Wnętrza

Październik 1, 2023

Josafat Zalapa w Meksyku

fot.: Cesar Belio | projekt wnętrz: FMA
fot.: Cesar Belio | projekt wnętrz: FMA

Meksykańskia pracownia FMA jest autorem projektu  Josafat Zalapa - kulinarnej przystani harmonijnie łączącej kulinarne dziedzictwo kultury meksykańskiej z wpływami orientalnymi. Restauracja  mieści się w XIX-wiecznym domu, w samym sercu miasta Morelia.

Projekt opiera się na koncepcji stworzenia przełomowej atmosfery restauracyjnej, inspirowanej japońskim terminem "Omakase", który można przetłumaczyć jako frazę "ufam ci" lub "wybór szefa kuchni". Dzięki ekskluzywnemu spotkaniu w restauracji, klienci wyruszają w gastronomiczną podróż, aktywnie angażując się w proces tworzenia swoich dań.

Doświadczenia wnętrza i kulinariów

Doświadczenie użytkownika rozpoczyna się od wejścia do zabytkowego budynku, gdzie odwiedzających wita korytarz i galeria prowadząca do krużganka ozdobionego różnymi dziełami sztuki wzdłuż jego obwodu. W centrum znajduje się rzeźba przedstawiająca martwą roślinność, która nawiązuje do upływu czasu w budynku.

Układ architektoniczny składa się z dwóch pomieszczeń przylegających do dziedzińca, otoczonych elementami architektonicznymi w stylu barokowym. W głównej przestrzeni znajduje się rzeźbiarski bar z 20 designerskimi krzesłami, podczas gdy drugie pomieszczenie z barem jest subtelnie wyeksponowane po jednej stronie. Gdy wchodzi się do restauracji, masywne kamienne ściany otaczają centralny punkt projektu: wydłużony bar, w którym klienci gromadzą się wokół szefa kuchni, przygotowując się do kulinarnego spektaklu.

fot.: Cesar Belio | projekt wnętrz: FMA
fot.: Arelis St | projekt wnętrz: FMA
fot.: Cesar Belio | projekt wnętrz: FMA
Historia i współczesność we wnętrzach

Poprzez aranżację wnętrz, projekt osiąga równowagę między architekturą przeszłości a współczesnymi elementami wyrażonymi w meblach, wystroju i materiałach. Takie podejście tworzy introspektywną, elegancką i stonowaną atmosferę.

Koncepcja baru dodatkowo podkreśla dania przygotowywane przez szefa kuchni, a pośrednie oświetlenie wzdłuż krawędzi podłogi obramowuje istniejące wapienne ściany. Oświetlenie to podkreśla warstwy historii, które zostały zachowane w czasie, podkreślając ich wartość architektoniczną.

Założenie projektowe opierało się na poszanowaniu architektury miejsca, przy jednoczesnej subtelnej ingerencji we wnętrza, uzyskując ponadczasową propozycję, która płynnie integruje się z historycznymi warstwami budynku. Wybór materiałów pozostał esencjonalny, obejmując drewniane podłogi i pigmentowane powłoki cementowe na ścianach.

Szczególny nacisk położono na projekt oświetlenia i integrację mebli. Doprowadziło to do niestandardowego projektu każdego elementu, od liniowych lamp towarzyszących barowi, po krzesła, na których goście będą delektować się posiłkami.

fot.: Cesar Belio | projekt wnętrz: FMA
fot.: Cesar Belio | projekt wnętrz: FMA
fot.: Cesar Belio | projekt wnętrz: FMA
fot.: Cesar Belio | projekt wnętrz: FMA
Karta techniczna projektu
  • Nazwa projektu: Josafat Zalapa
  • Biuro architektoniczne: FMA.
  • Architekt odpowiedzialny: Francisco Javier Méndez Rodríguez
  • Meble: Axoque Studio
  • Zdjęcia: César Belio
  • Powierzchnia brutto: 75 m2
  • Lokalizacja: Morelia, Michoacán, Meksyk
  • Rok ukończenia: 2022
  • Strona internetowa: fm-a.mx
  • Instagram: @fmaarq
fot.: Cesar Belio | projekt wnętrz: FMA
fot.: Cesar Belio | projekt wnętrz: FMA
fot.: Arelis St | projekt wnętrz: FMA
fot.: Cesar Belio | projekt wnętrz: FMA
fot.: Cesar Belio | projekt wnętrz: FMA
fot.: Enrique Esquivel | projekt wnętrz: FMA

Tagi: kulinaria architektura wnętrz restauracja wnętrza

Komentarze

Dostępność

Dodano: Piątek, 03 Listopad 2023, 12:51, Autor: kowalj90

A co z dostępnością tego miejsca, czy na długo wcześniej trzeba rezerwować przyjazd? W okolicy można być, ale żeby się dam dostać to już druga sprawa. Bardzo chciałbym odwiedzić kiedyś to miejsce... ;)

joseph

Dodano: Czwartek, 02 Listopad 2023, 21:58, Autor: peter766

jak sobie wyobrazasz, stary domek z XIX wieku i w tym klimacie, a tam elegancka restauracja z fusion kuchnia meksykansko-orientalna. koncepcja mowi "omakase", czyli tak jakby "oddaje sie w twoje rece, szefie". wejscie juz robi wrazenie - jestes w zabytku, ale zamiast prosto do stołu, idziesz przez galerie sztuki, takie intro do kulinarnego show. wnetrza to mix starego z nowym, co jest mega na czasie, taki modern vintage vibe. no i srodek lokalu to ten wielki bar, gdzie wszyscy krecą się wokół szefa kuchni - glowna atrakcja wieczoru. maja tam takie swiatla, które super podkreslaja te stare mury, a jednoczesnie nie przytłaczają nowoczesnymi bajerami. to troche jak podróz w czasie z nuta elegancji. i super, ze szanuja stare mury, ale dali tez cos od siebie. wybór materiałów, takie drewno, beton na ścianach, wszystko elegancko i na temat. no i te swiatla co je specjalnie zaprojektowali, tez meble - wszystko custom made. serio, dbalosc o detale tam jest mocno wyczuwalna. ????co do suchych faktów, to mamy: nazwe josafat zalapa, projektanci z FMA, a szefem jest ten Francisco Javier Méndez Rodríguez. meble robione przez Axoque Studio, a fotki klimatów robił César Belio. lokal to tylko 75 m2, ale zrobili z tego cudeńko. to wszystko znajdziesz w Morelia, Michoacán w Meksyku. skonczone budowla w 2022, wiec jeszcze swieze. fajne miejsce do sprawdzenia, jak ktokolwiek bedzie w okolicy! ????

Domy jednorodzinne

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Konkursy

Poznaliśmy jurorów V edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Najciekawsze obiekty bazujące na rozwiązaniach lidera rynku wybiorą wybitni architekci i przedstawiciele branży budowlanej.
Czerwiec 19, 2024
Kyoto Global Design Awards honors extraordinary designers from around the world. Our Jury members are diverse, independent and are responsible for selecting award-winning design projects, thus prov...
Czerwiec 17, 2024

Materiały budowlane

Źródło: unsplash.com
Pielęgnacja trawnika to wyzwanie, na które składa się wiele elementów, w tym walka z niepożądany...
Czerwiec 3, 2024
Nie od dziś światło dzienne wykorzystywane jest w architekturze i sztuce. Jego umiejętne zastoso...
Czerwiec 3, 2024

Polska Świat

Laboratorium Edukacyjne Uniwersytetu Thapar (Indie)
Położone w regionie Pendżab w północnych Indiach, w pobliżu Chandigarh, Laboratorium Edukacyjne j...
Czerwiec 25, 2024
CASA CATARINA - dom jednorodzinny (Meksyk) | autor: pracownia Taller Hector Barroso.
CASA CATARINA to dom jednorodzinny zrealizowany w Meksyku, zaprojektowany przez pracownię Taller...
Czerwiec 17, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021