Polska i Świat

Maj 6, 2009

Dom TypOwy

IDT - możliwy kształt dzialki
IDT - możliwy kształt dzialki

Indywidualny Dom TypOwy to wynik pracy nad pomysłem na ekologiczny dom z drewna, o nowoczesnej bryle opartej na dobrym projekcie. Dom dla ludzi szukających czegoś nietypowego w cenie zbliżonej do domu katalogowego, dla ludzi z wyczuciem, których nie stać na projekt indywidualny, a chcieliby mieszkać wygodnie, funkcjonalnie i cieszyć oko dobrą architekturą.

Dom TypOwy; KWK Promes

Robert Konieczny z pracowni KWK Promes, w ramach projektu Dom – nowy wymiar, opracował innowacyjny projekt domu jednorodzinnego, który posiada trzy istotne dla inwestora cechy:

  • pasuje na prawie każdą działkę
  • pasuje dla prawie każdej rodziny
  • pasuje do różnych przepisów lokalnych (rodzaje dachów).

Czym jest idealny dom typowy?
Z jednej strony powinien pasować na prawie każdą działkę, a z drugiej - odpowiadać potrzebom prawie każdego człowieka. W odpowiedzi na potrzebę osiągnięcia możliwie największej uniwersalności zaproponowany został dom na planie koła.
- Dom ten jest odpowiedzią na masę fatalnych i tandetnych domów katalogowych, zachowuje jednak to, co jest w nich najważniejsze czyli przystępną cenę i dostępność – zapewnia Robert Konieczny z KWK Promes. - Z założenia ma to być dom typowy, ale bez jego typowych wad. Powinno się go móc wpisać w działkę o dowolnym kształcie, stąd jego okrągły rzut. Powinien pasować do każdego otoczenia, dlatego możliwość zastosowania w budynku różnych rodzajów dachów. Powinien odpowiadać każdej rodzinie, stąd, dzięki drewnianej konstrukcji, możliwość modyfikowania przestrzeni. Ponadto jego wnętrza powinny być bardzo ustawne dosłownie "pod przysłowiowe meble z Ikei" , dlatego też taki jest.

Dom TypOwy - działki

Program użytkowy

Dzięki zastosowanej konstrukcji szkieletowej i modułowemu podziałowi przestrzeni, wnętrze domu daje się dowolnie kształtować w odpowiedzi na potrzeby konkretnych użytkowników i to zarówno na etapie projektu, jak i podczas późniejszego użytkowania domu - żadna ze ścian wewnętrznych nie jest nośna. Zastosowanie trzonu komunikacyjno-instalacyjnego - rozwiązania, które polega na zlokalizowaniu komunikacji pionowej oraz wszystkich przewodów instalacyjnych w centralnym punkcie domu - koła, do minimum doprowadza ilość powierzchni komunikacyjnej oraz sprawia, że każdy punkt w domu ma jednakowy dostęp do wszelkich instalacji (w tym do wentylacji), co zapewnia pełną dowolność w kształtowaniu przestrzeni.

Wnętrza

Wnętrza domu opartego na planie koła są ustawne, a przy tym efektownie otwierają się na światło płynące z okien. Parter stanowi obszerna część dzienna z kuchnią, pokój gościnny, łazienka z sauną z wyjściem do ogrodu oraz zaplecze gospodarcze (kotłownia, suszarnia). Piętro to strefa prywatna właścicieli – sypialnie, pokój kąpielowy i garderoba. Na poddaszu uzyskano otwartą przestrzeń pracowni doświetlonej oknami połaciowymi, którą można dowolnie kształtować w zależności od potrzeb i upodobań użytkowników.

Dom TypOwy - wnętrze

Oszczędności, komfort życia i zalety dla środowiska

Walory budynku niskoenergetycznego bliskiego domowi pasywnemu uzyskano dzięki kształtowi bryły, zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja), systemu podgrzewania ciepłej wody za pomocą energii słonecznej, izolacji termicznej ścian zewnętrznych o grubości 25 cm z wełny mineralnej i dachu o grubości 30 cm. Roczne zapotrzebowanie na energię nie przekroczy 40 kWh/m2, a nowoczesny system grzewczy zredukuje ilość emitowanych spalin. Wełna w ścianach działowych i stropach wspiera termoizolacyjność i zapewnia mieszkańcom ciszę. Energooszczędne dwukomorowe okna aluminiowo-drewniane mają współczynnik przenikania k=1 dla całego okna. Wysokiej klasy naturalne materiały budowlane i wykończeniowe (drewno, wełna mineralna, płyty g-k, szkło) tworzą komfortowy mikroklimat, poczucie ciepła i przytulności.

Dom TypOwy - dachy

Więcej na www.dom-nowywymiar.pl

Autorzy:
kasia baron

Tagi: KWK Promes Robert Konieczny architektura domy pasywne domy energooszczędne domy domy jednorodzinne

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025