Winnica Bodegas Portia
Projekt jest pierwszym tego typu dziełem grupy Foster + Partners i stał się okazją do odświeżenia koncepcji budynków wykorzystujących naturalną topografię terenu i jej użyteczność dla procesu produkcji wina.
Nowa koncepcja ma również na celu optymalizację warunków pracy, przy jednoczesnym ograniczeniu zapotrzebowania na energię oraz zadbaniu o poprawę wizualnych walorów krajobrazowych.
Koncepcja projektu
Bodegas Portia jest nową winnicą grupy Faustino założoną w Ribera del Duero w Hiszpanii, jednego z czołowych regionów produkcji wina. Plantacja o powierzchni 12500 metrów kwadratowych dysponuje możliwościami produkcyjnymi 1 miliona butelek rocznie. Kompleks budynków o konfiguracji koniczyny trójlistnej wyraża trzy główne etapy produkcyjne: fermentację masy w stalowych kadziach, dojrzewanie wina w beczkach dębowych i wreszcie dojrzewanie wina w butelkach. Całość procesu nadzorowane jest ze stanowiska operacyjnego znajdującego się w sercu kompleksu. Skrzydła budynku z piwnicami, składującymi kadzie i butelki, są częściowo zagłębione w ziemi a to celem zapewnienia najlepszych warunków, sprzyjających dojrzewaniu wina.
Skrzydło budynku w którym przebiega proces fermentacji jest eksponowane co pozwala na ewakuację dwutlenku węgla. Wewnętrzne drogi komunikacyjne wiodą aż po dach budynku gdzie znajdują się wsypy, którymi zebrane owoce wsypywane są do wnętrza. Budynek wykorzystuje pochyłość terenu; wspomaga to przesuwanie się winogron, poprawia wydajność instalacji i chroni owoce przed uszkodzeniami. Budynek wykonany jest w technologii betonowej przykryty gontami stalowymi.
Architektura a warunki klimatyczne
Winnica Ribera del Duero znajdująca się w odległości około 150 km, na północ od Madrytu znamienna jest niezwykle chłodnymi zimami oraz gorącym okresem letnim, przy jednoczesnej małej ilości opadów. Duże przewieszenie dachu powoduje dobre ocienienie budynku. Zaprojektowany on został w sposób umożliwiający regulację temperatury wewnętrznej przy zapewnieniu oszczędności energetycznej. Poprzez częściowe wtopienie budynku w otoczenie zminimalizowany jest jego negatywny wpływ na krajobraz. Dach wyposażono w panele fotowoltaiczne, a termiczna masa struktury betonowej budynku znacząco pomaga w regulacji temperatury wewnętrznej.
Przestrzeń publiczna
W samym sercu winnicy zlokalizowano przestrzeń publiczną. Są to przeszklone werandy z głębokim wglądem do każdego ze skrzydeł części produkcyjnej budynku. Pozwala to zwiedzającym i degustującym gościom na bliższe zapoznanie się z różnymi procesami produkcji wina. Pomiędzy skrzydłami budynku zaprojektowano luźną przestrzeń publiczną i powierzchnię administracyjną. Przestrzeń tą wzbogacono tarasami i oczkami wodnymi. Z miejsca tego rozlega się widok na całą winnicę. Ozdobiony rzędami starych przebarwionych beczek winnych obszar ten ma przypominać starą tradycję tego znanego z produkcji wina regionu.
Lord Norman Foster powiedział...
Bodegas Portia jest naszą pierwsza winnicą tak że nie mieliśmy żadnych wstępnych koncepcji dotyczących jej funkcjonowania. Aktualna realizacja jest okazją do wyruszenia z podstawowych pierwotnych zasad a mianowicie: dobre rozpoznanie poszczególnych faz produkcji wina, próba stworzenia jak najlepszych warunków dla jego powstawania. Wino było podstawowym celem naszych działań, piękna lokalizacja Ribera Duero też nie pozostawała bez znaczenia. Stosowanie materiałów które tradycyjnie związane są z regionem produkującym wina i publiczna przestrzeń otwarta na krajobraz to są te czynniki, które mają wzbogacić doświadczenia zwiedzających.
Dane techniczne
Bodegas Portia jest nową winnicą grupy Faustino założoną w Ribera del Duero w Hiszpanii, jednego z czołowych regionów produkcji wina.
- Projekt i realizacja dla: Gumiel de Izan, Ribera del Duero, Spain 2004-2010
- Klient: Faustino SL
- Pracownia architektoniczna: Foster + Partners
- Zespół autorski projektu:
- Norman Foster
- David Nelson
- Gerard Evenden
- Pedro Haberbosch
- Nadine Pieper Bosch
- Ana Agag Longo
- Juan Gabriel La Malfa
- Luca Latini
- Chris Lepine
- Emanuele Mattutini
- Josep Mercader
- Jaime Valle
Źródło: Foster + Partners
Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski
.
Dodano: Wtorek, 10 Kwiecień 2012, 17:48, Autor: izomorfia3