Wnętrza

Marzec 3, 2021

Biblioteka na Poziomie

Za jej projekt i realizację Biblioteki na Poziomie pracowania GK-Atelier otrzymała nagrodę European Property Awards 2020-2021 w kategorii Projekt Wnętrz.
Za jej projekt i realizację Biblioteki na Poziomie pracowania GK-Atelier otrzymała nagrodę European Property Awards 2020-2021 w kategorii Projekt Wnętrz.

Biblioteka na Poziomie jest filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Za jej projekt i realizację pracowania GK-Atelier otrzymała nagrodę European Property Awards 2020-2021 w kategorii Projekt Wnętrz.

Biblioteka, oprócz funkcji bibliotecznej pełni również rolę osiedlowego domu kultury. Mieszkańcy dzielnicy Szerokie w Lublinie od lat 50. nie posiadali placówki kulturalno-oświatowej i wielokrotnie zwracali uwagę na ten problem. Nowoczesna i wielofunkcyjna biblioteka jest odpowiedzią na ich potrzeby.

Współczesne biblioteki potrzebują przestrzeni multi funkcjonalnych, czyli takich, które posiadają zdolność adaptacji zależnie od potrzeb. Wiedząc to, staraliśmy się zaaranżować wnętrze tak, aby dawało możliwość swobodnego i nieograniczonego sposobu użytkowania. Biblioteka została zaprojektowana tak, aby integrowała lokalną społeczność, dlatego znalazła się tam: przestrzeń ze stanowiskami komputerowymi, pomieszczenie z audiobookami, strefa spotkań (gdzie można organizować zabawy dla dzieci oraz spotkania autorskie) czy kąciki dla dzieci ukryte wewnątrz regałów. Dla użytkowników ceniących sobie spokój i pewną izolację, zostały stworzone wnęki w regałach z pojedynczymi siedziskami. Dają one odrobinę prywatności i kameralności.

Powiększenie przestrzeni użytkowej

Największym wyzwaniem była stosunkowo nieduża powierzchnia biblioteki. Całkowity metraż to około 310 mkw, po odjęciu sanitariatów, pomieszczenia socjalnego oraz administracyjnego, przestrzeni do zagospodarowania pozostało około 250 mkw. W tej sytuacji naturalnym rozwiązaniem było zastosowanie antresoli w celu zwiększenia dostępnej powierzchni.

Projektanci zdecydowaliśmy się na zastosowanie dwóch antresol – pierwszej bezpośrednio na regałach i z pomieszczeniem do odsłuchu audiobooków, a drugiej w przestrzeni prefabrykowanej więźby dachowej. Więźba ta nie była przygotowana na takie rozwiązanie, więc antresola wysoka musiała zostać wykonana na samonośnej konstrukcji stalowej, która dodatkowo nadała wnętrzom industrialno-loftowego charakteru.

Kiedy pojawił się pomysł stworzenia antresol, powstało kolejne wyzwanie: jak rozwiązać problem braku miejsca na schody? Wtedy to zgodnie z ideą multifunkcjonalności postanowiono regałom nadać kolejną funkcję. Oprócz tradycyjnej (magazynowania książek) i dodatkowej (w postaci "norek" dla dzieci), nadaliśmy regałom nową funkcję - schodów.

Istotnym aspektem dla projektantów był również detal, który w zamierzeniu miał być prosty, ale jednocześnie pobudzający wyobraźnię. Po otwarciu biblioteki okazało się, że małe dzieci, czasem na wiele minut zastygały zaciekawione przy szklanych przeźroczach w podłodze antresoli niskiej, zaglądając do pomieszczenia z audiobookami. Nieprzypadkowo więc i barierki schodów oraz antresoli są szklane. Zależało nam aby nie stanowiły bariery wizualnej w przestrzeni, a jedynie były zabezpieczeniem.

Bardzo efektownym detalem jest sama konstrukcja budynku, konkretnie więźba dachowa, która wyeksponowana w odpowiedni sposób nadaje wnętrzom przyjemnego rytmu. Wdzięcznym detalem jest również zieleń. Nawet ta sztuczna, bo dała możliwość zastosowania w trudnym środowisku, a biblioteka ze względu na klimatyzację oraz niższą wilgotność powietrza takim środowiskiem właśnie jest.

Tagi: wnętrza publiczne architektura wnętrz

Komentarze

https://architektura.info/

Dodano: Poniedziałek, 28 Czerwiec 2021, 20:37, Autor: Kamil

https://architektura.info/

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Polska Świat

Wrażliwa twarz dyplomacji w architekturze budynku ambasady RP w Berlinie. Wypowiedź autorska: Marcin Sadowski, architekt i partner w JEMS Architekci. | fot.: Konrad Laskowski
Architektura ambasad jest wrażliwa. W sposób szczególny budynki te są obecne w miejskiej tkance....
Styczeń 20, 2025
fot.: Daisuke Shima
Celem projektowym było połączenie historii z teraźniejszością. Zaprojektowane przez japońskie biu...
Styczeń 7, 2025

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021