Mapa serwisu
Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się
Zarejestruj się

Polska i Świat

Centrum Jogi i Zdrowia w Kripau

Centrum Jogi i Zdrowia w Kripau

Centrum Jogi i Zdrowia w Kripau

Elegancki, spójny środowiskowo obiekt zdobył Krajową Nagrodę roku 2010 Amerykańskiego Instytutu Architektury w kategorii budynków specjalnych.

Firma architektoniczna „Peter Rose +Partners” oddała do użytku obiekt, stanowiący pierwszy etap generalnego planu przebudowy Centrum Jogi i Zdrowia Kripau. Projekt ten wpisuje się w długofalową koncepcje tworzenia ekologicznie innowacyjnych obiektów. Realizacja została nagrodzona prestiżowym wyróżnieniem AIA (American Institute of Architecture) w kategorii Budynków Specjalnych. Dzień później „Annual Design Review” wyróżnił Kripalu Honorową Wzmianką w kategorii Środowisko.

Centrum Jogi i Zdrowia w Kripau

Idea Kripau

Schowany w 300-akrowym lesie w Górach Berkshire (Berkshire Mountains) Kripalu (Kri- PAH –loo) jest największym i najbardziej renomowanym ośrodkiem jogi i medytacji w Północnej Ameryce. Od ponad 30 lat Kripalu przekazuje wiedzę jak żyć optymalnie. Prowadzi edukację dotycząca zarówno sfery umysłu jak i ciała oraz ducha. Ta holistyczna formuła działalności stała się zaczątkiem innowacyjnego planu działania, który jest wspomagany przez architekta Peter Rose.

Zgodnie z opinią Peter’a Rose „Potrzeby obiektu Kripalu są skromne i proste. Dobudowa do obiektu Kripau powinna być, podobnie jak joga, pełna subtelności w różnych warstwach złożoności. Struktura obiektu powinna łagodnie wzmagać skuteczność procesu terapeutycznego. Światło, powietrze łagodnie użyte do tworzenia spokojnego uzdrawiającego otoczenia - to wszystko co można powiedzieć o spełnieniu tych prawie niewyczuwalnych wymagań”.

Centrum Jogi i Zdrowia w Kripau

Wnętrza

Nowy zawierający 80 pokojów aneks „Housing Tower” powiązany jest z istniejącym obiektem, przeszklonym - o południowej ekspozycji - łącznikiem z obsadzonym roślinami dachem. Łącznik ten pozwala gościom przechodzić ze starego do nowego budynku. Pod baldachimem zachodniej fasady pierwotne wejście prowadzi do skromnego lobby i przestrzeni o powierzchni 2400 stóp kwadratowych przeznaczonej do praktykowania jogi. Przestrzeń ta przeszklona z dwóch stron otoczona jest gęstą podświetloną roślinnością.

Centrum Jogi i Zdrowia w Kripau - lobby

Centrum Jogi i Zdrowia w Kripau; sypialnia

Centrum Jogi i Zdrowia w Kripau - sala do jogi

Fasada

W rzucie poziomym budynek jest usytuowany wzdłuż zbieżnych osi które kanalizują powiewy wiatru. Betonowa struktura budynku, miejscami odkryta i widoczna, jest w większej swojej części osłonięta cyprysową żaluzją. Pod działaniem warunków klimatycznych, nabiera ona naturalnego szarego kolorytu. Housing Tower widoczny od strony jeziora prawie znika na tle leśnego krajobrazu. Wszystkie okna pokojów gościnnych wyposażone zostały w przesuwne okiennice przeciwsłoneczne wykonane również z drzewa cyprysowego. Ręcznie przesuwane okiennice mają na celu regulację temperatury w pokojach. Goście regulując zaciemnienie pokoju, pozwalają przenikać zapachom eterycznym drzewa cyprysowego do wnętrza pokoju.

Centrum Jogi i Zdrowia w Kripau

Centrum Jogi i Zdrowia w Kripau - widok z okna

Budynek ekologiczny

Naturalna wentylacja, hydroniczne promieniowe ogrzewanie i chłodzenie, bardzo oszczędny kompaktowy charakter budynku (kubatura jest o 30 % mniejsza w porównaniu do typowych konstrukcji) - te wszystkie czynniki prowadzą do oszczędności energii prawie o połowę. Zastosowanie prostych wytrzymałych materiałów, w połączeniu z racjonalnym projektowaniem powoduje, że budynek „pracuje” skutecznie ze spokojem i pięknem, budując scenę bogatego pejzażu.

Podobne zasady wynikają z całego generalnego planu przygotowanego przez Petra Rose &Partners dla obiektu Kripalu. Proponowane zmiany obejmują renowacje istniejących budynków kampusu, poprawę organizacji krajobrazu, dobudowę nowych budynków (dla zwiększenia pojemności obiektu). Całość działań ma na celu stworzenie spokojnego, ekologicznie wyważonego środowiska a tym samym stanowi model odpowiedzialności inwestorów względem naturalnego otoczenia.

Informacja o firmie Peter Rose+Partners

Peter Rose + Partners jest nagradzaną firmą architektoniczną zajmującą się również projektami urbanizacyjnymi. Założona w Montrealu w roku 1978 przeniosła w roku 1992 swoja działalność do Cambridge w stanie Massachusetts gdzie główny założyciel firmy Peter Rose ( BA/Master, Uniwersytet Yale) objął stanowisko adiunkta, profesora architektury na Harvard University’s Graduate School of Design.

Informacja o Kripalu Center

Kripalu Center – Ośrodek Jogi i Zdrowia oferuje około 750 programów rocznie w zakresie jogi, leczenia holistycznego, rozwoju osobowości, i duchowości. Te głęboko holistyczne programy łącza w sobie reguły i praktykę jogi, światowe tradycje filozofii na równi z najnowszymi osiągnięciami nauki, psychologii w zakresie rozwoju człowieka. Wynika z tego program uzdrawiania którego cechy można krotko określić jako współczesne, dostępne, głębokie z akcentem na dostarczenie pacjentowi narzędzi które może on stosować w swoim życiu codziennym. Kripalu Center jest organizacją użytku publicznego pracującą na zasadzie „non profit” która od ponad 30 lat służy wszystkim ludziom, niezależnie od pochodzenia. Kripalu Center mieści się w górach Berkshire we wschodniej części stanu Masschusetts, niecałe 3 godziny drogi od Bostonu i Nowego Jorku.

Dodano: 06/09/2010, Zmodyfikowano: 03/11/2013
Powrót do kategorii: Polska i Świat

Komentarze

nadzieja

Dodano: Czwartek, 30 Wrzesień 2010, 22:15, Autor: stary architekt

Oglądam ten obiekt z nadzieją, że sztuka architektury jeszcze nie umarła!!!!!!!
Estetyka dobra na dziś i za 1000 lat.
Bogu chwała,że są projektanci i inwestorzy o tak wysokiej kulturze.

Newsletter

facebook

Aktualności

Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru

[14/01/2019]

Przedmiotem konkursu jest autorskie, twórcze opracowanie koncepcji projektowej instalacji artystycznej "Ludzie z lodu" w ramach wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru. Wystawa zlokalizowana zostanie... więcej

Moc piękna architektury Europy Środkowo-Wschodniej. Weź udział w międzynarodowym konkursie!

[24/12/2018]

„Moc piękna architektury” – to hasło konkursu „Zmień wizję w projekt”, do którego zapraszamy architektów i pracownie architektoniczne z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Łączna pula nagród to 16 0... więcej

Dobry dentysta

[18/01/2019]

Witajcie! Szukam naprawdę dobrego dentysty w Toruniu. Chodziłoby mi o prawdziwą metamorfozę uśmiechu. To miałby być prezent dla naszej mamy z okazji 50 urodzin...Gdzie można liczyć na kompleksowe l... więcej

Re: Drzwi do hotelu

[18/01/2019]

Voster produkuje dobrej jakości drzwi wewnętrzne. Do hotelu też pewnie się któreś nadadzą. Przepatrz ich produkty na: https://www.voster.pl.
Z tego co wiem to prowadzą dystrybucję na całą Polskę,... więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×