Polska i Świat

Kwiecień 5, 2011

Winnica Bodegas Portia

Bodegas Portia - winnica grupy Faustino w Hiszpani. To pierwszy projekt tego typu pracowni Foster + Partners
Bodegas Portia - winnica grupy Faustino w Hiszpani. To pierwszy projekt tego typu pracowni Foster + Partners

Projekt jest pierwszym tego typu dziełem grupy Foster + Partners i stał się okazją do odświeżenia koncepcji budynków wykorzystujących naturalną topografię terenu i jej użyteczność dla procesu produkcji wina.

Nowa koncepcja ma również na celu optymalizację warunków pracy, przy jednoczesnym ograniczeniu zapotrzebowania na energię oraz zadbaniu o poprawę wizualnych walorów krajobrazowych.

Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners

Koncepcja projektu

Bodegas Portia jest nową winnicą grupy Faustino założoną w Ribera del Duero w Hiszpanii, jednego z czołowych regionów produkcji wina. Plantacja o powierzchni 12500 metrów kwadratowych dysponuje możliwościami produkcyjnymi 1 miliona butelek rocznie. Kompleks budynków o konfiguracji koniczyny trójlistnej wyraża trzy główne etapy produkcyjne: fermentację masy w stalowych kadziach, dojrzewanie wina w beczkach dębowych i wreszcie dojrzewanie wina w butelkach. Całość procesu nadzorowane jest ze stanowiska operacyjnego znajdującego się w sercu kompleksu. Skrzydła budynku z piwnicami, składującymi kadzie i butelki, są częściowo zagłębione w ziemi a to celem zapewnienia najlepszych warunków, sprzyjających dojrzewaniu wina.

Skrzydło budynku w którym przebiega proces fermentacji jest eksponowane co pozwala na ewakuację dwutlenku węgla. Wewnętrzne drogi komunikacyjne wiodą aż po dach budynku gdzie znajdują się wsypy, którymi zebrane owoce wsypywane są do wnętrza. Budynek wykorzystuje pochyłość terenu; wspomaga to przesuwanie się winogron, poprawia wydajność instalacji i chroni owoce przed uszkodzeniami. Budynek wykonany jest w technologii betonowej przykryty gontami stalowymi.

Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners

Architektura a warunki klimatyczne

Winnica Ribera del Duero znajdująca się w odległości około 150 km, na północ od Madrytu znamienna jest niezwykle chłodnymi zimami oraz gorącym okresem letnim, przy jednoczesnej małej ilości opadów. Duże przewieszenie dachu powoduje dobre ocienienie budynku. Zaprojektowany on został w sposób umożliwiający regulację temperatury wewnętrznej przy zapewnieniu oszczędności energetycznej. Poprzez częściowe wtopienie budynku w otoczenie zminimalizowany jest jego negatywny wpływ na krajobraz. Dach wyposażono w panele fotowoltaiczne, a termiczna masa struktury betonowej budynku znacząco pomaga w regulacji temperatury wewnętrznej.

Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners

Przestrzeń publiczna

W samym sercu winnicy zlokalizowano przestrzeń publiczną. Są to przeszklone werandy z głębokim wglądem do każdego ze skrzydeł części produkcyjnej budynku. Pozwala to zwiedzającym i degustującym gościom na bliższe zapoznanie się z różnymi procesami produkcji wina. Pomiędzy skrzydłami budynku zaprojektowano luźną przestrzeń publiczną i powierzchnię administracyjną. Przestrzeń tą wzbogacono tarasami i oczkami wodnymi. Z miejsca tego rozlega się widok na całą winnicę. Ozdobiony rzędami starych przebarwionych beczek winnych obszar ten ma przypominać starą tradycję tego znanego z produkcji wina regionu.

Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners

Lord Norman Foster powiedział...

Bodegas Portia jest naszą pierwsza winnicą tak że nie mieliśmy żadnych wstępnych koncepcji dotyczących jej funkcjonowania. Aktualna realizacja jest okazją do wyruszenia z podstawowych pierwotnych zasad a mianowicie: dobre rozpoznanie poszczególnych faz produkcji wina, próba stworzenia jak najlepszych warunków dla jego powstawania. Wino było podstawowym celem naszych działań, piękna lokalizacja Ribera Duero też nie pozostawała bez znaczenia. Stosowanie materiałów które tradycyjnie związane są z regionem produkującym wina i publiczna przestrzeń otwarta na krajobraz to są te czynniki, które mają wzbogacić doświadczenia zwiedzających.

Dane techniczne

Bodegas Portia jest nową winnicą grupy Faustino założoną w Ribera del Duero w Hiszpanii, jednego z czołowych regionów produkcji wina.

 • Projekt i realizacja dla: Gumiel de Izan, Ribera del Duero, Spain 2004-2010
 • Klient: Faustino SL
 • Pracownia architektoniczna: Foster + Partners
 • Zespół autorski projektu:
 1. Norman Foster
 2. David Nelson
 3. Gerard Evenden
 4. Pedro Haberbosch
 5. Nadine Pieper Bosch
 6. Ana Agag Longo
 7. Juan Gabriel La Malfa
 8. Luca Latini
 9. Chris Lepine
 10. Emanuele Mattutini
 11. Josep Mercader
 12. Jaime Valle

Źródło: Foster + Partners

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: winnice architektura Hiszpania Norman Foster

Komentarze

.

Dodano: Wtorek, 10 Kwiecień 2012, 17:48, Autor: izomorfia3

Słów brak!!!

Domy jednorodzinne

Inwestor marzył o domu zgodnym z zasadami Feng Shui. Dom miał być również harmonijny oraz ekologi...
Czerwiec 2, 2022
Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Materiały budowlane

Urządzając swoją sypialnię, warto postawić na ponadczasowe i eleganckie wzornictwo, jak również...
Czerwiec 15, 2022
      Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ma ogromny wpływ na nas...
Kwiecień 28, 2022

Konkursy

Urząd m.st. Warszawy-Urząd Dzielnicy Wawer zaprasza do jednoetapowego konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji PAR.
Lipiec 20, 2022
Przedmiotem Konkursu jest wykonanie koncepcji architektonicznej modernizacji i rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz spójnej, całościowej koncepcji zagospodarowania...
Lipiec 4, 2022