Polska i Świat

Maj 7, 2012

Brick Award 2012

Stacja elektroenergetyczna projektu szkockiego biura architektonicznego NORD
Stacja elektroenergetyczna projektu szkockiego biura architektonicznego NORD

3 maja 2012 roku przyznane zostały nagrody Brick Award 2012. Trafiły one do pięciu architektów z całego świata za wybitne projekty architektoniczne z materiałów ceramicznych.

Specjalne zastosowanie cegły

Zwycięzcą w kategorii Specjalne zastosowanie cegły zostało muzeum Mapungubwe Interpretation Centre. Nagrodzony obiekt mieści się w Parku Narodowym Mapungubwe w Republice Południowej Afryki, który w 2003 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Peter Rich - architekt oraz znawca lokalnej kultury i tradycji, wraz z Michaelem Ramage i Johnem Ochsendorfem połączyli w jedno budynek muzeum i otaczającą go naturę. W ten sposób wyeksponowane zostały nie tylko znaleziska pochodzące z tego regionu, ale również sam obiekt. Dzięki nowej interpretacji historycznych technik budowy sklepienia, odwiedzający stają się świadkami starożytnej historii tamtego miejsca.

Mapungubwe Interpretation Centre projektu Petera Richa, Michaela Ramage'a i Johna Ochsendorfema

Dom jednorodzinny

W kategorii Dom jednorodzinny uznanie jury zdobył architekt Bart Lens za zrealizowany w belgijskiej miejscowości Gaasbeek projekt „Królicza nora”. Tchnął on nowe życie w stojący tam od lat wiejski dom z cegły – z wyczuciem zaaranżował pomieszczenia mieszkalne oraz gabinet weterynaryjny, łącząc oba budynki słoneczną przestrzenią.

Dom jednorodzinny projektu architekta Barta Lensa z Belgii

Budynek mieszkalny

W kategorii Budynek mieszkalny nagrodzono pracę architektów Francisca i Manuela Aires Mateus z Lizbony - rezydencję dla seniorów w Alcácer do Sal. Wedlug jury jest to przykład na to, że połączenie funkcjonalności i korzyści społecznej obiektu może iść w parze z wysoką jakością architektoniczną.

Budynek mieszkalny według projektu architektów Francisca i Manuela Aires Mateus z Lizbony

Budynek użytkowy

Stację elektroenergetyczną z czarnej jak węgiel cegły, zaprojektowaną na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie stworzyło szkockie biuro architektoniczne NORD. Solidna, kanciasta bryła budynku urzekająca wyraźnymi kontrastami, abstrakcyjną rzeźbą oraz geometrycznymi rozwiązaniami przekonała jury do przyznania obiektowi pierwszej nagrody w kategorii Budynek użytkowy.

Stacja elektroenergetyczna projektu szkockiego biura architektonicznego NORD

Przebudowa

Nagrodzony w kategorii Przebudowa domek wypoczynkowy oraz pracownia w miejscowości Čachtice projektu architekta Pavla Paňáka z Bratysławy pokazuje, jak ze starej ruiny może powstać nowoczesny, skąpany w świetle budynek. Architekt ten w ciągu ponad dziesięcioletnich, przeważnie własnoręcznych prac renowacyjnych przekształcił dawny piec do wypalania cegieł w swój osobisty ceglany azyl architektoniczny.

Przebudowa domku wypoczynkowego oraz pracowni w miejscowości Čachtice projektu architekta Pavla Paňáka z Bratysławy

O konkursie

Nagrody co dwa lata przyznaje firma Winerberger – producent cegiel i dachówek, za wybitną architekturę, w projekrcie które zastosowano wyrpby ceramiczne.

Po raz kolejny jesteśmy pod wrażeniem ogromnej kreatywności, z jaką architekci wykorzystują cegłę – powiedział Heimo Scheuch, CEO Wienerberger AG. – Dzięki laureatom i wszystkim architektom nominowanym do konkursu cegła zyskuje należny jej rozgłos.

Tagi: ceramika cegła architektura

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024