Polska i Świat

Grudzień 20, 2010

Biurowiec Times

Biurowiec Times - Wrocław, zdj.: Pilkington
Biurowiec Times - Wrocław, zdj.: Pilkington

Budynek biurowo-usługowy Times we Wrocławiu powstał z rozbudowy XV-wiecznego budynku dawnego szpitala Bożego Grobu. Budynek oddano do użytku w 2008 roku. Zadania połączenia przeszłości i nowoczesności podjęła się pracownia architektoniczna PRO ART Krzysztofa Skalskiego.

Architektura budynku

Biurowiec zaprojektowano z myślą o połączeniu w jednym miejscu strefy pracy i relaksu. Charakteryzuje się on prostą i uporządkowaną bryłą, w rzucie zbliżoną do kwadratu. Dzięki dobudowaniu nowego skrzydła, we wnętrzu powstało obszerne i doskonale nasycone światłem naturalnym patio przykryte szklanym dachem.

Przeszklenia dopasowane zostały do stonowanej kolorystyki budynku, podkreślając jego nowoczesny charakter. Oprócz szkła w projekcie zastosowano dużo drewna, zieleni, aluminium oraz kamieni. Wiele uwagi poświęcono również oświetleniu. Za dnia prosta i niewyszukana bryła, dzięki odpowiedniej grze świateł po zmroku sprawia wrażenie eleganckiej i pełnej smaku.

Biurowiec Times - Wrocław, zdj.: Pilkington

Patio

Przeszklone i pełne światła atrium pełni funkcje reprezentacyjne i komunikacyjne. Znajdują się tutaj recepcja główna oraz dwie windy, w tym jedna panoramiczna. Z trzecigo piętra można dostać się na obszerny taras, z którego rozciąga się widok na całe wnętrze patio skupione pod szklaną kopułą dachu.

Zadaszenie szkłem dziedzińca wykonano po raz pierwszy w Polsce w systemie Pilkington Planar™|SentryGlass® Plus System z zastosowaniem szkła strukturalnego z mocowaniem punktowym w narożnikach tafli. Wybór najnowszego produktu marki Pilkington był jedyną metodą umożliwiającą realizację przeszklenia punktowego przy obciążeniu śniegiem 4,2 kN/m2. Konstrukcja dachu dwuspadowego wykonana została ze stali. Z kolei dach cylindryczny opiera się na konstrukcji stalowej z elementami cięgnowymi.

Biurowiec Times - Wrocław, zdj.: Pilkington
Biurowiec Times - Wrocław, zdj.: Pilkington
Biurowiec Times - Wrocław, zdj.: Pilkington
Biurowiec Times - Wrocław, zdj.: Pilkington

 

Historia budynku

W trakcie prac archeologicznych poprzedzających rozbudowę obiektu odkryto belkę pełniącą niegdyś rolę szyldu z napisem Kinderhospital zum heiligen Grabe („Szpital dziecięcy Bożego Grobu”). Nie jest to jedyna pozostałość po średniowiecznym szpitalu. O dawnej funkcji budynku przypomina również kopia figury Chrystusa Zmartwychwstałego umieszczona na jego narożu. Jej oryginał z końca XV w. jest przechowywany obecnie w Muzeum Architektury.

Tagi: architektura biurowce

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024