Polska i Świat

Listopad 19, 2013

Ogród XXI wieku z pawilonem wystawienniczym - projekt zwycięski

Ogród XXI wieku - I nagroda w konkursie, autorzy: Mecanoo International B.V. z Holandii i Jojko + nawrocki architekci s.c. z Katowic
Ogród XXI wieku - I nagroda w konkursie, autorzy: Mecanoo International B.V. z Holandii i Jojko + nawrocki architekci s.c. z Katowic

Był to międzynarodowy konkurs architektoniczny pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Środowiska, którego celem było stworzenie koncepcji Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym.

Autorem projektu są dwie pracownie: Mecanoo International B.V. z Holandii oraz Jojko + nawrocki architekci s.c. z Katowic.

W ramach rewitalizacji niezagospodarowanego obszaru Łazienek Królewskich o pow. 2,5 ha powstanie nowy ogród oraz 1800 m2 przestrzeni wystawowej pod jego powierzchnią. To bardzo ważny projekt dla przyszłości Muzeum Łazienki Królewskie. Jego realizację zaplanowano na lata 2014-2020 z środków MK i DN, Funduszy europejskich.

Pawilon wystawienniczy w Ogrodzie XXI wieku da nie tylko nowe życie kulturalne dla Łazienek Królewskich, ale pozwoli muzeom warszawskim na organizację dużych wystaw czasowych oraz włączy stolicę do międzynarodowego obiegu atrakcyjnych wystaw.

 

I Nagrodę przyznano za:

Trafną interpretację warunków konkursu, a w szczególności za:
1. Propozycję ogrodu – łąki, którego trójkątna, wyniesiona platforma nadaje ogrodowi status wyjątkowości. Krawędź tarasu ogrodu wzdłuż alei Chińskiej wzmacnia jej dominującą funkcję.
2. Propozycję pawilonu umieszczonego w całości pod projektowanym ogrodem. Funkcjonalne rozwiązanie obsługi publiczności, przestrzeni wystawienniczej, jej zwartość i możliwości elastycznego kształtowania.
3. Dobre powiązania projektowanego ogrodu z perspektywą widokową na łąki krajobrazowe od strony północnej.
4. Za właściwe propozycje zastosowania rozwiązań technologii proekologicznych uzupełnionych metodami pasywnymi, oraz propozycjami użycia materiałów odnawialnych.


I nagroda w konkursie na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym, autorzy: Mecanoo International B.V. i Jojko + nawrocki architekci s.c.
I nagroda w konkursie na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym, autorzy: Mecanoo International B.V. i Jojko + nawrocki architekci s.c.
I nagroda w konkursie na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym, autorzy: Mecanoo International B.V. i Jojko + nawrocki architekci s.c.
I nagroda w konkursie na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym, autorzy: Mecanoo International B.V. i Jojko + nawrocki architekci s.c.
I nagroda w konkursie na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym, autorzy: Mecanoo International B.V. i Jojko + nawrocki architekci s.c.

Fragmenty opisu autorskiego

Wnętrze ogrodu jest z założenia naturalne, demokratyczne, pozwalające każdemu na eksplorowanie przestrzeni w indywidualny sposób. Spacerować można niemal wszędzie wraz ze wznoszącym się i opadającym terenem.

Lokalizacja pawilonu jest nieprzypadkowa. Główne wejście do budynku znajduje się przy Alei Chińskiej, na przedłużeniu jednej z ważniejszych ścieżek ogrodu modernistycznego. Od zachodu zaprojektowano dodatkowe wejście do galerii, pozwalające na organizowanie wystaw i wernisaży poza godzinami otwarcia Łazienek.

Zaprojektowanie dodatkowego, zachodniego wejścia umożliwiło również wypiętrzenie punktu widokowego z szeroką panoramą na projektowany ogród XXI wieku oraz pozostałe założenia krajobrazowe Łazienek.

Nowy pawilon wystawienniczy wydaje się wyrastać z falującego deptaka, który otacza ogród. Wejścia po obu stronach (wschodniej i zachodniej) są niejako wydrążone w zboczach ogrodu, który osiąga swój najwyższy punkt właśnie nad wejściami. Trzeci, mniej formalny dostęp jest zlokalizowany w centralnej części ogrodu, tam gdzie zewnętrzny taras, wyrzeźbiony w krajobrazie tworzy bezpośrednie połączenie między pawilonem a ogrodem. Z miejsca tego roztacza się widok na Nową Oranżerię.


Pawilon wystawienniczy

Pawilon wystawienniczy jest zlokalizowany pod ogrodem, zaznaczając swoją obecność tylko przez wyraźniejszą deformację topografii terenu i wydrążone punkty wejściowe w ogrodzie i w ograniczających go ścianach. Świetliki wystające pośród roślinności tworzą zaznaczają obecność pawilonu tworzą tajemniczą mozaikę światła po zachodzie słońca.

Wszystkie wejścia prowadzą do holu głównego pawilonu, który łączy poziom ogrodu z niższymi przestrzeniami wystawienniczymi. Niepowtarzalna kaskada schodów ze strony wschodniej i rzeźbiarskie spiralne schody po stronie zachodniej prowadzą odwiedzających na poziom wystaw. Moment wejścia do pawilonu staje się ciekawym doświadczeniem, kiedy sklepiona przestrzeń rozwija się, oświetlona z góry okulusami i dużymi okrągłymi świetlikami. Sama przestrzeń, jak i przemieszczanie się po niej schodami, przypominają typowe cechy historycznych ogrodów krajobrazowych, takie jak groty, wodospady i mosty, ale we współczesnym kontekście i języku architektury XXI wieku.

Na najniższym poziomie odwiedzający od razu odnajdują drogę do dwóch głównych wejść prowadzących do przestrzeni wystawienniczych, które znajdują się po obu stronach holu. Dwa mniejsze pomieszczenia wystawiennicze łączą główne wystawy niezależnie od holu centralnego. Dzięki temu możliwe jest przebycie ciągłej trasy po wszystkich pomieszczeniach,wykorzystując jedno główne wejście.
Modułowy układ dwóch głównych przestrzeni wystawowych tworzy nieskończone możliwości kształtowania wystaw, z dostępem lub bez światła dziennego. Powierzchnia serwisowa zapewnia wygodny dostęp do przestrzeni magazynowych i dostawczych, a także powiązanie z pokojami obsługi i obsługi technicznej oraz parkingu. Na tym samym poziomie zlokalizowane zostały pokoje spotkań i edukacji, które powiązano jednocześnie z przestrzenią holu głównego.

Skład zespołu autorskiego:

Brouwer Jelmar, Bortko Jakub, Delva Steven, van Gameren Dick, van Gessel Michael R., Guis Robbert, Kaal Sebastiaan, Konovalov Vladimir, Jojko Marcin, Jurasz Grzegorz, Korzuch Maria, Nawrocka Agnieszka, Nawrocki Bartłomiej, Swder Weide Anne-Marie, Zaczek Iwona.

Plansza 1 / I nagroda w konkursie na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym, autorzy: Mecanoo International B.V. i Jojko + nawrocki architekci s.c.
Plansza 2 / I nagroda w konkursie na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym, autorzy: Mecanoo International B.V. i Jojko + nawrocki architekci s.c.
Plansza 3 / I nagroda w konkursie na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym, autorzy: Mecanoo International B.V. i Jojko + nawrocki architekci s.c.
Plansza 5 / I nagroda w konkursie na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym, autorzy: Mecanoo International B.V. i Jojko + nawrocki architekci s.c.

Tagi: konkurs nagroda zabytki pawilon ogrody

Komentarze

Natura

Dodano: Wtorek, 03 Grudzień 2013, 16:30, Autor: Yimou

Z jednej strony ślicznie, bajkowe pobazgrane obrazki, a z drugiej wygląda to wszystko kiczowato tendencyjnie. Co ważniejsze wg. mnie sam projekt się broni - prosty, klarowny, silny w wyrazie i ładnie rozwinęity funkcjonalnie. Główną myślą jest krajobraz, a nie budynek.

Domy jednorodzinne

Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021
Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021

Wasze realizacje

Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022
Odbudowa historycznej altany powstałej na początku XX wieku z inicjatywy łódzkiego fabrykanta, Ed...
Kwiecień 6, 2022

Materiały budowlane

      Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ma ogromny wpływ na nas...
Kwiecień 28, 2022
    Bardzo często pomieszczenia na poddaszu posiadają okna dachowe, przez które wlewa...
Kwiecień 28, 2022

Konkursy

The monumental structure of the Silos, located in Buenos Aires on the Eastern side of Puerto Madero, is one of the few port constructions that persist in the neighbourhood and the only one that has...
Kwiecień 28, 2022
This competition encourages designers to review and redesign these promising abandoned sites through a regenerative lens. The proposed design should consider the speed of changes and development th...
Kwiecień 25, 2022