Polska i Świat

Listopad 19, 2013

Ogród XXI wieku z pawilonem wystawienniczym - projekt zwycięski

Ogród XXI wieku - I nagroda w konkursie, autorzy: Mecanoo International B.V. z Holandii i Jojko + nawrocki architekci s.c. z Katowic
Ogród XXI wieku - I nagroda w konkursie, autorzy: Mecanoo International B.V. z Holandii i Jojko + nawrocki architekci s.c. z Katowic

Był to międzynarodowy konkurs architektoniczny pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Środowiska, którego celem było stworzenie koncepcji Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym.

Autorem projektu są dwie pracownie: Mecanoo International B.V. z Holandii oraz Jojko + nawrocki architekci s.c. z Katowic.

W ramach rewitalizacji niezagospodarowanego obszaru Łazienek Królewskich o pow. 2,5 ha powstanie nowy ogród oraz 1800 m2 przestrzeni wystawowej pod jego powierzchnią. To bardzo ważny projekt dla przyszłości Muzeum Łazienki Królewskie. Jego realizację zaplanowano na lata 2014-2020 z środków MK i DN, Funduszy europejskich.

Pawilon wystawienniczy w Ogrodzie XXI wieku da nie tylko nowe życie kulturalne dla Łazienek Królewskich, ale pozwoli muzeom warszawskim na organizację dużych wystaw czasowych oraz włączy stolicę do międzynarodowego obiegu atrakcyjnych wystaw.

 

I Nagrodę przyznano za:

Trafną interpretację warunków konkursu, a w szczególności za:
1. Propozycję ogrodu – łąki, którego trójkątna, wyniesiona platforma nadaje ogrodowi status wyjątkowości. Krawędź tarasu ogrodu wzdłuż alei Chińskiej wzmacnia jej dominującą funkcję.
2. Propozycję pawilonu umieszczonego w całości pod projektowanym ogrodem. Funkcjonalne rozwiązanie obsługi publiczności, przestrzeni wystawienniczej, jej zwartość i możliwości elastycznego kształtowania.
3. Dobre powiązania projektowanego ogrodu z perspektywą widokową na łąki krajobrazowe od strony północnej.
4. Za właściwe propozycje zastosowania rozwiązań technologii proekologicznych uzupełnionych metodami pasywnymi, oraz propozycjami użycia materiałów odnawialnych.


I nagroda w konkursie na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym, autorzy: Mecanoo International B.V. i Jojko + nawrocki architekci s.c.
I nagroda w konkursie na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym, autorzy: Mecanoo International B.V. i Jojko + nawrocki architekci s.c.
I nagroda w konkursie na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym, autorzy: Mecanoo International B.V. i Jojko + nawrocki architekci s.c.
I nagroda w konkursie na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym, autorzy: Mecanoo International B.V. i Jojko + nawrocki architekci s.c.
I nagroda w konkursie na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym, autorzy: Mecanoo International B.V. i Jojko + nawrocki architekci s.c.

Fragmenty opisu autorskiego

Wnętrze ogrodu jest z założenia naturalne, demokratyczne, pozwalające każdemu na eksplorowanie przestrzeni w indywidualny sposób. Spacerować można niemal wszędzie wraz ze wznoszącym się i opadającym terenem.

Lokalizacja pawilonu jest nieprzypadkowa. Główne wejście do budynku znajduje się przy Alei Chińskiej, na przedłużeniu jednej z ważniejszych ścieżek ogrodu modernistycznego. Od zachodu zaprojektowano dodatkowe wejście do galerii, pozwalające na organizowanie wystaw i wernisaży poza godzinami otwarcia Łazienek.

Zaprojektowanie dodatkowego, zachodniego wejścia umożliwiło również wypiętrzenie punktu widokowego z szeroką panoramą na projektowany ogród XXI wieku oraz pozostałe założenia krajobrazowe Łazienek.

Nowy pawilon wystawienniczy wydaje się wyrastać z falującego deptaka, który otacza ogród. Wejścia po obu stronach (wschodniej i zachodniej) są niejako wydrążone w zboczach ogrodu, który osiąga swój najwyższy punkt właśnie nad wejściami. Trzeci, mniej formalny dostęp jest zlokalizowany w centralnej części ogrodu, tam gdzie zewnętrzny taras, wyrzeźbiony w krajobrazie tworzy bezpośrednie połączenie między pawilonem a ogrodem. Z miejsca tego roztacza się widok na Nową Oranżerię.


Pawilon wystawienniczy

Pawilon wystawienniczy jest zlokalizowany pod ogrodem, zaznaczając swoją obecność tylko przez wyraźniejszą deformację topografii terenu i wydrążone punkty wejściowe w ogrodzie i w ograniczających go ścianach. Świetliki wystające pośród roślinności tworzą zaznaczają obecność pawilonu tworzą tajemniczą mozaikę światła po zachodzie słońca.

Wszystkie wejścia prowadzą do holu głównego pawilonu, który łączy poziom ogrodu z niższymi przestrzeniami wystawienniczymi. Niepowtarzalna kaskada schodów ze strony wschodniej i rzeźbiarskie spiralne schody po stronie zachodniej prowadzą odwiedzających na poziom wystaw. Moment wejścia do pawilonu staje się ciekawym doświadczeniem, kiedy sklepiona przestrzeń rozwija się, oświetlona z góry okulusami i dużymi okrągłymi świetlikami. Sama przestrzeń, jak i przemieszczanie się po niej schodami, przypominają typowe cechy historycznych ogrodów krajobrazowych, takie jak groty, wodospady i mosty, ale we współczesnym kontekście i języku architektury XXI wieku.

Na najniższym poziomie odwiedzający od razu odnajdują drogę do dwóch głównych wejść prowadzących do przestrzeni wystawienniczych, które znajdują się po obu stronach holu. Dwa mniejsze pomieszczenia wystawiennicze łączą główne wystawy niezależnie od holu centralnego. Dzięki temu możliwe jest przebycie ciągłej trasy po wszystkich pomieszczeniach,wykorzystując jedno główne wejście.
Modułowy układ dwóch głównych przestrzeni wystawowych tworzy nieskończone możliwości kształtowania wystaw, z dostępem lub bez światła dziennego. Powierzchnia serwisowa zapewnia wygodny dostęp do przestrzeni magazynowych i dostawczych, a także powiązanie z pokojami obsługi i obsługi technicznej oraz parkingu. Na tym samym poziomie zlokalizowane zostały pokoje spotkań i edukacji, które powiązano jednocześnie z przestrzenią holu głównego.

Skład zespołu autorskiego:

Brouwer Jelmar, Bortko Jakub, Delva Steven, van Gameren Dick, van Gessel Michael R., Guis Robbert, Kaal Sebastiaan, Konovalov Vladimir, Jojko Marcin, Jurasz Grzegorz, Korzuch Maria, Nawrocka Agnieszka, Nawrocki Bartłomiej, Swder Weide Anne-Marie, Zaczek Iwona.

Plansza 1 / I nagroda w konkursie na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym, autorzy: Mecanoo International B.V. i Jojko + nawrocki architekci s.c.
Plansza 2 / I nagroda w konkursie na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym, autorzy: Mecanoo International B.V. i Jojko + nawrocki architekci s.c.
Plansza 3 / I nagroda w konkursie na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym, autorzy: Mecanoo International B.V. i Jojko + nawrocki architekci s.c.
Plansza 5 / I nagroda w konkursie na koncepcję Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawienniczym, autorzy: Mecanoo International B.V. i Jojko + nawrocki architekci s.c.

Tagi: konkurs nagroda zabytki pawilon ogrody

Komentarze

Natura

Dodano: Wtorek, 03 Grudzień 2013, 16:30, Autor: Yimou

Z jednej strony ślicznie, bajkowe pobazgrane obrazki, a z drugiej wygląda to wszystko kiczowato tendencyjnie. Co ważniejsze wg. mnie sam projekt się broni - prosty, klarowny, silny w wyrazie i ładnie rozwinęity funkcjonalnie. Główną myślą jest krajobraz, a nie budynek.

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

W końcowym opracowaniu, na bazie wybranej w konkursie pracy Zamawiający oczekuje wykonania projektu budowlanego oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także wykonania kompletnej dokumenta...
Listopad 19, 2024
Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024