Polska i Świat

Listopad 24, 2008

„Gaudi Projekt”

 

Ogólnopolski otwarty konkurs „Termo Organika Gaudi Projekt” na projekt fasady budynku, dzięki któremu bloki polskich miast mogą zmienić się w dzieła sztuki rozstrzygnięty. Termo Organika, organizator konkursu zamierza pomóc w realizacji finałowych projektów, by w ten sposób promować termomodernizację.

 


 

18. 11.2008 roku w warszawskiej siedzibie SARPu zaprezentowane zostały zwycięskie projekty, a ich twórcy otrzymali nagrody. Na ogłoszony w maju konkurs odpowiedziało prawie 70 twórców – profesjonalistów i amatorów z całej Polski.

 


 

Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować oryginalną elewację, która spełni rolę niepowtarzalnej fasady i jednocześnie termoizolacji. Mogli sami znaleźć budynek do ocieplenia lub zająć się jednym z trzech standardowych i modelowych bloków zaproponowanych do metamorfozy przez organizatorów konkursu.

 

90 % uczestników konkursu przysłało projekty bazujące na modelowych budynkach.

 

 

 

Prace oceniało jury składające się z autorytetów świata sztuki, architektury i budownictwa, w którego skład weszli: Anda Rottneberg- historyk sztuki, Leon Tarasewicz- malarz, Mirosław Bałka- rzeźbiarz, Piotr Szaroszyk- architekt, Marek Kaproń- dyrektor ITB, Aleksander Panek z NAPE i Anna Kamińska – redaktor naczelna miesięcznika Murator.

 

 

 

Werdykt jury

 

Jurorzy pod przewodnictwem Andy Rottenberg zgodnie postanowili przyznać Nagrodę Specjalną za projekt, który mocno wyróżniał się na tle pozostałych „odważną wizją artystyczną”. Jego autorką jest Bogna Hamryszczak z Krakowa.

Bogna Hamryszczak- Kraków Nagroda Specjalna
Bogna Hamryszczak- Kraków Nagroda Specjalna

Bogna Hamryszczak- Kraków Nagroda Specjalna

 

Równorzędne nagrody regulaminowe otrzymali twórcy trzech prac: Paweł Karpa z Grodźca, Żaklina Nowodworska i Michał Podgórczyk z Trójmiasta oraz Anna Ryplewska ze Szczecina. W związku z tym, że wszystkie finałowe projekty reprezentowały wyrównany, wysoki poziom - ich autorzy dostali jednakowe nagrody pieniężne: 7 tys zł.

nagroda regulaminowa- Grodziec, Student -Politechnika Wrocławska

nagroda regulaminowa- Grodziec, Student -Politechnika Wrocławska

Nagroda regulaminowa - A.Rypleska-Szczecin

Nagroda regulaminowa - A.Rypleska-Szczecin

Dwójka z Trójmiasta- Nagroda regulaminowa

Dwójka z Trójmiasta- Nagroda regulaminowa

- Nadesłano wiele interesujących prac. Oceniając je szukaliśmy projektów ze świeżymi pomysłami potrafiącymi znacząco odmienić wygląd budynku. Do ścisłego finału wytypowaliśmy 20 prac o wysokim poziomie artystycznym – mówi Piotr Szaroszyk, architekt i członek jury- Przyznanie nagród przy tak wyrównanym poziomie nie było łatwe. Całe jury ujęła artystycznym pomysłem i niezwykłą urodą praca Bogny Hamryszczak, która otrzymała od nas nagrodę specjalną. Projekt ten jest jednak trudny do realizacji, głównie z ekonomicznego punktu widzenia. Przyznaliśmy także trzy nagrody regulaminowe, które cechują ciekawe i odważne wizje artystyczne. Te projekty bez problemu mogą być zrealizowane. Mnie osobiście najbardziej podobała się praca Los Koloros, która dzięki prostemu zabiegowi, wykorzystującemu zabawę światłem zmienia zwykłą elewacje budynku w coś nietuzinkowego, ocieplającego otaczającą nas przestrzeń.

Nagroda publiczności – Styropian w kropki dla wybranego hasła

Konkurs Termo Organika Gaudi Projekt jeszcze się nie zakończył. W Internecie trwa wybór najlepszej pracy. Każdy może stać się członkiem jury i nagrodzić jednego z twórców. Wystarczy wejść na stronę konkursu i zagłosować na wybrany projekt oraz zaproponować slogan dotyczący produktów Termo Organiki. Krakowska firma nagrodzi najbardziej oryginalne hasło, a jego autor otrzyma pomoc przy dociepleniu własnego domu – zniżkę na produkty Termo Organiki oraz doradztwo w zakresie wykonania docieplenia. Konkurs przeznaczony jest dla osób fizycznych. (www.termoorganikagaudiprojekt.pl)

Zobacz galerie:

„Termo Organika Gaudi Projekt” - Bogna Hamryszczak - Kraków - Nagroda Secjalna

„Termo Organika - Gaudi Projekt” - Paweł Karpa z Grodźca

„Termo Organika Gaudi Projekt” - Nagroda regulaminowa - A.Rypleska-Szczecin

„Termo Organika Gaudi Projekt” - Dwójka z Trójmiasta- Nagroda regulaminowa

Tagi: gaudi projekt architektura

Komentarze

sztuka dla sztuki

Dodano: Piątek, 28 Listopad 2008, 13:56, Autor: dortch

szkoda, że wielu zowiących się architektami lub przyszłymi architektami tworzy sztukę dla sztuki.. to powinno być zarezerwowane dla innych sektorów - graficy, malarze, rysownicy...
architekci powinni tworzyć dla użytku ludzi, powinni umieć wyważać proporcje funkcjonalności z pięknem, bycie architektem nie należy mylić ze znajomością nowoczesnych programów projektowo-graficznych
nagrodzone prace są banalne, a niektóre nawet tandetne - nie odpowiadają na tematykę konkursu

klorowe szkiełka

Dodano: Piątek, 28 Listopad 2008, 10:25, Autor: komentator

i jeszcze zapomniałem dodać o tych kolorowych szkiełkach - to dopiero żenada, już nie wspominając o Gaudim...

Co to ma współnego z Gaudium?

Dodano: Piątek, 28 Listopad 2008, 10:23, Autor: komntator

Co te projekty mają wspólnego z Gaudim? On się inspirował przyrodą w czystej formie. Zwiedziłem w Barcelonie jego muzeum i katedrę, gdzie były zaprezentowane jego prjekty. To nie ma nic wspólnego z przyrodą. Pierwsza nagroda to ponakładane a siebie blachy ewentualnie warstwy materiały - jeśli sugerować się opisem, drugie to jakaś plecionka a trzecie to w pgóle jakiś odpust...

Ciekawe jak wyglądały pozostałe prace...

Domy jednorodzinne

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Materiały budowlane

Źródło: unsplash.com
Pielęgnacja trawnika to wyzwanie, na które składa się wiele elementów, w tym walka z niepożądany...
Czerwiec 3, 2024
Nie od dziś światło dzienne wykorzystywane jest w architekturze i sztuce. Jego umiejętne zastoso...
Czerwiec 3, 2024

Konkursy

Poznaliśmy jurorów V edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Najciekawsze obiekty bazujące na rozwiązaniach lidera rynku wybiorą wybitni architekci i przedstawiciele branży budowlanej.
Czerwiec 19, 2024
Kyoto Global Design Awards honors extraordinary designers from around the world. Our Jury members are diverse, independent and are responsible for selecting award-winning design projects, thus prov...
Czerwiec 17, 2024