Wnętrza

Luty 14, 2024

Bolko Loft

Bolko Loft; fot.: BARCZYK
Bolko Loft; fot.: BARCZYK

"Mój dom jest piękny” – tak o swoim najważniejszym życiowym projekcie mówi jeden z czołowych polskich architektów – Przemo Łukasik, który już ponad 20 lat temu zaprojektował swój prywatny azyl na śląskiej ziemi - w Bytomiu, gdzie się urodził i dorastał, i gdzie przez ten czas dorosły jego dzieci.

Na Śląsku, w Bytomiu, w bliskim sąsiedztwie kopalni powstał Bolko Loft – rodzinny dom Przemo Łukasika - architekta, założyciela pracowni Medusa Group. Projekt doceniono jużż rok po zakończeniu modernizacji, w 2004 r. - został nominowany do prestiżowej nagrody Miesa van der Rohe. W 2007 roku zdobył I miejsce w Leonardo Competition.

Adaptacja przestrzeni poprzemysłowych

Przemo Łukasik zaadoptował prawie 200-metrową przestrzeń́ industrialną na mieszkanie dla swojej rodziny. Modernizacja loftu zakończyła się̨ w 2003 roku. Bolko Loft stoi w typowo śląskim otoczeniu, na terenie kopalni, a sąsiadami jego mieszkańców są̨ pracujący tu górnicy. Jego forma jest prosta, surowa, industrialna, tak jak cała architektura Śląska. Bolko Loft to bowiem prostopadłościan postawiony na żelbetowych słupach osiem metrów nad ziemią. Do domu prowadzi zewnętrzna klatka schodowa, która liczy sobie niemal 40 stopni. Poniżej urządzono zaś w pełni wyposażoną letnią kuchnię, w centrum której ustawiony jest outdoorowy stół i krzesła. To miejsce idealne do spędzania czasu z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi.

Bolko Loft; fot.: BARCZYK
Bolko Loft; fot.: BARCZYK
Bolko Loft; fot.: BARCZYK

Wykończenie wnętrz - rewitalizacja i odzysk materiałów

- Klatka schodowa, którą przywlokłem za 1 zł z budowy w Gliwicach, balkon, który był wcześniej rusztowaniem, goły beton na suficie i na posadzce, kuchnia z MDF i ogród z kuchnią w kontenerze z donicami i szachownicaa z demobilu Parku Śląskiego, no i ... ogrodzenie z korytek kablowych. To nasze otoczenie, nasz pomysł na budżet, nasze marzenia i czasami małe porażki – opowiada Przemo Łukasik.

Wnętrza Bolko Loft z założenia miały sprawiać wrażenie surowych. Architekt więc z pełną świadomością̨ zachował pierwotny, industrialny charakter miejsca. Surowy beton i wiekowa cegła na ścianach, odsłonięte belki sufitowe eksponujące urok starzejącego się̨ drewna oraz postfabryczne elementy konstrukcyjne doskonale oddają̨ charakter otoczenia. Na 100-metrowej przestrzeni, o imponującej wysokości 3 metrów znajduje się̨ kuchnia z jadalnią, a za lekkim szklanym przepierzeniem w neonowych kolorach - strefa dzienna.

Dom posiada dwie łazienki, mniejsza znajduje się̨ przy sypialni małżeńskiej, a większa przy części dziennej. W tej ostatniej uwagę̨ przyciąga ściana pokryta drewnem oraz podłoga wykonana w technologii przemysłowej z betonu zacieranego.

Nieco bardziej stonowane są̨ pomieszczenia prywatne – główna sypialnia oraz dwa pokoje. Przeszklona sypialnia połączona z niewielką przestrzenią do pracy to najbardziej intymna cześć całego wnętrza. Industrialne elementy grają̨ tu pierwsze skrzypce, przypominając o historii miejsca i jego okolicy. Wykonany z drewna zagłówek idealnie koresponduje ze starą cegłą ściany. Na tym tle została wyeksponowana przepiękna kolekcja krzyży.

 - Mój dom może być szczerą odpowiedzią̨, bo poza tym, że przetrwał, utrzymał historię, stał się domem dla moich Synów. Nie wyburzyłem go, a ocaliłem - nie dla świata, ale dla mnie i moich dzieci. Tu jestem szczerym architektem, inwestorem i wykonawcą. Tu można mnie oceniać́ – wyznaje Przemo Łukasik.

Bolko Loft; fot.: BARCZYK
Bolko Loft; fot.: BARCZYK
Bolko Loft; fot.: BARCZYK
Bolko Loft; fot.: BARCZYK
Bolko Loft; fot.: BARCZYK
Bolko Loft; fot.: BARCZYK
Bolko Loft; fot.: BARCZYK
Bolko Loft; fot.: BARCZYK

Tagi: Przemo Łukasik architektura architektura wnętrz wnętrza

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Polska Świat

Biblioteka Tianjin - Riken Yamamoto, laureat Nagrody Pritzkera 2024
W uzasadnieniu jury stwierdzono, że został on laureatem Nagrody Pritzkera za budowanie świadomośc...
Marzec 6, 2024
Jian Wai SOHO, Riken Yamamoto, fot.: Riken Yamamoto & Field Shop
Riken Yamamoto rozwija nowy język architektoniczny, który nie tylko tworzy przestrzenie do życia...
Marzec 6, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021