Polska i Świat

Październik 17, 2011

Dom ekologiczny 4

Projekt otrzymał wyróżnienie równorzędne w konkursie na Dom Ekologiczny. Projekt Aleksandry Poźniak-Wołodźko i Marcina Sienkowskiego.
Projekt otrzymał wyróżnienie równorzędne w konkursie na Dom Ekologiczny. Projekt Aleksandry Poźniak-Wołodźko i Marcina Sienkowskiego.

Dom jest minimalistyczny. Biała elewacja i przyciemnione okna dają efekt mocnego kontrastu. Projekt Aleksandry Poźniak-Wołodźko i Marcina Sienkowskiego.

Architektura

Projekt otrzymał wyróżnienie równorzędne w konkursie na Dom Ekologiczny. Projekt Aleksandry Poźniak-Wołodźko i Marcina Sienkowskiego.

Projekt jest minimalistyczny. Biała elewacja i przyciemnione okna dają efekt mocnego kontrastu. Dzięki temu całość jest wyrazista. Sercem domu jest piec kominkowy. Kompozycja wnętrza to dwukondygnacyjna główna izba otoczona małymi pomieszczeniami. Loft może być rozszerzony o przestrzeń ogrodu zimowego. Ogród zimowy pozwala na wizualny kontakt z naturą przez cały rok. Schody oddzielają salon od kuchni z jadalnią, jednocześnie nadają kierunek ruchu, w koło kominka. Główne pomieszczenie pełni rolę atrium, dzięki niemu budynek może być wentylowany naturalnie. Dom ma dużą bezwładność cieplną, więc sezon grzewczy trwa zaledwie 4 miesiące. Swoją koncepcją chcemy udowodnić, że energooszczędny dom nie musi być mały. Nie trzeba wyrzekać się reprezentacyjnego, wysokiego wnętrza. Chcemy namawiać do korzystania z naturalnych materiałów budowlanych, z niską energią wbudowaną, ale nie tylko nowych, również tych pochodzących z rozbiórki. Cegła, drewno, beton bez zbrojenia to materiały, które szlachetnie się starzeją oraz nadają się do recyklingu.

Projekt otrzymał wyróżnienie równorzędne w konkursie na Dom Ekologiczny. Projekt Aleksandry Poźniak-Wołodźko i Marcina Sienkowskiego. / Plansza
Projekt otrzymał wyróżnienie równorzędne w konkursie na Dom Ekologiczny. Projekt Aleksandry Poźniak-Wołodźko i Marcina Sienkowskiego. / Rzuty

Wentylacja hybrydowa

Największą wadą wentylacji mechanicznej jest znaczna ilość zużywanej energii. Odpowiedzią na ten problem jest właśnie wentylacja hybrydowa, w której odpowiednio zaprojektowana instalacja dostosowana jest do zmieniających się w ciągu roku, a nawet w ciągu dnia, parametrów powietrza zewnętrznego.
Wysokie pomieszczenie daje możliwość naturalnego wentylowania budynku. Na górze swoistego atrium znajdują się sterowane uchylne okna połaciowe – wywiewniki. Pomieszczenia są wentylowane poprzez hydrosterowalne nawiewniki w ogrodzie zimowym lub oknach oraz otwory wywiewne w najwyższych punktach pomieszczenia. W sezonie grzewczym włącza się wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Zużyte powietrze jest czerpane spod kalenicy, rekuperowane, oraz rozprowadzane rurami w drewnianym stropie do pokoi. Przepływ powietrza w systemie mechanicznym naśladuje ruch powietrza w systemie naturalnym.

Projekt otrzymał wyróżnienie równorzędne w konkursie na Dom Ekologiczny. Projekt Aleksandry Poźniak-Wołodźko i Marcina Sienkowskiego.
Projekt otrzymał wyróżnienie równorzędne w konkursie na Dom Ekologiczny. Projekt Aleksandry Poźniak-Wołodźko i Marcina Sienkowskiego. / Schemat wentylacji

Materiały

– Drewno do ścianek działowych i na strop.
– Pełna cegła rozbiórkowa dla ściany akumulacyjnej.
– Ścianę zewnętrzną oraz dach ocieplono wełną celulozową lub izolacją z włókien drzewnych na drewnianych teownikach.
– Elewacja z białych płytek włókno-cementowych.
– Na parterze podłoga betonowa na płycie z pianobetonu.
– Wiata na samochody – ściana biotyczna.

Okna

Energooszczędne okna z nawiewnikami hydrosterowalnymi, oszklone potrójną szybą z jedną powłoką selektywną. Zamiast systemów zacienień czy specjalnych dodatkowych osłon termicznych na okna zastosowano ciepłochronne kotary uzupełnione folią mikroperforowaną ze srebrną powłoką, automatyczne sterowane systemem BMS.

Ogród zimowy jest zadaszony przegrodą pełną, aby zapobiec przegrzewaniu latem i ucieczce ciepła zimą, oraz w nocy.
W sezonie grzewczym jest zamknięty - w sposób pasywny pobiera energię słoneczną. Kiedy słońce zachodzi, ogród jest izolowany od reszty domu ciepłochronną kotarą. W sezonie przejściowym, ogród rozszczelniony od środka, pełni funkcję dodatkowego pokoju, wstępnie ogrzewa zewnętrzne powietrze do wentylacji naturalnej. Latem ogród jest otwarty, jeżeli jest za ciepło, zamyka się go i izoluje kotarą.

Oświetlenie naturalne

Wszystkie pomieszczenia są równomiernie oświetlone, nie tylko za pomocą okien, ale również dzięki wewnętrznym przegrodom przeźroczystym. Aby światło docierało do wnętrz jak najdłużej w ciągu zimowego dnia, taras ma jasny kolor, odbija zachodzące i wschodzące światło.

Konstrukcja

Budynek stoi na płycie fundamentowej z pianobetonu (λ=0,17 gęstość 500 kg/m3). Betonowa posadzka parteru jest wykonana równocześnie z płytą. Strop jest drewniany, wykonany z teowników z otworami na instalacje, w tym kanały wentylacji mechanicznej. Ścianę akumulacyjną wykonano z cegły rozbiórkowej. Konstrukcja dachu to drewniane teowniki z wełną celulozową, lub inną izolacją naturalną, np. włóknami drzewnymi.

Ogrzewanie

Piecyk kominkowy z płaszczem wodnym, na drewno lub pellety. Zamknięta komora spalania, umożliwia stosowanie wentylacji mechanicznej w sezonie grzewczym. Piecyk jest usytuowany w centrum domu, ciepło rozprowadzane jest powietrznie, za pomocą
wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Ten sposób dystrybucji ciepła daje możliwość wyłączenia ogrzewania części pokoi w razie potrzeby.

Woda

Zamiast wykorzystywać wodę deszczową, można czerpać wodę z miejsca, w którym jest cały czas. W projekcie przewidujemy zastosowanie hydroforu pompującego wodę gruntową z głębokości około 1,5 m pod powierzchnią terenu. Woda będzie wykorzystywana do toalet, oraz do pralki.

CWU

– W sezonie grzewczym za pomocą piecyka kominkowego z płaszczem wodnym.
– Poza sezonem grzewczym za pomocą kolektorów słonecznych.
– W razie potrzeby dogrzania wody przewidziano grzałkę elektryczną.
– Duży zbiornik izolowany na CWU 900 litrów.
Jeden moduł kolektora słonecznego jest umieszczony w specjalnym oknie na połaci dachowej, od strony południowej, a drugi blisko zbiornika na CWU, na elewacji zachodniej, aby ograniczyć straty ciepła na przesyle czynnika grzejącego. Kolektory są dostępne z wnętrza domu, można je czyścić, lub zdemontować na czas dłuższej nieobecności.
Aby odciążyć system grzewczy proponujemy zbiornik do zimnej wody użytkowej o kształcie kolektora, w której będzie ona wstępnie podgrzewana ciepłem z otoczenia – z 10 do 20 stopni Celsjusza. Dzięki temu pomieszczenie techniczne będzie chłodzone.

BMS

System sterujący budynkiem, pozwala na automatyzację pasywnego wykorzystania energii słonecznej. Ciepłochronne kotary w sezonie grzewczym odsłaniają się, kiedy słońce wschodzi i zasłaniają się, kiedy zachodzi. Latem – chronią budynek przed nadmiarem energii słonecznej. System zarządza również wentylacją naturalną.

Tagi: architektura domy ekologiczne domy domy jednorodzinne

Komentarze

plusik

Dodano: Środa, 09 Październik 2013, 09:32, Autor: plusss

Bardzo miło wspominam współpracę z Panią Architekt - dzięki audytowi zadbała o nasz budżet - nie przesadziliśmy w żadną stronę dzięki temu. Zoptymalizowane zostały koszty budowy i utrzymania budynku. Ma bardzo dobre pomysły techniczne i nie szaleje z wizją budynku: zadbała o klasyczne proporcje, dzięki niej nasz dom wygląda ładnie sam z siebie bez żadnych ozdóbek, które wychodzą z mody i po latach śmieszą...

super

Dodano: Czwartek, 10 Listopad 2011, 22:46, Autor: flor

Prześwietny projekt!

projekt domku

Dodano: Piątek, 04 Listopad 2011, 08:31, Autor: FurnitePL

niby wygląd najzwyklejszego domku, dopiero na przekroju widac niezwykle rozmieszczenie i swiatlo ,ktore wedlug mnie jest najwazniejsze! Pozdrawiam i projekt oceniam najwyzej jak mozna meble FurnitePL

Domy jednorodzinne

Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021
Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Materiały budowlane

      Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ma ogromny wpływ na nas...
Kwiecień 28, 2022
    Bardzo często pomieszczenia na poddaszu posiadają okna dachowe, przez które wlewa...
Kwiecień 28, 2022

Konkursy

Konkurs „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” adresowany jest do pracowni architektonicznych i samodzielnych architektów, w których projektach wykorzystano systemy firmy Aluprof. Ideą konkursu jest wyr...
Maj 24, 2022
The monumental structure of the Silos, located in Buenos Aires on the Eastern side of Puerto Madero, is one of the few port constructions that persist in the neighbourhood and the only one that has...
Kwiecień 28, 2022