Wnętrza

Marzec 3, 2021

Biblioteka na Poziomie

Za jej projekt i realizację Biblioteki na Poziomie pracowania GK-Atelier otrzymała nagrodę European Property Awards 2020-2021 w kategorii Projekt Wnętrz.
Za jej projekt i realizację Biblioteki na Poziomie pracowania GK-Atelier otrzymała nagrodę European Property Awards 2020-2021 w kategorii Projekt Wnętrz.

Biblioteka na Poziomie jest filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Za jej projekt i realizację pracowania GK-Atelier otrzymała nagrodę European Property Awards 2020-2021 w kategorii Projekt Wnętrz.

Biblioteka, oprócz funkcji bibliotecznej pełni również rolę osiedlowego domu kultury. Mieszkańcy dzielnicy Szerokie w Lublinie od lat 50. nie posiadali placówki kulturalno-oświatowej i wielokrotnie zwracali uwagę na ten problem. Nowoczesna i wielofunkcyjna biblioteka jest odpowiedzią na ich potrzeby.

Współczesne biblioteki potrzebują przestrzeni multi funkcjonalnych, czyli takich, które posiadają zdolność adaptacji zależnie od potrzeb. Wiedząc to, staraliśmy się zaaranżować wnętrze tak, aby dawało możliwość swobodnego i nieograniczonego sposobu użytkowania. Biblioteka została zaprojektowana tak, aby integrowała lokalną społeczność, dlatego znalazła się tam: przestrzeń ze stanowiskami komputerowymi, pomieszczenie z audiobookami, strefa spotkań (gdzie można organizować zabawy dla dzieci oraz spotkania autorskie) czy kąciki dla dzieci ukryte wewnątrz regałów. Dla użytkowników ceniących sobie spokój i pewną izolację, zostały stworzone wnęki w regałach z pojedynczymi siedziskami. Dają one odrobinę prywatności i kameralności.

Powiększenie przestrzeni użytkowej

Największym wyzwaniem była stosunkowo nieduża powierzchnia biblioteki. Całkowity metraż to około 310 mkw, po odjęciu sanitariatów, pomieszczenia socjalnego oraz administracyjnego, przestrzeni do zagospodarowania pozostało około 250 mkw. W tej sytuacji naturalnym rozwiązaniem było zastosowanie antresoli w celu zwiększenia dostępnej powierzchni.

Projektanci zdecydowaliśmy się na zastosowanie dwóch antresol – pierwszej bezpośrednio na regałach i z pomieszczeniem do odsłuchu audiobooków, a drugiej w przestrzeni prefabrykowanej więźby dachowej. Więźba ta nie była przygotowana na takie rozwiązanie, więc antresola wysoka musiała zostać wykonana na samonośnej konstrukcji stalowej, która dodatkowo nadała wnętrzom industrialno-loftowego charakteru.

Kiedy pojawił się pomysł stworzenia antresol, powstało kolejne wyzwanie: jak rozwiązać problem braku miejsca na schody? Wtedy to zgodnie z ideą multifunkcjonalności postanowiono regałom nadać kolejną funkcję. Oprócz tradycyjnej (magazynowania książek) i dodatkowej (w postaci "norek" dla dzieci), nadaliśmy regałom nową funkcję - schodów.

Istotnym aspektem dla projektantów był również detal, który w zamierzeniu miał być prosty, ale jednocześnie pobudzający wyobraźnię. Po otwarciu biblioteki okazało się, że małe dzieci, czasem na wiele minut zastygały zaciekawione przy szklanych przeźroczach w podłodze antresoli niskiej, zaglądając do pomieszczenia z audiobookami. Nieprzypadkowo więc i barierki schodów oraz antresoli są szklane. Zależało nam aby nie stanowiły bariery wizualnej w przestrzeni, a jedynie były zabezpieczeniem.

Bardzo efektownym detalem jest sama konstrukcja budynku, konkretnie więźba dachowa, która wyeksponowana w odpowiedni sposób nadaje wnętrzom przyjemnego rytmu. Wdzięcznym detalem jest również zieleń. Nawet ta sztuczna, bo dała możliwość zastosowania w trudnym środowisku, a biblioteka ze względu na klimatyzację oraz niższą wilgotność powietrza takim środowiskiem właśnie jest.

Tagi: wnętrza publiczne architektura wnętrz

Domy jednorodzinne

Niewielki budynek jednorodzinny w nowoczesnej formie i tradycyjnych materiałach
Kwiecień 24, 2021
Villa Marie is situated on a south orientated slope in the alpine foothill region of Upper Austri...
Styczeń 12, 2021

Konkursy

Przedmiotem Konkursu w I etapie jest: sporządzenie przez Uczestników Konkursu - zgodnie z warunkami Regulaminu koncepcji urbanistyczno-architektonicznej części centrum Mysłowic w pierwszym etapie,...
Maj 31, 2021
Nominations for The Daylight Award 2022, the dual prize for research and architecture are now open. This is a unique opportunity for researchers and architects to acknowledge fellow professionals...
Maj 31, 2021

Materiały budowlane

FRONTROCK SUPER to idealny produkt do rozwiązań, gdzie kluczowa jest jakość i odporność mechanicz...
Kwiecień 20, 2021
Folie Grzewcze ELEKTRA WoodTec2™ są gotowymi do układania elementami grzejnymi. Składają się z u...
Kwiecień 7, 2021

Polska Świat

Fuzja Łódź: rewitalizacja, wizualizacje: Medusa Group
Medusa Group po raz pierwszy zdradza kulisy procesu tzw. konserwacji zachowawczej prowadzonej w s...
Czerwiec 14, 2021
Rewitalizowana remiza w Gdańsku - wizualizacja
Koncepcja inwestora respektuje architektoniczne walory zabytkowego budynku i utrzymuje jego surow...
Maj 12, 2021

Wzornictwo

Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021
Kolekcja lamp i luster „TRN” - Magda Jurek
Podczas wirtualnej gali jurorzy zaprezentowali pięcioro projektantów, którzy w 2021 roku stworzą...
Luty 2, 2021