Wnętrza

Kwiecień 5, 2019

Japoński minimalizm

Studio.O
Studio.O

Prostota, minimalizm, funkcjonalność oraz stylistyka jak najbliższa naturze to najważniejsze cechy wnętrz w stylu japońskim.

Japońska estetyka swoje początki miała setki lat temu. Stworzyli ją buddyjscy mnisi z nurtu zen. Minimalistycznie urządzali pomieszczenia, służące do czytania i medytacji, które zwane są shoin. Prostota tych wnętrz graniczyła z ascezą - wszystko, co mogłoby rozpraszać uwagę zostało usunięte, a liczbę mebli ograniczono do minimum.

Japoński styl to także życie pozbawione bałaganu, sprzyjające poczuciu równowagi, porządku i miłości do natury. Przestrzenie zewnętrzna i wewnętrzna przenikają się, tworząc spektakularną całość.

We wnętrzach dążymy do przestrzennych rozwiązań, do takiej zmiany układu funkcjonalnego, żeby wnętrze było w odczuciu jak najbardziej przestronne, otwarte i harmonijne. Stawiamy na przestrzeń, która pojawia się pomiędzy przedmiotami, a nie na same przedmioty. Detalem są struktury materiałów – splot tkaniny, usłojenie drewna, faktury, rośliny, naturalne światło, cienie, barwa i rozplanowanie światła sztucznego. Dużą wagę przykładamy do selekcji materiałów wykończeniowych, które wypełnią, architektonicznie zdefiniowaną przez nas, przestrzeń. Inspiracja wschodem jest bardziej ideowa niż dosłowna. Nie patrzymy na wnętrze lub budynek jak na oderwany, wyekstrahowany element, ale jak na część większej całości, na którą ma wpływ i którą definiuje miejsce, czas i człowiek. Przestrzeń, która zmienia się naturalnie np. pod wpływem światła, tak jak zmieniające się w podróży krajobrazy, stymuluje mózg do rozwoju, długie osie widokowe zapobiegają krótkowzroczności - w rozumieniu dosłownym i w przenośni – mówi Aga Kobus ze Studio.O.

Studio.O
Studio.O
Studio.O

Kolory natury

Studio.O. w swoich projektach wykorzystuje naturalne materiały oraz kolorystykę. Umożliwiają one stworzenie przestrzeni, która pozwala na wyciszenie zmysłów. Barwy ziemi wiążą się z uniwersalnością i elegancją. Dominują brązy, biel, czerń, szarości oraz elementy zieleni. Dzięki nim odpoczywa wzrok domownika. Materiały, takie jak drewno i kamień dostarczają natomiast naturalnych bodźców, wzbogacają wyobraźnię oraz wzmacniają uczucie odprężenia.

Wnętrza w stylu japońskim charakteryzują się wykorzystaniem prostych, minimalistycznych mebli z architektonicznym sznytem. Naturalne kolory podkreślają ich geometryczne formy. Dekoracją oraz intrygującym elementem w tego typu przestrzeniach są asymetryczne rozkłady półek. W japońskich domach niezbędnym elementem jest parawan zwany Shoji, stosowany jako zamiennik drzwi. Przesuwa się na boki, więc nie zajmuje dodatkowego miejsca, oszczędzając przestrzeń. Architekci ze Studio.O. stosują w swoich projektach podobne rozwiązanie, jakim są drzwi przesuwne. Nie blokują one naturalnego światła oraz pozostawiają efekt otwartego wnętrza.

Szukając wnętrz dających wytchnienie, pomyślmy także o salonie kąpielowym lub łazience. Wprowadźmy do niej nowoczesne materiały, dużo szkła, zaryzykujmy dodanie elementów craftowych, blatów z surowego drewna lub matowych kafli i pamiętajmy o nastrojowym świetle – radzi Grzegorz Goworek ze Studio.O.

Studio.O
Studio.O

Tagi: minimalizm architektura wnętrz wnętrza

Komentarze

Styl japoński

Dodano: Środa, 06 Kwiecień 2022, 12:41, Autor: Iza

Cześć, właśnie chciałabym podzielić się, że na https://portalpro.pl/ można znaleźć super fachowców do remontu. :)

Styl japoński

Dodano: Poniedziałek, 19 Sierpień 2019, 12:10, Autor: Wnętrza Dla Ciebie

Prowadzę bloga https://wnetrzadlaciebie.com/, na którym często piszę o stylu skandynawskim i minimalistycznym. Dzięki Twojemu wpisowi poznałam wspaniały styl japoński, któremu muszę się bardziej przyjrzeć. Bardzo mnie zafascynowały takie wnętrza - prostota, minimalizm, kolory natury - cudowne połączenie :)

Domy jednorodzinne

Pomysł na projekt domu odpornego na zmiany klimatyczne był inspirowany licznymi klęskami żywiołow...
Sierpień 22, 2023
Dom bez kontekstu Inwestorzy zwrócili się z chęcią realizacji domu bez kontekstu, przestrzeni dl...
Sierpień 21, 2023

Konkursy

Claude Cormier + Associés, "Blue Stick Garden", 2000 | fot.: Louise Tanguay
Międzynarodowy Festiwal Ogrodów ogłasza zaproszenie do składania wniosków w celu wyłonienia projektantów, którzy stworzą nowe tymczasowe ogrody na 25. edycję Festiwalu, która zostanie otwarta 21 cz...
Październik 1, 2023
Urząd Miasta i Gminy w Miechowie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) Oddział Kraków ogłaszają jednoetapowy, ograniczony i realizacyjny konkurs na koncepcję architektoniczną przebudowy c...
Wrzesień 30, 2023

Materiały budowlane

Ograniczają przegrzewanie się wnętrza, zapewniają naturalne światło i widok na zewnątrz, chronią...
Wrzesień 21, 2023
Firma FAKRO już kolejny raz wprowadza do swojej oferty roletę ARF do okna dachowego w kolorze roku 2023 viva magenta.FAKRO
W ofercie FAKRO rolety ARF Print w kolorze Viva Magenta to nie tylko zaciemnienie, ale także nie...
Wrzesień 21, 2023

Polska Świat

Nowy kompleks budynków na kampusie CD PROJEKT | autor projektu: Medusa Group
Projekt architektoniczny autorstwa Medusa Group to odpowiedź na wymagania współczesnych inwestor...
Październik 1, 2023
Okrągła platforma widokowa we wschodnich fiordach Islandii | rendering: Alex Cetea & Andrei Ducu Predescu
Ring of Bjólfur był zwycięską propozycją w prekwalifikowanym konkursie ogłoszonym przez gminę Múl...
Wrzesień 5, 2023

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021