Polska i Świat

Marzec 12, 2026

Smiljan Radić Clarke laureatem Pritzker Prize 2026

Smiljan Radić Clarke, zdjęcie dzięki uprzejmości The Pritzker Architecture Prize
Smiljan Radić Clarke, zdjęcie dzięki uprzejmości The Pritzker Architecture Prize

Smiljan Radić Clarke został laureatem Pritzker Architecture Prize 2026 – najważniejszej nagrody w świecie architektury. Chilijski architekt znany jest z projektów, które łączą eksperyment materialny, refleksję nad krajobrazem oraz wrażliwość na ludzkie doświadczenie przestrzeni.

Nagroda Pritzkera została ustanowiona w 1979 roku i przyznawana jest architektom, których dorobek wywarł znaczący wpływ na rozwój architektury i środowiska zbudowanego. W 2026 roku jury wyróżniło twórczość Smiljana Radića Clarke’a – architekta działającego w Santiago de Chile, którego projekty powstają na styku architektury, sztuki i krajobrazu.

Architektura eksperymentu i wrażliwości

Radić znany jest z architektury, która nie podporządkowuje się jednemu stylowi. Każdy projekt traktuje jako indywidualne badanie miejsca, materiału i programu.

Jego budynki często sprawiają wrażenie kruchych, tymczasowych lub eksperymentalnych, jednak jednocześnie tworzą silne doświadczenie przestrzeni. Architekt bada relacje między naturą, krajobrazem i konstrukcją, wykorzystując materiały takie jak kamień, beton, drewno czy włókno szklane.

Według komentatorów jego twórczość można określić jako architekturę atmosfery – projekty nie opierają się wyłącznie na formie, lecz przede wszystkim na doświadczeniu przestrzeni, świetle i relacji z otoczeniem.

Architektura na styku krajobrazu i wyobraźni

Radić nie tworzy powtarzalnego stylu. Każdy projekt traktuje jako odrębne badanie relacji między miejscem, historią i materiałem. W jego realizacjach architektura często wydaje się krucha, niemal tymczasowa, ale jednocześnie tworzy silne doświadczenie przestrzenne.

Jak podkreśla jury Pritzker Prize: Smiljan Radić poprzez swoje projekty rozwija architekturę na skrzyżowaniu niepewności, eksperymentu materialnego i pamięci kulturowej.

W projektach Radića szczególne znaczenie ma doświadczenie przestrzeni. Budynki nie są jedynie obiektami wizualnymi – mają być odczuwane przez użytkowników poprzez światło, materię, temperaturę i relację z krajobrazem. Jury zauważyło, że jego budynki często sprawiają wrażenie „niemal znikających”, ale mimo tego oferują „optymistyczne i spokojne schronienie dla człowieka”.

Najważniejsze projekty

Do najbardziej znanych realizacji architekta należą m.in.:

Serpentine Gallery Pavilion (2014) w Londynie

Serpentine Gallery Pavilion, Zdjęcie: Iwan Baan
Serpentine Gallery Pavilion | Zdjęcie: Iwan Baan

Restaurant Mestizo (2006) w Santiago

Restaurant Mestizo | Zdjęcie: Gonzalo Puga
Restaurant Mestizo | Zdjęcie: Gonzalo Puga

Pite House (2005) w Papudo

Pite House | Zdjęcie: Cristobal Palma

Vik Millahue Winery (2013)

Winnica Vik Millahue | Zdjęcie: Cristobal Palma
Winnica Vik Millahue | Zdjęcie: Cristobal Palma

Chile Antes de Chile – rozbudowa Muzeum Prekolumbijskiego w Santiago

Chile Antes de Chile | Zdjęcie: Cristobala Palmy
Chile Antes de Chile | Zdjęcie: Cristobala Palmy

Radić projektował także instalacje architektoniczne, pawilony wystawowe oraz prywatne domy.

Architektura zakorzeniona w miejscu

Jedną z cech jego architektury jest silne zakorzenienie w kontekście. Budynki są często częściowo wtopione w teren, orientowane względem światła i wiatru lub wpisane w istniejące struktury. W efekcie powstaje architektura subtelna, która nie dominuje krajobrazu, lecz staje się jego częścią.

Chilijska architektura na światowej scenie

Nagroda dla Radića potwierdza rosnącą rolę architektów z Ameryki Łacińskiej w globalnej debacie architektonicznej. Jego projekty powstawały m.in. w Chile, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii czy Hiszpanii.

Pritzker Prize 2026 przyznana Smiljanowi Radićowi Clarke’owi jest kolejnym dowodem na to, że współczesna architektura coraz częściej poszukuje nowych relacji między człowiekiem, krajobrazem i materią.

Architekt z Santiago

Smiljan Radić Clarke urodził się w 1965 roku w Santiago w Chile w rodzinie o międzynarodowych korzeniach – jego dziadkowie od strony ojca pochodzili z chorwackiej wyspy Brač, a rodzina matki z Wielkiej Brytanii.

Studiował architekturę na Pontificia Universidad Católica de Chile, którą ukończył w 1989 roku. Po studiach spędził czas w Europie, studiując historię architektury w Wenecji oraz podróżując po kontynencie.

Te doświadczenia – podróże, obserwacja krajobrazu i historii miejsc – ukształtowały jego późniejsze podejście do projektowania.

W 1995 roku założył własne biuro Smiljan Radić Clarke, które mimo niewielkiej skali stworzyło projekty realizowane dziś w wielu krajach Europy i Ameryki. Międzynarodową rozpoznawalność przyniósł mu Serpentine Pavilion w Londynie (2014) –półprzezroczysty pawilon z włókna szklanego wsparty na masywnych kamieniach.

Mimo międzynarodowej renomy pracownia Radića pozostaje niewielka. Architekt pracuje z małym zespołem, preferując bardziej rzemieślniczy i eksperymentalny sposób projektowania niż model dużych korporacyjnych biur architektonicznych.

Często współpracuje także ze swoją żoną, rzeźbiarką Marcelą Correą, co wpływa na artystyczny charakter wielu realizacji.

Chilijski architekt jest 55. laureatem nagrody i kolejnym przedstawicielem tego kraju po Alejandro Aravenie, który otrzymał wyróżnienie w 2016 roku.

Jury doceniło przede wszystkim jego zdolność tworzenia architektury, która łączy eksperyment, wrażliwość i głęboką relację z miejscem.

Źródło: pritzkerprize.com

Tagi: Smiljan Radić Clarke laureat Pritzker Prize 2026

Domy jednorodzinne

widok domu od storny skarpy
Projekt obejmuje dwukondygnacyjny dom jednorodzinny z płaskim dachem (zgodnie z MPZP – jednospado...
Październik 21, 2025
Czy architektura może być czymś więcej niż formą? Czy może stać się doświadczeniem — chwilą, któr...
Wrzesień 11, 2025

Wasze realizacje

Wilanów od lat przyciąga tych, którzy szukają balansu pomiędzy rytmem miasta a spokojem przedmieś...
Październik 15, 2025
Bardzo wytrymałe na obciążenia półki na wymiar bez widocznych wsporników. Nr projektu 3669 https...
Sierpień 22, 2025

Materiały budowlane

Zdjęcie: istockphoto.com
Wybór odpowiedniego grilla do ogrodu może być wyzwaniem, ale klucz leży w rozważeniu swoich pref...
Luty 25, 2026
Mieszkanie mid-century łączy design z lat 50. i 60. XX wieku z praktycznością, jakiej oczekuje s...
Luty 18, 2026

Konkursy

Edycja 2026 ma wyróżniać realizacje, które łączą kreatywną wizję z kulturową i społeczną odpowiedzialnością.
Luty 23, 2026
GOLD WINNER, GLADE HOUSE, TAN CHER MING, Studio MING ARCHITECTS, Copyright STUDIO PERIPHERY, Singapore
The Houzee Awards 2026 is now open for entries. Returning for its 4th edition, this acclaimed platform continues to spotlight bold, beautiful, and groundbreaking work in residential design worldwid...
Luty 16, 2026