Polska i Świat

Marzec 24, 2014

Porcelana Śląska Park w Katowicach

Porcelana Śląska Park – budynek A;  projekt: TTAT i SXL
Porcelana Śląska Park – budynek A; projekt: TTAT i SXL

Inwestycja realizowana jest w przemysłowej części Katowic, gdzie w latach 20-tych XX wieku powstawała znana w całej Polsce porcelana sygnowana nazwą Giesche, a później Bogucice.

Obecnie powstaje tu park technologiczny, gdzie znajdować się będą budynki biurowe, centrum dizajnu, powierzchnie wystawowe, pracownie branż kreatywnych, laboratoria badawcze IT, laboratorium dizajnu i wzornictwa, kawiarnie i restauracje. Inwestycja ta ma dać tej przestrzeni drugie życie.

Za projekt architektoniczno-urbanistyczny odpowiedzialni są Architekci Magdalena Tokarska i Piotr Tokarski z pracowni TTAT, którzy zaprojektowali przebudowę dwóch budynków - starej fabryki - biurowca dyrekcji oraz stajni, pełniącej w ostatnich latach funkcję magazynu. Współautorem projektu wnętrz jest architekt Katarzyna Leśniok z pracowni SXL.

Projekt architektoniczno-urbanistyczny

Na działce można zidentyfikować trzy odrębne obszary: otoczenie budynku biurowego Porcelana Śląska Park, otoczenie budynku Fundacji Giesche oraz kompleks budynków pofabrycznych. Ze względu na przyjęte założenie projektowe o docelowym wspólnym funkcjonowaniu tych trzech obszarów, architekci zaproponowali połączenie terenu pętlą komunikacyjną, która stworzy czytelny układ poruszania się pomiędzy poszczególnymi obiektami. Przy projektowanych budynkach biurowych jak i budynkach pofabrycznych zaproponowano stworzenie placów wejściowych. Projektowana pętla połączy strefy wejściowe scalając poszczególne budynki w jeden funkcjonujący kompleks.

Schemat urbanistyczny, projekt: TTAT

Budynek biurowy Porcelana Śląska Park

Przebudowywany budynek biurowy, w którym znajdować się będzie również powierzchnia handlowa, zlokalizowany jest na wzniesieniu w niedalekiej odległości od drogi. Uniemożliwiło to zaprojektowanie potrzebnej ilości miejsc parkingowych przy stycznej drodze od strony istniejącego głównego wejścia. Wymagany parking został zaprojektowany po drugiej stronie budynku i w konsekwencji zaprojektowano drugie, bliźniacze wejście od strony parkingu. Tak zaprojektowana dwustronna strefa wejściowa prowadzi do wspólnego holu wejściowego.

  • Powierzchnia terenu: 7 670 m²
  • Powierzchnia użytkowa: 1728,8 m²
Budynek biurowy Porcelana Śląska Park, projekt: TTAT
Budynek biurowy Porcelana Śląska Park, projekt: TTAT
Schemat budynku biurowego Porcelana Śląska Park, projekt: TTAT
Budynek biurowy Porcelana Śląska Park, wnętrza, projekt: TTAT i SXL
Budynek biurowy Porcelana Śląska Park, wnętrza; projekt: TTAT i SXL
Budynek biurowy Porcelana Śląska Park, projekt: TTAT i SXL
Budynek biurowy Porcelana Śląska Park - rzut poziomu 0, projekt: TTAT
Budynek biurowy Porcelana Śląska Park - przekrój, widok korytarza, projekt: TTAT

Budynek biurowy Fundacji Giesche

Budynek, w którym znajdować się będzie siedziba inwestora to niewielki obiekt pełniący w przeszłości funkcję stajni, a później magazynu. Pomimo odrębnej funkcji ma on poprzemysłowy charakter, podobny do pozostałych budynków znajdujących się na działce, które dawniej były bezpośrednio związane z produkcją porcelany.
Wartość architektoniczną byłej stajni stanowią oryginalne ceglane ściany i odkryta drewniana więźba dachowa. Dlatego głównym założeniem projektowym było poszanowanie tożsamości budynku. Architekci dążyli do tego, aby obiekt pozostał w swoim wyrazie niezmieniony, podkreślając swoją przynależność do pozostałych obiektów kompleksu pofabrycznego.

Przedstawione przez inwestora założenia programowo-funkcjonalne spowodowały konieczność powiększenia kubatury przebudowywanego budynku. Nadbudowa i każdego rodzaju rozbudowa zmieniały charakter i architekturę zewnętrza budynku; aby tego uniknąć projektanci zdecydowali o powiększeniu kubatury w obrębie istniejących murów zagłębiając posadzkę o poziom niżej tworząc w ten sposób przestrzeń dwukondygnacyjną.

Charakter istniejących elementów konstrukcji jak zewnętrzne ściany z cegły, drewniana więźba, czy stalowe dźwigary pozostały nienaruszone. Ruch obniżenia posadzki zostaje podkreślony użyciem jednego materiału dla wszystkich elementów poniżej poziomu 0 zarówno dla posadzki jak i ścian czy sufitu w pomieszczeniach na poziomie -1. Pomieszczeniom o nowej funkcji na poziomie 0 nadano formę białych boxów, kontrastujących z oryginalnymi ścianami i więźbą. Charakter wnętrza budynku jest zatem tworzony na zasadzie kontrastu nowego ze starym, zastanego charakteru i nowej funkcji.

  • Powierzchnia terenu: 7 670 m²
  • Powierzchnia użytkowa: 287,8 m²

Schemat budynku biurowego Fundacji Giesche, projekt: TTAT

Budynek biurowy Fundacji Giesche, projekt: TTAT
Budynek biurowy Fundacji Giesche, wnętrza, projekt: TTAT i SXL
Budynek biurowy Fundacji Giesche - rzuty, projekt: TTAT


Źródło: TTAT

Tagi: biurowce rewitalizacja

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024