Most 3-go Maja

Ciechanów

Marzec 11, 2010
Most 3-go Maja tuż po otwarciu w roku 1928. Ze swoją wyraźnie modernistyczną bryłą był jednym z wielu jakie wówczas powstawały w Polsce (szczególnie w okolicach Warszawy). Masywny most w narożach upięty był obeliskami, na których umieszczono latarnie. W trakcie II WŚ został zburzony, potem odbudowano go w obecnej - uproszczonej i dużo lżejszej formie (bez latarni). Obecnie zakończono remont (2009) generalny mostu, w wyniku którego została przywrócona międzywojenna bryła budowli.
Synagoga

Ciechanów

Marzec 11, 2010
Pierwsza wzmianka o synagodze (w tym samym miejscu, gdzie stały wszystkie kolejne) pojawia się w roku 1717. Wówczas to, do miasta (wyludnionego licznymi epidemiami i dwoma najazdami Szwedów - w 1657 i 1708) masowo napływa ludność żydowska. Pierwsi Żydzi zjawiają się w Ciechanowie w XV wieku. Jednakże już pod koniec wieku XVIII Polacy stają się tu jedynie zarządzającą mniejszością. Sytuacja ludnościowa zmieniła się po roku 1867 (reaktywowanie powiatu ciechanowskiego), ale dopiero na pocz. XX wieku chrześcijanie przekroczyli 50% miejskiej populacji. Wtedy też wybudowano nową, murowaną synagogę przy ul. Zakroczymskiej, widoczną na zdjęciu. W czasie okupacji, Niemcy zlikwidowali prawie całą dzielnicę żydowską włącznie z jej mieszkańcami. Wtedy też zapewne wyburzono bożnicę. Obecnie stoi w tej okolicy kilka bloków osiedla wojskowego - najbliżej: budynek przy ul.11 PUL nr 5.
Warszawska 61

Ciechanów

Marzec 11, 2010
Widok z lat 60-tych XX wieku. Budynek wzniesiono w roku 1925 na potrzeby Banku Spółdzielczego (istniejącego w Ciechanowie od końca XIX wieku). Obecnie bank ma nową siedzibę kilkadziesiąt metrów dalej (przy ul. 3-go Maja), zaś zabytkowy budynek wraz z oficyną zajmuje Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Obydwa obiekty doczekały się niedawno przyzwoitego remontu.
Kościół Farny

Ciechanów

Marzec 11, 2010
Ulica Mławska (3-go Maja) w rejonie dawnego młyna - z widokiem na Kościół Farny. Kościół wybudowany w 1. ćw. XVI wieku, konsekrowany przez biskupa płockiego Andrzeja Noskowskiego (1547—67). Uszkodzony w czasie wojen szwedzkich w 1657 r. oraz na pocz. wieku XVIII. Wyremontowany w 1781 r. W 1807 r. zajęty przez wojska Napoleona i przekształcony w piekarnię. Spaleniu uległo wówczas całe wyposażenie wnętrz. Kolejne remonty kościoła: 1822—3 r. kosztem gen. Wincentego Krasińskiego oraz w latach 1876-8 i 1913-20 (ten ostatni wg projektu arch. Stefana Szyllera). Kościół późnogotycki, orientowany, murowany z cegły. Trójnawowy, pseudobazylikowy. Korpus przecina para wysokich symetrycznych kaplic, tworzących rodzaj ramion transeptu (pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce). Sklepienia gwiaździste założone na pocz. XX wieku. W dawnej zakrystii (obecnie kaplicy) sklepienie kolebkowo-krzyżowe. Kościół ma bogato zdobione ceglane, gotyckie szczyty. Większość wyposażenia kościoła pochodzi z XIX i XX wieku. Do starszych elementów należą: dwie kropielnice granitowe z XVI wieku (kruchta główna i kruchta północna) oraz krucyfiks z 1. poł. w. XVII, wzorowany jest na wcześniejszym z XV w. W nawie głównej na lewym filarze późnogotycka płyta nagrobna Stanisława Szczurzyńskiego (zm. 1556), z płaskorzeźbioną postacią rycerza w zbroi, z napisem antykwą w bordiurze i kartuszami w narożach oraz herbami: Ostoja (lub Przegonia), Pobóg, Lubicz (odwrócony) i Prawdzic. Przy ścianie południowej nawy bocznej pozostałość po dawnym cmentarzu przykościelnym - nagrobek Michała i Marii Mieszkowskich (zm. 1861 r.).
Rynek

Ciechanów

Marzec 11, 2010
Rynek został założony na przełomie XIV i XV wieku, w czasie przenoszenia z dzisiejszego Placu Kościuszki na nowe miejsce, w okolice zamku. Rynek zaprojektowany był na kształcie regularnego czworoboku, typowo dla miast lokowanych na prawie chełmińskim. Z każdego rogu wybiegały dwie prostopadłe ulice. Zasadniczy układ rynku pozostał do dziś niezmieniony, z wyjątkiem południowej pierzei, którą rozebrał okupant w 1942 r. Rada Miasta w 1962 r. podjęła uchwałę o przekształceniu rynku w miejski skwer. Bruk został zerwany. Na jego miejsce posiano trawniki, posadzono drzewa i krzewy, zbudowano fontannę.
ul. Warszawska

Ciechanów

Marzec 11, 2010
Ulica powstała w średniowieczu a od XIX wieku stała się najważniejszym traktem Ciechanowa. W 1907 roku z inicjatywy Franciszka Rajkowskiego i Marii Konopnickiej powstał tu dom kultury zwany Domem Ludowym. Budynek spłonął w 1967 roku. Ulica Warszawska to główna ulica handlowa Ciechanowa. Łączy plac Jana Pawła II (dawniej Rynek) z placem Tadeusza Kościuszki. W 2009 roku planowany jest remont ulicy i zmiana jej w deptak.

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Projekt elewacji, PZT.
Styczeń 23, 2025
sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025

Materiały budowlane

Deski podłogowe to materiał, który budzi w nas najlepsze skojarzenia. Przywodzi na myśl letnie p...
Kwiecień 22, 2025
Źródło: pixabay.com
Brodziki prysznicowe to elementy wyposażenia kabin prysznicowych, bez których trudno wyobrazić s...
Kwiecień 22, 2025

Konkursy

The competition is anonymous, multidisciplinary and internationally open to all university students, particularly in the fields of design, architecture and landscape architecture. This competition...
Maj 12, 2025
fot. Michał Łuczak
Do udziału w nim zachęcamy grupy działające w polu architektury wnętrz w konsorcjum z osobami artystycznymi. Jeśli wasz zespół specjalizuje się w architekturze wnętrz, zaproście do współpracy artys...
Kwiecień 28, 2025
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×