Polska i Świat

Grudzień 15, 2008

Znaki Czasu w Toruniu

CSW w Toruniu; Znaki Czasu
CSW w Toruniu; Znaki Czasu

Obiekt CSW usytuowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie, wpisanej przez UNESCO na listę światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego, toruńskiej Starówki. Założone w średniowieczu miasto posiada największą, zaraz po Krakowie,ilość zachowanych gotyckich obiektów.

CSW Toruń

Wybrana dla budynku CSW lokalizacja zadecydowała o jego rozwiązaniu przestrzennym i architektonicznym. Autor koncepcji, Edward Lach, zaproponował architekturę, korespondującą w skali i charakterze (ceglana fasada) z historycznymi obiektami Torunia, manifestując jednocześnie nowoczesność rozwiązań architektonicznych.

CSW Toruń

Bryła budynku, posadowionego na podstawie kwadratu (49,30 x 49,30m), jest prosta i modularna. Jednym z dziewięciu modułów, składających się na kwadrat podstawy, jest przeszklony walec, mieszczący reprezentacyjną, krętą klatkę schodową. Architektoniczny program budynku jest rozłożony na trzech podstawowych poziomach oraz dodatkowo na poziomie dachu i kondygnacji podziemnej (parkingi).

Powierzchnia wystawiennicza to ponad 4 tysiące m², co czyni toruńskie CSW jednym z największych ośrodków wystawienniczych w kraju.

CSW Toruń

Na parterze znajdują się m.in.: przestrzeń amfiteatralna, audytorium z możliwością projekcji multimedialnych i kinowych, sala do zajęć edukacyjnych, księgarnia oraz biblioteka z czytelnią.
Pierwsze piętro jest przestrzenią wystawową o zróżnicowanych wysokościach poziomów: od 3,70m w aneksach ekspozycyjnych do 7,26m w największej, dwupoziomowej sali, stwarzającej możliwość prezentacji wielkoformatowych instalacji.

Drugie piętro mieści sale ekspozycyjne o wysokości 3,70m.

Na dachu budynku, oprócz przestrzeni biurowej, znajdują się kawiarnia oraz taras widokowy.

Architektura toruńskiego CSW umożliwia przeprowadzanie interdyscyplinarnych i różnoformatowych działań, a wielokondygnacyjna i modularna przestrzeń ekspozycyjna pozwala na jednoczesną prezentację kilku projektów.

Nowoczesne wyposażenie obiektu stwarza dodatkowo możliwość zaawansowanych technologicznie prezentacji. Obiekt CSW wybudowany został przez Gminę Miasta Toruń ze środków własnych, dofinansowaniu Unii Europejskiej (w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego) i dzięki dotacji MKiDN.

CSW Toruń

Autorem koncepcji architektonicznej jest Edward Lach.
Projekt architektoniczny wykonała wrocławska pracownia R2 Leszka Rubika.

Historia

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu zostało powołane do życia w lutym 2006 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji programu operacyjnego MKiDN Znaki Czasu.

Utworzenie instytucji było możliwe dzięki porozumieniu czterech partnerów: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Gminy Miasta Toruń oraz toruńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych Znaki Czasu.

Dzięki własnym środkom gminy oraz przyznaniu dofinansowania przez Unię Europejską (w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego), jak i dzięki dotacji
MKiDN, w 2006 r. rozpoczęto budowę obiektu CSW. Pod budowę przeznaczono plac w sąsiedztwie toruńskiej Starówki.

W październiku 2006 r. wmurowany został kamień węgielny, a w grudniu 2007 zakończono budowę. Tym samym zrealizowano w Toruniu pierwszy budynek wypełniający założenia programu MKiDN Znaki Czasu.
Toruńskie CSW jest też pierwszym, całkowicie od podstaw wybudowanym w Polsce po 1939 r., obiektem, poświęconym sztuce współczesnej. 14 czerwca 2008 nastapiło otwarcie CSW dla publiczności.

CSW Toruń

CSW Toruń

Źródło: CSW Toruń

Tagi: CSW Centrum Sztuki Współczesnej Toruń architektura

Domy jednorodzinne

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Materiały budowlane

Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Kwiecień 29, 2024
Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiałów, która tworzy wy...
Kwiecień 29, 2024

Konkursy

Celem studialnego konkursu urbanistyczno-architektonicznego jest uzyskanie wysokiej jakości koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zagospodarowania terenu przeznaczonego pod realizację centr...
Maj 15, 2024
Europe 40 Under 40® is an annual awards program that celebrates the next new talented generation of European architects and designers. The program is directed to support new and emerging design tal...
Maj 8, 2024