Polska i Świat

Maj 10, 2015

Luz House - laureat Emerging Architect Prize 2015

Luz House - laureat Emerging Architect Prize 2015, przyznawanej przez Fundację Miesa van der Rohe  © José Hevia
Luz House - laureat Emerging Architect Prize 2015, przyznawanej przez Fundację Miesa van der Rohe © José Hevia

Katalońskie biuro ARQUITECTURA-G zdobyło Emerging Architect Prize (Nagrodę dla Wchodzących Architektów), przyznawaną przez Fundację Miesa van der Rohe, za projekt Luz House.

Projekt polegał na przebudowie istniejącego domu jednorodzinnego, znajdującego się w hiszpańskiej miejscowości Cilleros. Inwestor chciał, aby nowy dom był pełen naturalnego światła i był mocno związany z przestrzenią zewnętrzną. W związku z tymi oczekiwaniami, powstał 4-kondygnacyjny dom z dziedzińcem w jego centrum. Każdy poziom ma osobną funkcję: kuchnię, salon i dwie sypialnie. Każdy pokój ma swoją łazienkę, całkowicie otwartą na patio z wejściem z pokoju i przedpokoju.

Według jury, projektanci wykazali się znakomitym zrozumieniem tematu i błyskotliwie poradzili sobie z ograniczeniami konstrukcyjnymi i ekonomicznymi. Bezpośredni dialog z inwestorem i jasna strategia całego projektu, skupionego na budowie budynku wokół nowego dziedzińca zaowocowała wyjątkowo dobrym rezultatem. Architekci zintegrowali istniejącą kamienną fasadę z nowymi ścianami, osiągając wyjątkowo przyjazną przestrzeń przy pomocy bardzo tanich materiałów budowlanych.

Jury zwróciło również uwagę na prostotę i przejrzystość przestrzeni, materiały przyjazne środowisku i paletę ciepłych barw, zdominowaną przez płytki terakoty, pokazując, że dobra architektura nie musi być droga i spektakularna.

Luz House - fasada © José Hevia
Luz House - fasada © José Hevia
Luz House - parter © José Hevia
Luz House - parter © José Hevia
Luz House - kuchnia © José Hevia
Luz House - patio na nawyższym piętrze © José Hevia
Luz House © José Hevia
Luz House - przekrój ©José Hevia

Informacje techniczne o projekcie

  • Nazwa- Luz House (hiszp.: Casa Luz)
  • Miejsce - Hiszpania
  • Rok ukończenia - 2013 (rozpoczęcie projektu - 2012)
  • Pracownia architektoniczna - arquitectura-g
  • Autorzy - Jonathan Arnabat(1977 Spain), Aitor Fuentes (1981 Spain), Igor Urdampilleta (1981 Spain), Jordi Ayala(1975 Spain)
  • Typ budynku - dom jednorodzinny
  • Powierzchnia użytkowa - 77m. kw.
  • Powierzchnia całkowita - 136,50 m kw.

Dialog architektury z otoczeniem

Jury nagrody nagradzając i wyróżniając projekty chcieli w edycji 2015 zwrócić uwagę na społeczną odpowiedzialność architektury i jej twórców. Uzasadniają to tym, że dzisiaj Europa konfrontuje swoje bogate i zróżnicowane dziedzictwo z zachodzącymi, ogromnymi zmianami środowiskowymi i społecznymi. W związku z wciąż istniejącymi dużymi różnicami i podziałami pomiędzy regionami, podzielamy pogląd, że akt projektowania, na równi z potrzebami funkcjonalnymi i ekonomicznymi, powinien zwiększać komfort życia i wpływać na stopień integracji i kultury społecznej jej użytkowników.

Pięciu finalistów oraz zwycięzca Nagrody (Filharmonia Szczecińska) w 2015 roku zostali nagrodzenia ponieważ zakres ich pracy obejmuje wiele czynników: zrozumienie zmieniających się kontekstów, które często są bardzo złożone i cenne; zrozumienie symbiozy miedzy nowym a istniejącym otoczeniem, pomiędzy ich funkcją a strefą publiczną; umiejętność zmiany przestrzeni na przyjazną dla jej mieszkańców, poprzez tworzenie przyjaznych miejsca spotkań i w końcu umiejętność nawiązywania dialogu pomiędzy ewolucją jaką przechodzi dyscyplina architektoniczna a
ewolucją potrzeb i wartości społeczeństw.

Źródło: Fundació Mies van der

Tagi: domy domy jednorodzinne nagroda

Domy jednorodzinne

Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021
Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Materiały budowlane

      Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ma ogromny wpływ na nas...
Kwiecień 28, 2022
    Bardzo często pomieszczenia na poddaszu posiadają okna dachowe, przez które wlewa...
Kwiecień 28, 2022

Konkursy

Konkurs „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” adresowany jest do pracowni architektonicznych i samodzielnych architektów, w których projektach wykorzystano systemy firmy Aluprof. Ideą konkursu jest wyr...
Maj 24, 2022
The monumental structure of the Silos, located in Buenos Aires on the Eastern side of Puerto Madero, is one of the few port constructions that persist in the neighbourhood and the only one that has...
Kwiecień 28, 2022