Polska i Świat

Kwiecień 5, 2011

Winnica Bodegas Portia

Bodegas Portia - winnica grupy Faustino w Hiszpani. To pierwszy projekt tego typu pracowni Foster + Partners
Bodegas Portia - winnica grupy Faustino w Hiszpani. To pierwszy projekt tego typu pracowni Foster + Partners

Projekt jest pierwszym tego typu dziełem grupy Foster + Partners i stał się okazją do odświeżenia koncepcji budynków wykorzystujących naturalną topografię terenu i jej użyteczność dla procesu produkcji wina.

Nowa koncepcja ma również na celu optymalizację warunków pracy, przy jednoczesnym ograniczeniu zapotrzebowania na energię oraz zadbaniu o poprawę wizualnych walorów krajobrazowych.

Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners

Koncepcja projektu

Bodegas Portia jest nową winnicą grupy Faustino założoną w Ribera del Duero w Hiszpanii, jednego z czołowych regionów produkcji wina. Plantacja o powierzchni 12500 metrów kwadratowych dysponuje możliwościami produkcyjnymi 1 miliona butelek rocznie. Kompleks budynków o konfiguracji koniczyny trójlistnej wyraża trzy główne etapy produkcyjne: fermentację masy w stalowych kadziach, dojrzewanie wina w beczkach dębowych i wreszcie dojrzewanie wina w butelkach. Całość procesu nadzorowane jest ze stanowiska operacyjnego znajdującego się w sercu kompleksu. Skrzydła budynku z piwnicami, składującymi kadzie i butelki, są częściowo zagłębione w ziemi a to celem zapewnienia najlepszych warunków, sprzyjających dojrzewaniu wina.

Skrzydło budynku w którym przebiega proces fermentacji jest eksponowane co pozwala na ewakuację dwutlenku węgla. Wewnętrzne drogi komunikacyjne wiodą aż po dach budynku gdzie znajdują się wsypy, którymi zebrane owoce wsypywane są do wnętrza. Budynek wykorzystuje pochyłość terenu; wspomaga to przesuwanie się winogron, poprawia wydajność instalacji i chroni owoce przed uszkodzeniami. Budynek wykonany jest w technologii betonowej przykryty gontami stalowymi.

Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners

Architektura a warunki klimatyczne

Winnica Ribera del Duero znajdująca się w odległości około 150 km, na północ od Madrytu znamienna jest niezwykle chłodnymi zimami oraz gorącym okresem letnim, przy jednoczesnej małej ilości opadów. Duże przewieszenie dachu powoduje dobre ocienienie budynku. Zaprojektowany on został w sposób umożliwiający regulację temperatury wewnętrznej przy zapewnieniu oszczędności energetycznej. Poprzez częściowe wtopienie budynku w otoczenie zminimalizowany jest jego negatywny wpływ na krajobraz. Dach wyposażono w panele fotowoltaiczne, a termiczna masa struktury betonowej budynku znacząco pomaga w regulacji temperatury wewnętrznej.

Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners

Przestrzeń publiczna

W samym sercu winnicy zlokalizowano przestrzeń publiczną. Są to przeszklone werandy z głębokim wglądem do każdego ze skrzydeł części produkcyjnej budynku. Pozwala to zwiedzającym i degustującym gościom na bliższe zapoznanie się z różnymi procesami produkcji wina. Pomiędzy skrzydłami budynku zaprojektowano luźną przestrzeń publiczną i powierzchnię administracyjną. Przestrzeń tą wzbogacono tarasami i oczkami wodnymi. Z miejsca tego rozlega się widok na całą winnicę. Ozdobiony rzędami starych przebarwionych beczek winnych obszar ten ma przypominać starą tradycję tego znanego z produkcji wina regionu.

Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners
Winnica Faustino – Foster and Partners

Lord Norman Foster powiedział...

Bodegas Portia jest naszą pierwsza winnicą tak że nie mieliśmy żadnych wstępnych koncepcji dotyczących jej funkcjonowania. Aktualna realizacja jest okazją do wyruszenia z podstawowych pierwotnych zasad a mianowicie: dobre rozpoznanie poszczególnych faz produkcji wina, próba stworzenia jak najlepszych warunków dla jego powstawania. Wino było podstawowym celem naszych działań, piękna lokalizacja Ribera Duero też nie pozostawała bez znaczenia. Stosowanie materiałów które tradycyjnie związane są z regionem produkującym wina i publiczna przestrzeń otwarta na krajobraz to są te czynniki, które mają wzbogacić doświadczenia zwiedzających.

Dane techniczne

Bodegas Portia jest nową winnicą grupy Faustino założoną w Ribera del Duero w Hiszpanii, jednego z czołowych regionów produkcji wina.

 • Projekt i realizacja dla: Gumiel de Izan, Ribera del Duero, Spain 2004-2010
 • Klient: Faustino SL
 • Pracownia architektoniczna: Foster + Partners
 • Zespół autorski projektu:
 1. Norman Foster
 2. David Nelson
 3. Gerard Evenden
 4. Pedro Haberbosch
 5. Nadine Pieper Bosch
 6. Ana Agag Longo
 7. Juan Gabriel La Malfa
 8. Luca Latini
 9. Chris Lepine
 10. Emanuele Mattutini
 11. Josep Mercader
 12. Jaime Valle

Źródło: Foster + Partners

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: winnice architektura Hiszpania Norman Foster

Komentarze

.

Dodano: Wtorek, 10 Kwiecień 2012, 17:48, Autor: izomorfia3

Słów brak!!!

Domy jednorodzinne

Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021
Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Materiały budowlane

             Świetlik dachowy to nowy produkt firmy VELUX w s...
Grudzień 13, 2021
Przedszkole w Kiełczowie
Wielkoformatowe płyty z możliwością niemal dowolnego nadruku stanowią doskonałe rozwiązanie dla f...
Listopad 15, 2021

Konkursy

The International Union of Architects (UIA) and Rehabilitation International (RI) are jointly inviting submissions for a twenty-first century symbol of accessibility to represent their core values...
Styczeń 18, 2022
We invite you to design a small scaled HOME for 2 working individuals of any age group optimized for spatialeciency to fulfill all the needs of its users.
Styczeń 10, 2022