Polska i Świat

Maj 7, 2012

Brick Award 2012

Stacja elektroenergetyczna projektu szkockiego biura architektonicznego NORD
Stacja elektroenergetyczna projektu szkockiego biura architektonicznego NORD

3 maja 2012 roku przyznane zostały nagrody Brick Award 2012. Trafiły one do pięciu architektów z całego świata za wybitne projekty architektoniczne z materiałów ceramicznych.

Specjalne zastosowanie cegły

Zwycięzcą w kategorii Specjalne zastosowanie cegły zostało muzeum Mapungubwe Interpretation Centre. Nagrodzony obiekt mieści się w Parku Narodowym Mapungubwe w Republice Południowej Afryki, który w 2003 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Peter Rich - architekt oraz znawca lokalnej kultury i tradycji, wraz z Michaelem Ramage i Johnem Ochsendorfem połączyli w jedno budynek muzeum i otaczającą go naturę. W ten sposób wyeksponowane zostały nie tylko znaleziska pochodzące z tego regionu, ale również sam obiekt. Dzięki nowej interpretacji historycznych technik budowy sklepienia, odwiedzający stają się świadkami starożytnej historii tamtego miejsca.

Mapungubwe Interpretation Centre projektu Petera Richa, Michaela Ramage'a i Johna Ochsendorfema

Dom jednorodzinny

W kategorii Dom jednorodzinny uznanie jury zdobył architekt Bart Lens za zrealizowany w belgijskiej miejscowości Gaasbeek projekt „Królicza nora”. Tchnął on nowe życie w stojący tam od lat wiejski dom z cegły – z wyczuciem zaaranżował pomieszczenia mieszkalne oraz gabinet weterynaryjny, łącząc oba budynki słoneczną przestrzenią.

Dom jednorodzinny projektu architekta Barta Lensa z Belgii

Budynek mieszkalny

W kategorii Budynek mieszkalny nagrodzono pracę architektów Francisca i Manuela Aires Mateus z Lizbony - rezydencję dla seniorów w Alcácer do Sal. Wedlug jury jest to przykład na to, że połączenie funkcjonalności i korzyści społecznej obiektu może iść w parze z wysoką jakością architektoniczną.

Budynek mieszkalny według projektu architektów Francisca i Manuela Aires Mateus z Lizbony

Budynek użytkowy

Stację elektroenergetyczną z czarnej jak węgiel cegły, zaprojektowaną na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie stworzyło szkockie biuro architektoniczne NORD. Solidna, kanciasta bryła budynku urzekająca wyraźnymi kontrastami, abstrakcyjną rzeźbą oraz geometrycznymi rozwiązaniami przekonała jury do przyznania obiektowi pierwszej nagrody w kategorii Budynek użytkowy.

Stacja elektroenergetyczna projektu szkockiego biura architektonicznego NORD

Przebudowa

Nagrodzony w kategorii Przebudowa domek wypoczynkowy oraz pracownia w miejscowości Čachtice projektu architekta Pavla Paňáka z Bratysławy pokazuje, jak ze starej ruiny może powstać nowoczesny, skąpany w świetle budynek. Architekt ten w ciągu ponad dziesięcioletnich, przeważnie własnoręcznych prac renowacyjnych przekształcił dawny piec do wypalania cegieł w swój osobisty ceglany azyl architektoniczny.

Przebudowa domku wypoczynkowego oraz pracowni w miejscowości Čachtice projektu architekta Pavla Paňáka z Bratysławy

O konkursie

Nagrody co dwa lata przyznaje firma Winerberger – producent cegiel i dachówek, za wybitną architekturę, w projekrcie które zastosowano wyrpby ceramiczne.

Po raz kolejny jesteśmy pod wrażeniem ogromnej kreatywności, z jaką architekci wykorzystują cegłę – powiedział Heimo Scheuch, CEO Wienerberger AG. – Dzięki laureatom i wszystkim architektom nominowanym do konkursu cegła zyskuje należny jej rozgłos.

Tagi: ceramika cegła architektura

Domy jednorodzinne

Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020
STODOŁA NA PRZESTRZAŁ Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego -...
Sierpień 18, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Materiały budowlane

Firma Aluprof wprowadziła do oferty nowy system moskitiery plisowanej MPH DUAL, która skutecznie...
Marzec 2, 2020
Duże przeszklenia na dobre wpisały się w nowoczesny wygląd elewacji nie tylko biurowców czy hotel...
Marzec 2, 2020

Konkursy

Weź udział w międzynarodowym konkursie dla architektów: Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject.
Wrzesień 18, 2020
Ministerstwo Klimatu wspiera ekologiczne i proklimatyczne inwestycje. Chcąc docenić starania projektantów, inwestorów i wykonawców z całej Polski nagrodzimy najlepszą zrealizowaną inwestycję, która...
Wrzesień 17, 2020