LOOM Plaza Catalunya w Barcelonie
Studio architektoniczne SCOB zdobyło nagrodę Architizer A+Awards za elastyczny projekt biurowy LOOM Plaza Catalunya w Barcelonie.
Budynek Casa Pich i Pon z początku XX wieku, został zaprojektowany przez architekta Josepa Puiga i Cadafalcha. To właśnie jego projekt został rewitalizowane przez pracownię SCOB.
Inspiracją do projektu była reinterpretacji podstawowych zasad katalońskiego ruchu Novecentista: pracy zespołowej we wspólnych otwartych i zdrowych przestrzeniach, z dobrym oświetleniem i wentylacją oraz z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów i technik rzemieślniczych w celu stworzenia stylowych, prostych i komfortowych warunków pracy.
Lata 20. powracają - pionierski budynek
W 1922 r. architekt Josep Puig i Cadafalch odnowił budynek przy Plaza Catalunya, nr 9, wprowadzając nową typologię we współczesnej architekturze katalońskiej: budynek biurowy. Zapewnił maksymalną elastyczność przestrzeni wewnętrznych i wykorzystał naturalne światło poprzez wstawienie nowych dużych otworów okiennych na elewacji zewnętrznej. Stworzył również nowe możliwości, umieszczając rezydencję rodziny właściciela budynku na poziomie penthouse'u, co stało się trendem w mieście w czasach, gdy noucentyzm dominował w życiu społecznym i kulturalnym.
Wspólne wartości
Noucentistes byli świadomi potrzeby zapewnienia nowych przestrzeni obywatelskich dla miasta, dynamicznych miejsc spotkań, w których odbywałyby się wydarzenia kulturalne i rekreacyjne. W tym czasie nastąpiła ekspansja nowych bibliotek, muzeów, projektów mieszkaniowych, przestrzeni kulturalnych, instytucji i szkół publicznych, które przetrwały do dziś.
Reinterpretacja i ponowne wyobrażenie ducha Noucentisme, z jego ideologią opartą na wartościach racjonalizmu, precyzji, spokoju i porządku, skali i przejrzystości (wartości ściśle związane z Pich i Pons), inspiruje nowe podejście do współczesnego środowiska pracy, odzwierciedlając powrót do przyszłości rewolucyjnych lat dwudziestych.
Jednym z najbardziej znanych cytatów przypisywanych Puig i Cadafalch jest "architektura powinna odzwierciedlać charakter społeczeństwa". Ta zasada przyświeca strategiom przyjętym podczas ostatniej renowacji wnętrza budynku, aby odzyskać duże otwarte przestrzenie oryginału, zawsze pomyślane jako wszechstronne z natury, a także podkreślić te wspólne współczesne wartości, które dziś odzwierciedlają kulturę Noucentisme. Pomysł polega na dzieleniu się wiedzą we wspólnej przestrzeni, w otwartym i zdrowym środowisku z bezpośrednim kontaktem ze światłem słonecznym i na zewnątrz, z przestrzeniami z organicznymi materiałami, opartymi na współczesnych technikach rzemieślniczych i wygodnymi wnętrzami, które wyróżniają się elegancją i prostotą.
Współczesne athenaeum
Poczucie wspólnoty jest ściśle związane z poczuciem przynależności. Z tego powodu architekci chcieli podkreślić wartości i filozofię współczesnych miejsc pracy, czerpiąc z ducha współpracy, społeczności i wspólnego wysiłku. Projekt ma na celu odtworzenie nowoczesnej wersji klasycznego ateneum. Miejsca te reprezentują udane modele wymiany społecznej i kulturalnej w wielu miastach, a zwłaszcza w Barcelonie, sięgające początków XX wieku. Są to przestrzenie hybrydowe, które łączą pracę i badania, nieformalne spotkania, wydarzenia kulturalne i poczucie "bycia w domu". Wybór materiałów takich jak drewno, ceramika, marmur, aksamit, rattan, korek i tkaniny bawełniane podkreśla ten materialny i czasowy powrót.
Grafika w służbie architektury wnętrz
Wykorzystanie sztuki graficznej odegrało ważną rolę w promowaniu i rozpowszechnianiu estetyki ruchu noucentistycznego. W związku z tym projekt oddaje hołd postaci Puig i Cadafalch poprzez kolekcję artystycznych ilustracji graficznych autorstwa pana Andreu, przedstawiających najbardziej charakterystyczne budynki i architekturę zbudowaną w centrum Barcelony. Ilustracje te prezentują śródziemnomorską szkołę tego stylu, wraz z jego podstawowymi zasadami porządku, racjonalizmu, precyzji i skali.
Prace te ściśle odzwierciedlają oznakowanie z typografią Aloma, inspirowaną tytułową powieścią Marcé Rodoreda (1938) i klasycznymi kanonami Noucentisme.
Karta techniczna
- Nazwa projektu: Casa Pich i Pon. LOOM Plaza Catalunya
- Adres: Plaça Catalunya, 9. 08002, Barcelona, Hiszpania
- Data ukończenia: 2022
- Autorzy: SCOB (Sergi Carulla i Oscar Blasco)
- Współpracownicy: SCOB; Jordi Llort, Carla Torra - architekci, Begoña Garrido - projektant wnętrz, David Martin, Estudi Martín - projekt graficzny, Maurici Ginès, Artec Studio - projekt oświetlenia, Mister Andreu - ilustracje
- Klient: Merlin Properties
- Wykonawca: IC-10 Proyectos técnicos y construcciones
- Inżynieria: Ingenibo
- Techniczna inżynieria lądowa: Plaat
- Fotografia: José Hevia
brawa za projekt
Dodano: Środa, 04 Październik 2023, 16:17, Autor: peter766