząc to, staraliśmy się zaaranżować wnętrze tak, aby dawało możliwość swobodnego i nieograniczonego sposobu użytkowania. Biblioteka została zaprojektowana tak, aby integrowała lokalną społeczność, dlatego znalazła się tam: przestrzeń ze stanowiskami komputerowymi, pomieszczenie z audiobookami, strefa spotkań (gdzie można organizować zabawy dla dzieci oraz spotkania autorskie) czy kąciki dla dzieci ukryte wewnątrz regałów. Dla użytkowników ceniących sobie spokój i pewną izolację, zostały stworzone wnęki w regałach z pojedynczymi siedziskami. Dają one odrobinę prywatności i kameralności.

Powiększenie przestrzeni użytkowej

Największym wyzwaniem była stosunkowo nieduża powierzchnia biblioteki. Całkowity metraż to około 310 mkw, po odjęciu sanitariatów, pomieszczenia socjalnego oraz administracyjnego, przestrzeni do zagospodarowania pozostało około 250 mkw. W tej sytuacji naturalnym rozwiązaniem było zastosowanie antresoli w celu zwiększenia dostępnej powierzchni.

Projektanci zdecydowaliśmy się na zastosowanie dwóch antresol – pierwszej bezpośrednio na regałach i z pomieszczeniem do odsłuchu audiobooków, a drugiej w przestrzeni prefabrykowanej więźby dachowej. Więźba ta nie była przygotowana na takie rozwiązanie, więc antresola wysoka musiała zostać wykonana na samonośnej konstrukcji stalowej, która dodatkowo nadała wnętrzom industrialno-loftowego charakteru.

Kiedy pojawił się pomysł stworzenia antresol, powstało kolejne wyzwanie: jak rozwiązać problem braku miejsca na schody? Wtedy to zgodnie z ideą multifunkcjonalności postanowiono regałom nadać kolejną funkcję. Oprócz tradycyjnej (magazynowania książek) i dodatkowej (w postaci "norek" dla dzieci), nadaliśmy regałom nową funkcję - schodów.

Istotnym aspektem dla projektantów był również detal, który w zamierzeniu miał być prosty, ale jednocześnie pobudzający wyobraźnię. Po otwarciu biblioteki okazało się, że małe dzieci, czasem na wiele minut zastygały zaciekawione przy szklanych przeźroczach w podłodze antresoli niskiej, zaglądając do pomieszczenia z audiobookami. Nieprzypadkowo więc i barierki schodów oraz antresoli są szklane. Zależało nam aby nie stanowiły bariery wizualnej w przestrzeni, a jedynie były zabezpieczeniem.

Bardzo efektownym detalem jest sama konstrukcja budynku, konkretnie więźba dachowa, która wyeksponowana w odpowiedni sposób nadaje wnętrzom przyjemnego rytmu. Wdzięcznym detalem jest również zieleń. Nawet ta sztuczna, bo dała możliwość zastosowania w trudnym środowisku, a biblioteka ze względu na klimatyzację oraz niższą wilgotność powietrza takim środowiskiem właśnie jest.

Tagi: wnętrza publiczne architektura wnętrz

Komentarze

https://architektura.info/

Dodano: Poniedziałek, 28 Czerwiec 2021, 20:37, Autor: Kamil

https://architektura.info/

Domy jednorodzinne

Pomysł na projekt domu odpornego na zmiany klimatyczne był inspirowany licznymi klęskami żywiołow...
Sierpień 22, 2023
Dom bez kontekstu Inwestorzy zwrócili się z chęcią realizacji domu bez kontekstu, przestrzeni dl...
Sierpień 21, 2023

Konkursy

Claude Cormier + Associés, "Blue Stick Garden", 2000 | fot.: Louise Tanguay
Międzynarodowy Festiwal Ogrodów ogłasza zaproszenie do składania wniosków w celu wyłonienia projektantów, którzy stworzą nowe tymczasowe ogrody na 25. edycję Festiwalu, która zostanie otwarta 21 cz...
Październik 1, 2023
Urząd Miasta i Gminy w Miechowie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) Oddział Kraków ogłaszają jednoetapowy, ograniczony i realizacyjny konkurs na koncepcję architektoniczną przebudowy c...
Wrzesień 30, 2023

Materiały budowlane

Ograniczają przegrzewanie się wnętrza, zapewniają naturalne światło i widok na zewnątrz, chronią...
Wrzesień 21, 2023
Firma FAKRO już kolejny raz wprowadza do swojej oferty roletę ARF do okna dachowego w kolorze roku 2023 viva magenta.FAKRO
W ofercie FAKRO rolety ARF Print w kolorze Viva Magenta to nie tylko zaciemnienie, ale także nie...
Wrzesień 21, 2023

Polska Świat

Nowy kompleks budynków na kampusie CD PROJEKT | autor projektu: Medusa Group
Projekt architektoniczny autorstwa Medusa Group to odpowiedź na wymagania współczesnych inwestor...
Październik 1, 2023
Okrągła platforma widokowa we wschodnich fiordach Islandii | rendering: Alex Cetea & Andrei Ducu Predescu
Ring of Bjólfur był zwycięską propozycją w prekwalifikowanym konkursie ogłoszonym przez gminę Múl...
Wrzesień 5, 2023

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021